A szőnyeg szélére állítják az MLSZ elnökségének tagjai október 26-án Bozsik Péter szövetségi kapitányt. A téma a válogatott eddigi szereplése (vagy inkább leszereplése) az Európa-bajnoki selejtezőkön, különös tekintettel a Málta elleni 2–1-es vereségre, a magyar futball eddigi legnagyobb szégyenfoltjára. Megkérdeztük az MLSZ elnökségének tagjait, és a válaszokból már felsejlik, hogy mire számíthat a válogatott szakmai stábja a kudarc miatt. Úgy tűnik, Bozsik Péterékkel nem lesznek kíméletesek.
ÖSSZEFOGLALÓ A MÁLTA–MAGYARORSZÁG EB-SELEJTEZŐRŐL (2-1)
ÖSSZEFOGLALÓ A MÁLTA–MAGYARORSZÁG EB-SELEJTEZŐRŐL (2-1)
Bozsik Péter a selejtezôk kudarca miatt egyre inkább nemkívánatos ember lesz a válogatottnál
Úgy tűnik, hogy végre markáns vélemény megfogalmazására is képes elnöksége van a Magyar Labdarúgó-szövetségnek (más, de cseppet sem elhanyagolható kérdés, hogy az urak futballunk fontos kérdései kapcsán eddig nem nagyon verték az asztalt, pedig szép számmal vannak csúf ügyei manapság is a magyar focinak...), ugyanis a Málta elleni gyalázatos vereség után többségük pontosan látja, hogy súlyos szakmai hibák vezettek a 2–1-es vereséghez. Az elnökség több tagja is kimondja, a látottak alapján súlyos hiányérzetük van, hiszen a kapitány – például – nem figyelt arra, hogy a csapat a meccs helyszínén az Eb-selejtezőt megelőző napon edzhessen, illetve sokaknak feltűnt, hogy a válogatott keretébe meghívott játékosok hozzáállásával is vannak problémák.Több elnökségi tag véleménye összecseng: a máltai vereség megmagyarázhatatlan, így különösképpen érdekesnek tűnik, hogy október 26-án milyen szakmai elemzést fogadnának el a tagok Bozsik Pétertől... Persze a magyar futball vezető testülete sem nagyon hangoskodhat: míg korábban Bicskei Bertalan, Gellei Imre minden egyes mérkőzés után néhány napon belül szakmai elemzést adott az aktuális meccsekről, addig Lothar Matthäust két év alatt csupán két-három alkalommal hallgatták meg, az új vezetőség ezt a módit sutba dobta, és Bozsik Péternek csak a Málta elleni kudarc miatt kell a szőnyeg szélére állnia. Ez hiba. Hiba, hiszen a kapitánynak már a Norvégia elleni, budapesti, 4–1-es vereség apropóján is illett volna beszámolót készítenie, hogyan is képzeli a további munkát, hiszen az a mérkőzés is szakmai baklövések sorozatát hozta a felszínre.
Meggyesi Bálint
Gera Zoltánnak sem megy: magyar focista manapság nem rúghat labdába
Van olyan elnökségi tag, aki most ráncigálja elő a klub nélküli csatár, Sowunmi Thomas szerepeltetését, avagy azt, hogy Gera Zoltánt miért nem játszatja középen Bozsik Péter, amikor a West Bromwich Albion légiósa tavalyelőtt és tavaly – még Lothar Matthäus kapitánykodása idején – a csatárok mögött és a középpályássor között játszva jól teljesített, míg most a vonal mellé rendelve kevésbé tud látványosan futballozni. Felvetődik továbbá, hogy miért kell ezzel a kapitányi beszámoltatással két hetet várni (a Málta elleni meccs október 11-én volt, az elnökségi ülés időpontja pedig 26-a...), miért kell konzerválni egy kétségkívül kínos ügyet, miért nem lehet azonnal elkezdeni orvosolni a súlyos bajt.
Amire körkérdésünk rávilágít: az MLSZ-elnökség tagjainak többségét ugyanazon kérdések foglalkoztatják, mint azokat a futballrajongókat, akiket szíven ütött és mélységesen elkeserített a válogatott eddigi Eb-selejtezőbeli produkciója. A kérdés az, vajon kitart-e a keménység a jövő csütörtöki ülésig, és hogy a kapitánnyal szembeni számonkérés ugyanolyan határozott lesz-e, mint amilyen keményen lapunkban fogalmaznak az elnökség tagjai.
