A Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének rendkívüli fegyelmi és fellebbviteli bizottsága csütörtökön megsemmisítette az MKOSZ másodfokon eljáró intézőbizottságának augusztus 29-én kelt határozatát – amely, többek között, kizárta a MiZo Pécset az átigazolásból –, és az ügyet visszautalta az első fokon eljáró versenybizottság hatáskörébe, új eljárás lefolytatására.
Czagány Balázs
A hosszúra nyúlt huzavona Rátgéber László edzôt is megviselte, de most talán megnyugodhat: mintha látszana a fény az alagút végén
Czagány Balázs
A hosszúra nyúlt huzavona Rátgéber László edzôt is megviselte, de most talán megnyugodhat: mintha látszana a fény az alagút végén
Csütörtök délután fél négykor Bodrogváry Iván, az MKOSZ főtitkára még „gyorsan bevitt néhány dokumentumot” dr. Trinn Gábor gazdasági ügyekre szakosodott ügyvéd irodájába, a rendkívüli fegyelmi és fellebbviteli bizottság tagja (a másik dr. Kincses Attila bíró) egy óra türelmet kért, majd pontban fél ötkor ismertette azt a döntést, amely – ha nem is tett pontot a végére, de – új irányt szabott egy két hónapja húzódó, de valójában évek óta érlelődő ügynek. Természetesen a MiZo Pécs női kosárlabdacsapatát működtető gazdasági társaság csődközeli helyzetéről, s ennek az együttes élvonalbeli létére gyakorolt hatásáról van szó.
Az ügyben születtek első- és másodfokú határozatok, volt itt indulási engedély megtagadása, majd visszaadása, rövid pórázra fogás (minden hónap tizedikén pénzügyi elszámolás bemutatása a ligának), az átigazolásból történő kizárás a tartozások miatt.
Ez volt eddig, csütörtök délutántól azonban mindez nem érvényes, új helyzet állt elő, de hogy meddig, azt ember legyen a talpán, aki megmondja. – A rendkívüli fegyelmi és fellebbviteli bizottság mai döntésével hatályon kívül helyezte az intézőbizottság jogerős, másodfokú határozatát, mivel az jogsértő, egyszersmind az MKOSZ belső szabályzatát sértő volt. Egy másodfokú határozatnak kizárólag az elsőfokú döntést szabad vizsgálnia, új körülményeket tilos mérlegelnie – márpedig a másodfokon eljáró intézőbizottság pontosan ezt tette. Ez egyébként nem speciálisan kosárlabdaszabály, hanem a jog egyik legfontosabb alapvetése – mondta dr. Trinn Gábor.
– Mihez van jogosítványa az önök bizottságának? – Két lehetőségünk volt: helyben hagyni a másodfokon eljáró intézőbizottság döntését, vagy hatályon kívül helyezni azt, és új eljárást elrendelni első fokon. Bizottságunk rendkívüli jogorvoslati fórum, melynek kötelessége volt megvizsgálni: jogszerű volt-e az intézőbizottság eljárása. Nos, nem volt az, ezért semmisítettük meg annak döntését.
– Miben állt a jogszerűtlenség? – Első fokon a versenybizottság a MiZo Pécs Károlyi Andrea felé fennálló tartozását vizsgálta, s arra a megállapításra jutott, hogy a tartozás fennáll, ezért a nevezést nem fogadja el. A másodfokon eljáró intézőbizottságnak is csak a Károlyi kontra Pécs üggyel lett volna szabad foglalkoznia, ezzel szemben az egyik mellékszálon belekeverték a tartozás átütemezését s a MiZo Pécs által Károlyi Andrea ellen indított pert, amely a tartozás összegének nagyságát vitatta. A harmadik szálon pedig elkezdtek foglalkozni más játékosokkal szemben fennálló pécsi tartozásokkal. Nos, ez abszolút jogszerűtlen, ugyanis egy ügyet nem lehet rögtön a másodfokon kezdeni, az első fok kihagyásával. További eljárási hiba: az első fok, vagyis a versenybizottság hibásan értelmezte a versenykiírás vonatkozó pontját. Tudniillik az átigazolásból csak akkor zárható ki egy csapat, ha jelenlegi vagy az előző szezonban alkalmazásában álló játékosának tartozik. Károlyi Andreával viszont 2005 nyarán megszűnt a szerződés Sopronba igazolásával.
