Pontok és dollárok várják

BÁLINT MÁTYÁSBÁLINT MÁTYÁS
Vágólapra másolva!
2007.09.08. 00:04
Címkék
Szávay Ágnes egyre feljebb jut a világranglistán, és ezzel egy időben új kapuk nyílnak meg előtte. Egyre nagyobb versenyek, egyre nehezebb ellenfelek és egyre nagyobb pénzdíjak várnak a magyar teniszezőre.

Szávay Ágnes friss US Open negyeddöntősként tovább kapaszkodik felfelé a világranglistán egyesben és párosban is.

Az egyéni rangsorban a 22–23. helyezés a legvalószínűbb – ilyen magasságba Temesvári Andrea óta nem jutott magyar teniszezőnő –, és párosban is a legjobb 30 közelébe kapaszkodik majd fel, és az idei eredmények alapján készített ranglistán is jól áll a soltvadkerti lány. A WTApontversenyben a legjobb 25 közé kerülhet, a párosok rangsorában pedig partnerével, Vladimira Uhlirovával a legjobb nyolcba is bekerülhetnek.

A jó ranglistahelyezésnek – amellett, hogy kellemes melegséggel tölti el játékos, edző, menedzser és szurkoló szívét – számtalan nyilvánvaló és kevésbé feltűnő előnye is van.

A versenyeken egyértelmű pozitívum a minél magasabb pozíció, hiszen Grand Slamtornán például a 32 kiemelt legkorábban a harmadik fordulóban találkozhat egymással – addig csak az alacsonyabban rangsorolt játékosokkal kerülhetnek szembe. Emellett az igazán rangos versenyeken csak a legjobb 25-30 teniszezőnek van esélye alanyi jogon a főtáblára kerülni. Szávay Ágnes például jelenlegi világranglista-helyezésével nevezett, így még valószínűleg selejtezőt kényszerül játszani az okóber 15-én kezdődő, 1.34 millió dolláros zürichi WTA-tornán, de ha ugyanezt a viadalt egy héttel később rendeznék meg, már új helyezésével veszik lajstromba, és alanyi jogon főtáblás lett volna. Azt pedig, hogy mennyit jelent a selejtező plusz három mérkőzése (még akkor is, ha a Vasas tehetsége most már magabiztosan megnyeri ezeket), mi sem mutatja jobban, mint Szávay szereplése a US Open előtti New Haven-i tornán: ott, mint ismeretes, a kvalifikációból kezdte meg a menetelést, de a háta nem bírta a pluszterhelést, ezért végül fel kellett adnia a Szvelana Kuznyecova elleni finálét.

Természetesen anyagi szempontból sem hátrány az előkelő ranglistahelyezés, és nem csak azért, mert magasabban jegyzett versenyzőként könnyebb odaférni a legnagyobb, következésképpen a legjobban fizető viadalok főtáblájára.

„A főtáblásoknak a versenyszervezők garantálják a szállást, és néha utazási költségtérítést is adnak” – árultael Lányi András, Szávay Ágnes menedzsere. Emellett az US Openen például külön kocsit is küldtek a versenyzők szállodájához, amely egyenesen a Billie Jean King Teniszcentrumig vitte őket.

Természetesen Szávay első számú bevétele – most már – a tornák pénzdíjaiból tevődik össze. Az US Open egyesének negyeddöntőjéért százötvenezer, a pároselődöntőért százezer dollár jár Áginak, de ez utóbbit meg kell osztania párjával. Összesen 200 ezer dollárral, durván 37 és fél millió forinttal számolhatunk tehát. Ám tévedés azt hinni, hogy az összeg teljes egészében a magyar lányt gazdagítja – mint mindenkinek, neki is adóznia kell jövedelme után.

Emellett hiába a nagynak látszó bevétel, a teniszezőnek számos kiadása van.

„Sok helyütt elhangzott már, hogy Áginak havi másfél-kétmillió forint a kiadása. Ez rengeteg tételből tevődik össze. Itt vannak mindjárt az edzői – ketten, hiszen egy szakembernek sok lenne, hogy ötvenkét héten át folyamatosan úton van vele. Emellett Németországban kiváló erőnléti edző is foglalkozik vele, aki személyre szóló programot készít neki” – mondta el a menedzser. Az edzők, edzések mellett sok pénzt visz el az utazás is, hiszen Szávay a világ távoli sarkaiban versenyez: az Egyesült Államokból hazatérve például távol-keleti túrába kezd, a pekingi 600 ezer dolláros verseny után egy szöuli 145 ezres és egy tokiói 175 ezres verseny következik. Ezekre az utazás sem olcsó (már csak azért sem, mert nehéz hónapokra előre tervezni), a szállást pedig a soltvadkerti lányt kísérő edzőnek is fizetnie kell. Sok versenyen a teniszütő húrozása is pénzbe kerül.

Emellett más váratlan kiadások is előfordulnak: Szávay hátsérülése például sok egyéb hátrány mellett anyagi áldozatokkal is járt.

„New Yorkban a helyi gyúró például húszpercenként kétszáz dollárért kezelte Ágit” – mondta Lányi, de emellett a különféle specialisták, csontkovácsok sem két fillérért látják el a teniszezőket.

Az sem mindegy, a magyar lány melyik viadalon indul. „A szponzoroknak az a jobb, ha Ági közeli, kelet-közép-európai versenyeken szerepel, de ezen a szinten már a tornaszervezők között is nagy a küzdelem, ki tudja az előzetes jelentkezők közül a jobbakat elcsábítani – állítja Lányi. – Egy Ági-korú versenyzőnek azonban még az a legfontosabb, hogy minél többet játsszon, minél több tapasztalatot szerezzen. A világelső Justine Henin már megteheti, hogy csak tizenöt tornán indul egy évben, persze ezeken általában kiválóan is szerepel.”

Ha Szávay megveti a lábát a legjobbak között, természetesen már ő is jobban megválogathatja majd, hogy hol és mikor lép pályára.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik