Az asztalitenisz-világbajnok ság az európaiak számára leginkább a kínaiak mögötti közvetlen helyekért vetélkedő többi ázsiai ország (Honkong, Tajvan, Szingapúr, Japán, vagy Dél-Korea) mögötti közvetlen helyekért való harcot jelenti, és óriási fegyvertény, ha sikerül beverekednünk magunkat akárcsak az élvonal közelébe is. A kínaiak ugyanis megállíthatatlanok, amíg nem akadnak egymásba a későbbi fordulókban. Két éve Sanghajban a húsz éremből 15 volt az övék, Zágrábban pedig férfi és női egyesben egyaránt heten jutottak a legjobb 16 közé – többen nem indulhattak. És akkor még nem beszéltünk a többi ázsiairól, akik aztán végképp nem adnak sok teret az európaiaknak: a legjobb 16 között például női párosban négy (közte két magyar), vegyes párosban pedig egyetlen árva európai egység szerepelt. A mezőny egyébként is egyre sűrűbb, a nemzetközi asztalitenisz-szövetségnek már 204 tagországa van, Belgrádban pedig 706 játékos állt asztalhoz.
A fentiek fényében dicséretes igazán Póta Georgina és Tóth Krisztina női párosban nyújtott teljesítménye, hiszen legújabb sikerkettősünk a nyolcaddöntőben a harmadik helyen kiemelt honkongi Tie Je-nét és Cseng Ruit győzte le, majd az éremért játszott hatalmas csatában kicsit a körülmények és a balszerencse áldozataként kapott ki egy dél-koreai védőpárostól. Mellesleg az európai párosok közül Tóthék tartottak ki a legtovább. Kellemes meglepetést szerzett ugyanitt a nyolcaddöntőig jutó Lovas Petra és a vb-újonc Perger Szandra is. Egyesben sem akárkik ellen búcsúztak a mieink: Tóth Krisztina az Európa-bajnok holland Li Jaótól kapott a 32 között, egy körrel korábban Pótát az azóta elődöntős kínai Kuo Jüe, Lovast a világranglista-16. honkongi Li Ling győzte le.
A férfiak számára a páros nem hozott sok sikert, egyesben azonban Jakab János minden várakozást felülmúlva szerepelt. Két, nála 103, illetve 81 hellyel magasabban rangsorolt pingpongost vert meg az első két körben, és legalacsonyabb rajtszámú játékosként jutott a legjobb 32 közé.
Jó előjelekkel vágunk tehát neki a pekingi olimpia előtt utolsó pingpongidénynek. Augusztusban a magyarok egy hónapig Kínában készülnek, ami – mivel nagyrészt fiatalokból álló csapatról van szó – tovább segíti majd a fejlődésüket. Ha minden jól megy, a hölgyeknél Tóth Krisztina alanyi jogon kvalifikálhatja magát Pekingre, de az európai és a jövő májusban Budapesten megrendezendő világselejtezőn Póta Georginának és Lovas Petrának is jók az esélyei, s a fiúk részéről sincs kizárva egy kvótaszerzés. Az olimpia pedig könnyebb verseny lesz, mint a vb – ott egy számban csak két kínai indulhat.