– Akkor most indulhat a bajnokságban a Pécs, és igazolhat játékosokat? – Jelen pillanatban igen, hiszen minden, a klubbal szemben hozott szankciót megsemmisítettünk. Az más kérdés, hogy az első fokon újraindítandó eljárás milyen végeredménnyel zárul... ---- 2006. augusztus 4.: A Női Hivatásos Liga versenybizottságának állásfoglalása szerint a MiZo Pécs (és a BEAC, valamint a DKSK) egyelőre nem felelt meg az élvonalbeli női kosárlabda-bajnokságban támasztott nevezési feltételeknek. Mindhárom egyesületnek augusztus 15-ig van lehetősége a hiányosságok pótlására. Az indoklás – dr. Nyíri Dezső ligaelnök szájából –: „Egyrészt a nagy adósságállomány kezelését nem látjuk biztosítottnak, másrészt a játékosokkal szemben a legutóbbi évadról fennmaradt tartozásokkal kapcsolatban sem kaptunk megnyugtató információt.”
2006. augusztus 17.: A versenybizottság nem fogadta el a MiZo Pécs és a DKSK nevezését a 2006–2007-es bajnokságra. „Ami a pécsieket illeti, ők ugyan megegyeztek azon jelenlegi vagy egykori játékosaikkal, akiknek tartoznak, de augusztus 29-ig új üzleti tervet és fedezetigazolást kell benyújtaniuk” – mondta Szabó István versenybizottsági elnök.
2006. augusztus 29.: A Női Hivatásos Liga intézőbizottsága kétszeri elutasítás után elfogadta a bajnok MiZo Pécs nevezését a 2006-2007-es idényre. Ezzel egyidejűleg kizárta a klubot az átigazolásokból, amíg az nem rendezi összes, a játékosok felé fennálló tartozását. A nevezéssel kapcsolatos megszorítás: a pécsi csapatot működtető cég vezetőinek minden hónap tizedikéig el kell küldeniük az előző havi elszámolást a bevételekről és a kiadásokról a liga jogutódjának, az MKOSZ női tagozatának.
2006. szeptember 12.: A MiZo Pécs menedzsmentje sürgősségi elbírálást kérve beadta jogorvoslati kérelmét az MKOSZ női tagozatának a csapat átigazolásokból történő kizárásával kapcsolatban.
2006. október 3.: Az MKOSZ rendkívüli fegyelmi és fellebbviteli bizottsága – a várakozásokkal ellentétben – nem hozott döntést, mert – Székely László bizottsági tag véleménye szerint – „az ügy túl bonyolult, ezért 5-én folytatják a tanácskozást.”
2006. október 5.: Az időközben – Székely doktor kiválásával – kéttagúra zsugorodott testület megsemmisítette az intézőbizottság jogerős másodfokú határozatát, s az ügyet új eljárás lefolytatására visszautalta az elsőfokú testületnek, a versenybizottságnak. ---- A pályára kell koncentrálni Iványi Dalma, a MiZo Pécs csapatkapitánya – Egészen eddig a pillanatig nem tudtam a döntésről. Tudatosan próbáltam nem foglalkozni ezzel az üggyel, és így voltak ezzel a csapattársaim is. Persze teljesen nem lehetett kizárni, hogy gondoljunk rá. Egymás között is szóba került, és az utcán is megállítottak, mit gondolunk, mi lesz a vége. Azért igyekeztünk nem idegesíteni magunkat. Örülök, hogy ez a döntés született, és bízom benne, hogy ez a későbbiekben sem fog változni. Szeretnénk csak arra koncentrálni, ami a pályán történik, mert ez a dolgunk.
Kívülről figyelte a döntéseket Bodrogváry Iván, az MKOSZ főtitkára – Őszintén megvallom, tudatosan kívül tartottam magam a döntési folyamaton, és nem is szeretnék nyilatkozni a határozatról, amíg írásban meg nem kapom.
Nem ejtenek örömkönnyeket Rózsa Gábor, a MiZo Pécs ügyvezetője – Elfogadtak egy olyan döntést, amilyet már a legelején is szerettünk volna. Ejthetnénk örömkönnyeket, de nem tesszük. Rendkívül súlyos hibák fordultak elő az elmúlt években, levonjuk a következtetéseket, nem juthatunk még egyszer ilyen helyzetbe. Csak olyan játékosnak és szakvezetőnek tartozunk, aki jelenleg is a keretünk tagja, valamennyi érintett megtisztelt a bizalmával, és aláírta a megállapodást az ütemezésről.
Csak a pénze érdekli Károlyi Andrea, az MKB-Euroleasing Sopron kosarasa – Én kizárólag ahhoz a pénzhez szeretnék hozzájutni, amellyel a pécsiek nekem tartoznak. A döntés kommentálása nem feladatom.