Akik figyelemmel kísérték Szávay Ágnes nagy menetelését az elmúlt hetekben (egyre többen vannak ilyenek), nyilván emlékeznek rá, hogy a Vasas teniszezője jó néhány bravúros győzelmet aratott nála magasabban rangsorolt játékosok ellen olyan találkozókon, amelyeknek nem ő volt az esélyese.
Szávay szűk egy év alatt a világranglista 308. helyéről kapaszkodott fel a legjobb húsz közelébe (amint kiosztják az US Openszereplésért járó ranglistapontokat, a becslések szerint 22. lehet), miközben rohamosan fejlődött a játéka, és számos, a rangsorbéli helyezések alapján váratlannak tetsző sikere ma már talán nem is tűnik akkora meglepetésnek. A jövőben már esélyesként léphet pályára jó néhány mérkőzésen, ha elhiszi magáról, hogy neki ott a helye a legjobbak között.
Így látja ezt a korábbi wimbledoni bajnok teniszező, Taróczy Balázs is.
„Ági általában egészen bent áll a pályán, felszálló ágban üti meg a labdát, ennek köszönhetően gyors a játéka, ami azt eredményezi, hogy képes irányítani a labdameneteket, rá tudja erőltetni akaratát az ellenfélre, ami hatalmas előny – mondja az egykorikiváló teniszező. – A női mezőny nem híres a különösebben gyilkos erejű második adogatásokról, így ezeket a szervákat is nagy hatásfokkal tudja megtámadni. A fonákja is kiváló, jól is adogat, a legtöbbet mentálisan kell fejlődnie.”
Taróczy Balázs úgy véli, az US Open női egyesének negyeddöntőjében elszenvedett vereségben a 18 esztendős játékos rutintalanságának kulcsszerepe volt.
„Ne felejtsük el, hogy ez volt az első nagyobb verseny, ahol Áginak nem a selejtezőből kellett indulnia, azaz még nincs nagy rutinja. Szvetlana Kuznyecova ellen nem érezte, mit kellene játszania, próbálta variálni a játékát, és amikor az nem vezetett eredményre, kicsit elment a kedve. Még meg kell tanulnia versenyezni, hogy a kellő időben a megfelelő megoldást tudja választani, hogy érezze a taktikát, és hogy mikor kell ritmust váltania – ehhez pedig semmi más nem kell, csak tapasztalat.”
Szávay néhány hét alatt a teniszbarátok kedvencéből egész Magyarország egyik legnépszerűbb sportolójává nőtte ki magát, aminek számtalan előnye mellett megvannak a veszélyei is.
„Ági kedves, magával ragadó személyiség, de hirtelen nagyon sok jó barátja lesz, sosem látott ismerősök bukkanak majd fel körülötte. Meg kell szoknia ezt a helyzetet, tudnia kell kezelni a hirtelen jött népszerűséget– vélekedik Taróczy, aki emellett azt is kulcsfontosságúnak tartja, hogy a soltvadkerti lány felkészülését irányító stáb megfelelő versenyprogramot állítson össze. – Most már nem az a legfontosabb, hogy Ági a lehető legrövidebb idő alatt a legtöbb ranglistapontot szerezze. Ha stabilan ott lesz a legjobbak között, már nem kell annyit játszania, fontos, hogy legyen ideje pihenni is. Jól kell megválasztani a tornákat, amelyeken elindul, fontos az időpont és a borítás is – Áginak talán a kemény pálya fekszik a legjobban, mert gyors a játéka, és jól adogat. Szerencsére Kuhárszky Zoltán személyében olyan edzője van, aki tökéletesen tisztában van a tennivalókkal.”
A legfontosabb azonban, hogy Szávay kellő önbizalommal lépjen pályára, elhiggye, nem egyszerűen keresnivalója van a legjobbakkal szemben, hanem maga is közéjük tartozik.
„Nem szabad megelégednie azzal, amit eddig elért, hinnie és akarnia kell, hogy bekerüljön a közvetlen élmezőnybe, de úgy látom, megvan benne a kellő ambíció – így1985 wimbl ed on i párosbajnoka. – El kell hinnie, arra hivatott, hogy szuper- sztár legyen, magasra kell tennie a mércét, mert képességei alapján stabilan ott a helye az első tízben, van olyan jó, mint Ana Ivanovics vagy Jelena Jankovics.”