A hétfői MTK–Honvéd bajnokin (1–2) az olasz Udinese és a holland Ajax képviselője is helyet foglalt a lelátón, és mert a Debrecen középpályása, Dzsudzsák Balázs is a helyszínen tekintette meg az összecsapást, elkezdődött a kombinálás: a ballábas tehetség nyilván azért van jelen, hogy az iránta érdeklődő Ajax megfigyelőjével egyeztessen.
A debreceni futballista cáfolta, hogy ezért nézte meg élőben a rangadót.
„Elhihetik, ha az Ajax képviselőjével kellene egyeztetnem, nem az MTK pályáján találkoznánk – mondta Dzsudzsák Balázs. – Azt sosem titkoltam, hogy az Ajax szimpatikus klub számomra, és az is igaz, a téli átigazolási időszakban szeretnék külföldre szerződni. Fontos, hogy a bajnokik mellett a válogatott meccsein is olyan legyen a teljesítményem, hogy megmozgassa a menedzserek fantáziáját. Nagyon jó ajánlólevél, ha valaki éles nemzetközi mérkőzéseken jóval az átlag felett futballozik.”
Az Ajax sajtóosztályán elmondták, valójában nem is tudják, hogy számtalan játékosügynökük közül ki mikor milyen meccsen van, de folyamatban lévő tárgyalásokról amúgy sem adhatnak felvilágosítást.
Konkrét egyeztetés tehát Dzsudzsák Balázs jövőjével kapcsolatban hétfőn sem volt, de borítékolható, ha a középpályás továbbra is úgy teljesít, mint az olaszok és a bosnyákok elleni válogatott találkozón, nem kell érdektelenségtől tartani.
A kérdés: melyik bajnokságba, milyen kvalitású klubba igazoljon? Dzsudzsák Balázs eljutott arra a szintre, hogy fejlődése érdekében valamelyik jegyzett európai bajnokságban kell folytatnia pályafutását, ez nem képezheti vita tárgyát.
Decemberben lesz huszonegy éves, állandó játéklehetőségre van szüksége, annak nem sok értelme, hogy a kispadon vagy a lelátón üljön, és csak perceket töltsön a pályán. Szinte biztos, hogy neki is lesznek beilleszkedési nehézségei, az idegen ország életvitelének, a mérkőzések iramának felvétele nem megy egyik pillanatról a másikra. A bizonyítási lehetőséget azonban előbb-utóbb megkapja majd, és ha kihozza magából, amire a tehetsége alapján képes, nemzetközi szinten is olyan elismert lehet, mint Magyarországon.
Mondjuk meg őszintén: mi félnivalója van annak, aki bohócot tud csinálni a világbajnok Olaszország védőjéből, Massimo Oddóból?
Pedig az említett úriember nem azt a szintet képviseli, mint a hazai bajnokságban szerephez jutó bekkek, nála jobbára gyengébb hátvédek találhatók a nemzetközi mezőnyben. Ez tény, miként az is: az érvényesüléshez a tehetség önmagában nem elég. Ha Dzsudzsák Balázsban lanyhul a futball iránti alázat, ha a jólét, az élet egyéb örömei elvonják a figyelmét a labdarúgástól, nem futja be azt a pályát, amelyre egyébként képes lehet. De miért lenne így?
Játékstílusa a holland vagy a spanyol bajnokságban érvényesülhetne a legjobban, nem biztos, hogy mondjuk az angol futball gyilkos irama a legjobbat hozná ki belőle. Meglehet, tévedünk, és ha úgy adódik, Gera Zoltánhoz hasonlóan Dzsudzsák Balázs is azonnal kedvenccé válik a Premiershipben. De nem bánkódunk akkor sem, ha az Ajax vagy „csak” egy olasz, spanyol középcsapat jelzi majd januárban: Dzsudzsák Balázsnak a keretben a helye...