Kérdések
1. Hogyan értékeli a válogatott máltai szereplését? 2. Ebben a helyzetben elfogadható-e a kapitánytól bármiféle magyarázat a kudarcra? 3. Kiutat jelentene-e a jelenlegi helyzetből, ha távozna az MLSZ elnöksége és a szövetségi kapitány?
Dunai Antal: Mihamarabb meg kell találnunk a máltai vereség okait
1. Szomorú, vagyok, hiszen nem várt eredmény született. A futballban ugyan előfordulnak meglepetések, csak az a baj, hogy mindig velünk történnek meg. Világos, hogy valami nem stimmel a válogatottal, de nem tudom a választ a miértre. 2. Elvárható, hogy a szövetségi kapitány beszámoljon, illetve jelentést készítsen. Aki azonban látta a mérkőzést, az szembesülhetett azzal, hogy Málta jobban futballozott a magyaroknál. Megmagyarázni nem lehet a vereséget, de az okait illő megkeresni. 3. Csupán fél éve van új elnökség és szövetségi kapitány, tehát nem biztos, hogy a váltástól minden egy csapásra megjavulna. Sok helyről hallani, hogy fiatalítani kell, mindezt azonban alaposan át kell gondolni, nehogy még nagyobb baj legyen.
Molnár Csaba: Méghogy nem volt elég edzéslehetőség? Nevetséges!
1. Ott voltam La Valettában. Nem hiszem, hogy újat mondok, de ezzel a vereséggel tényleg nagyon mélyre süllyedtünk. Ha szóba került Magyarországon, hogy amatőr alapokra helyezzük a labdarúgást, akkor Máltáról kellene példát venni, ott valóban teljesen amatőr az egész futball, s mindössze háromszázhatvankétezren lakják az országot. 2. Ezt a kudarcot egyszerűen nem lehet megmagyarázni. Azok az érvek, amiket a kapitány felhozott, például hogy nem volt edzéslehetőség, nevetségesek. A régiek még a repülőn is tudtak edzeni, és mivel a mérkőzés előtti napon az elutazás is késő délutánra esett, délelőtt is lett volna alkalom gyakorolni. Ráadásul Máltán az esti mérkőzésen a szurkolók húszfokos melegben, rövid nadrágban ültek a lelátón, tehát akár keddről szerdára virradó éjszaka is lehetett volna átmozgató edzést tartani. 3. Nem hiszem, hogy Kisteleki István távozása megoldaná a problémákat. Bozsik Péterrel kapcsolatban pedig nem én vagyok az illetékes.
Ferencz Gábor: Negyven éve mindenki folyamatosan bukik a futballban
1. Mindannyian jobb szereplésben reménykedtünk, ám a realitásokat figyelembe véve el kell fogadnunk, a török és a norvég válogatott egyértelműen erősebb, mint a magyar. A két vereség után Máltán már úgy léptünk pályára, hogy elszálltak leghalványabb reményeink is. Ennek ellenére az eredmény, a mutatott játék mindenképpen óriási kudarc. 2. A történteket sem a kapitány, sem a játékosok nem tudják megmagyarázni. 3. Az 1966-os világbajnokság óta számtalan szövetségi kapitány, MLSZ-elnök, illetve elnökség dolgozott és bukott meg a magyar labdarúgásban. Nem hiszem, hogy Bozsik Péter vagy az MLSZ-vezérkar távozásával bármi is megoldódna. Sokkal bonyolultabb a helyzet annál, hogy szimpla fejcserével azonnal jó irányba változna meg minden. A labdarúgás hazai mélyrepülésének elemzésekor az állami szerepvállalást is vizsgálni kell.
Helmeczy László: Maradjon a stáb
1. Könnyebb helyzetben lennék, ha a boszniai mérkőzésről kérdeznének. Most szomorú vagyok az eredmény miatt. A kiállítás döntő momentuma volt a találkozónak, ám ahogy az osztrákok és a bosnyákok elleni győzelmet, úgy a máltai vereséget sem szabad túlértékelni. 2. Azt látom, láttam, hogy a Bozsik Péter, Détári Lajos edződuó lelkiismeretesen, szorgalmasan végzi munkáját. Nem szabadna a máltai vereség után a fejüket követelnie a sajtónak és a szurkolóknak sem. 3. Nem jelentene kiutat, ha a Bozsik, Détári kettőst menesztenék. Attól még nem lesz jobb a futballunk, és nem rúgunk hatot Máltának. Kisteleki István elnök urat jó szándékú és segíteni akaró embernek ismerem, aki ért a futballhoz, és önzetlenül sokat tesz érte. ---- Horváth Cs. Attila: Türelem áprilisig
1. A máltai vereség természetesen a szégyen kategóriájába tartozik. Az Eb-selejtező többi eredménye a realitást tükrözi. 2. Az ilyen vereségeket nehéz megmagyarázni, de a magyar szövetségi kapitányok már a múltban is bebizonyították, hogy erre is képesek. 3. Bozsik Péter ugyanolyan eredménytelen kapitány, mint Lothar Matthäus vagy az elmúlt húsz év összes többi kapitánya, a különbség csak annyi, hogy lényegesen kevesebbe kerül a magyar futball számára, mint például a közvetlen elődje. Az tény, hogy az MLSZ elnöke az elmúlt fél évben számomra is meglepő módon sok hibás döntést hozott, ám úgy gondolom, az elnöknek és az elnökségnek jövő áprilisig, a 2012-es Eb-pályázat eldöntéséig semmiképpen sem szabad a lemondáson gondolkodnia.
Kovács Péter: Külföldi edzőket ide
1. Ugyanúgy értékelem a meccset, mint az Újpest Vaduz elleni kudarcát, és ezzel nem bántok meg senkit… 2. A kapitány lelkiismeretén múlik, hogy magyarázkodik, vagy lemond. 3. Szerintem nem, inkább a bajnokság átszervezése jelenthetne fejlődést. Az élvonalban 12-re, a második ligában pedig 16-ra kell csökkenteni a létszámot. Ezenkívül az élvonalba még több külföldi edzőt kell hozni.
Fekete Miklós: Semmilyen munka nem látszott a csapaton
1. Mentális problémákat figyeltem meg, nem volt akció, nem volt reménysugár. További szomorúságra ad okot, hogy a Málta elleni meccs egy NB I-es mérkőzés színvonalát sem ütötte meg. Nem értem továbbá, hogy Sowunmi Thomas és Fehér Csaba, akik szinte alig játszanak tétmérkőzést, miért kaptak lehetőséget, és Dárdai Pált sem tartom meghatározó játékosnak klubjában annak ellenére, hogy rendszeresen pályára lép. 2. Minden teljesítményt meg akarnak magyarázni, de nem tudok azonosulni Bozsik Péterrel. Hiába próbál mentegetőzni, erre a kudarcra nincs magyarázat. Tisztelem, becsülöm a kapitányt, de semmilyen munka nem látszott a máltaiak ellen válogatottunkon. 3. Kereshetünk más személyeket, de nem látom értelmét. Az alapokban kellene rendet tenni, elsősorban az utánpótlásban dolgozó, fiatalokkal foglalkozó edzőket kell képezni, és megfizetni.
Szima Gábor: Pályák kellenek
1. Nem áll módomban véleményt alkotni. Nem jártam a válogatott edzőtáborában, nem tudom, hogyan dolgozott a csapat. 2. Ugyanezt tudom válaszolni. 3. Ha olyan tekintélyes embereket sikerülne megnyerni, akik miatt az állam segítséget nyújt a sportágnak, főleg a létesítményfejlesztés terén, akkor a lemondás előrelépésként értékelhető. Legalább nyolcszáz füves és kétszáz műfüves pálya „hiányzik” ahhoz, hogy Európa után eredjünk, és olyan edzőképzés, amelyben csakis külföldi szaktekintélyek tartanának előadásokat.
Nagy Ferenc: Becsületből menni kell
1. Csúfosnak és katasztrofálisnak tartom a vereséget. 2. Magyarázkodni ugyan lehet, de ebben az esetben felesleges. 3. Nem hinném, hogy bármi is megváltozna, ha az elnökség és a szövetségi kapitány lemondana, azt azonban megemlíteném, hogy ilyen, illetve ehhez hasonló helyzetekben egyes személyek úri becsületről tennének bizonyságot, ha odébbállnának. Sokat javítana a helyzeten, ha az állam több pénzzel támogatná az utánpótlást, hogy az agárdihoz hasonló edzőközpontokat építhessünk, elkelne az országnak még öt-hat ilyen létesítmény, addig ugyanis badarság a sportágtól erőn felüli teljesítményt várni.
Pál László: Gera Zoltán csak alibizik
1. Tragikus teljesítményt nyújtottak a játékosok. 2. Meg kell hallgatni, mit mond Bozsik Péter, amire lesz is alkalma a jövő heti közgyűlésen. 3. Nemcsak a szövetségben és a kapitányban kell keresni a hibát, hanem a játékosokhoz is hozzá kellene nyúlni. Mindenki futtatja Dárdai Pált és Gera Zoltánt, pedig szegény Gera csak alibizni jár a válogatottba. A mostani váltás nem szolgálná a kétezer-tizenkettes Európa-bajnoki pályázatunkat. Amennyiben az áprilisi választáson nem nekünk ítélik a rendezés jogát, akkor mindenkinek le kell mondania. A teljes MLSZ-vezérkarnak, a szövetségi kapitánynak és persze nekem is.
Rákóczy István: Bozsik Péternek le kell mondania
1. Valójában ebben a helyzetben csak egy szóval tudom értékelni a vereséget: elkeserítő. 2. Semmiféle magyarázatot nem fogadok el. Tény, hogy a magyar labdarúgás mélyponton van, de Máltán azért kis sikerélményt kellett volna szerezni. 3. Az elnökség tevékenysége nincs összefüggésben a szövetségi kapitányéval. A szövetségben vannak ugyanis emberek, akik szakmailag segítik az előbbrejutást, és vannak jogászok is, akik jogi kérdésekben járatosak. Az azonban véleményem szerint elvárható, hogy az elkeserítő máltai vereség után Bozsik Péter szövetségi kapitány önkritikát gyakoroljon, és benyújtsa a lemondását.
Nemes Ferenc: A játékosok hozzáállása nem megfelelő
1. Mélységes csalódásként éltem meg a vereséget. Egygólos győzelemre számítottam, de sem a játék, sem pedig a játékosok hozzáállása nem volt megfelelő. 2. Mindenféleképpen. Kíváncsian várom a kapitány október 26-i beszámolóját. 3. Nem hinném, hogy ebben a fél évben romlott el minden. A szövetség mind szervezetileg, mind gazdaságilag jó irányba halad, az esetleges kapitányváltásról pedig még korai lenne beszélni. Az október végi beszámolót követően okosabbak leszünk. Jámbor János: Kevés az ügyes fiatal
1. Nem láttam a mérkőzést, mert éppen tárgyaltam. Ha nagyon esélyes egy csapat, akkor is előfordulhat, hogy kikap, sajnos ez benne van a labdarúgásban. 2. Elemzést várok a kapitánytól. Ám hogy ez végül magyarázat lesz-e, azt nem tudom. 3. Elképzelhető, hogy a változás segítene, de hosszú távon nem ezek a személyek a meghatározóak, hanem a futballisták. Olyan országban, ahol jól képzett fiatalok várnak arra, hogy játszhassanak a válogatottban, kötelező lenne a lemondás, de nálunk nem ez a helyzet. ---- Természetesen kíváncsiak voltunk Kisteleki István véleményére a válogatottügy és az MLSZ elnökségi ülése kapcsán.
„Először az elnökségnek szeretném elmondani a máltai mérkőzéssel kapcsolatos értékelésemet – mondta Kisteleki István. – A véleményem megegyezik a közhangulattal, vagyis lesújtó és megrázó volt számomra a mérkőzés és az eredmény. De átnéztem az elmúlt tizenöt évet, amikor a legjobb magyar edzők ültek a válogatott kispadján. A korábbi kapitányok is hasonló problémákkal küszködtek, ugyanilyen eredményeket értek el. Meggyőződésem, hogy nem a két tehetséges, fiatal szakember nyakába kell zúdítanunk a magyar labdarúgás meglévő súlyos problémáit. Igaz, Máltát még a jelenlegi helyzetünkben is kötelező lett volna legyőzni.”
Kisteleki István szokásához híven kész tervekkel érkezik majd az elnökségi ülésre, ám ezekről bővebben nem kívánt beszélni. Annyi biztosnak látszik, nem akar kapkodni a kapitány személyét illetően.
„Az ilyen típusú váltások az elmúlt években nem jöttek be, nem vezettek eredményre – mondta Kisteleki István. – Inkább a dinamikus és gyors kilábaláshoz kell utat mutatnunk, s ezt október huszonhatodikán meg is tesszük. A megoldást keresem a látványos intézkedések helyett.”
Végezetül felvetettük, hogy bár hiába kerestük, Bozsik Péter udvariasan elhárította érdeklődésünket, nem kíván nyilatkozni a válogatottal kapcsolatban. Nem kívánt pénteken, szombaton, vasárnap, hétfőn sem, és újabb néhány nap türelmet kért.
„Mint elnöknek az a véleményem, hogy a kapitánynak munkaköri és erkölcsi kötelessége is a sajtó tájékoztatása, ez a poszttal együtt jár” – feddte meg Bozsik Pétert az elnök.