A Bosznia-Hercegovina–Magyarország Európa-bajnoki selejtező nem csak a pályán dőlhet el. Bizony, most nagyon sok múlik azon is, hogy melyik szövetségi kapitány tud több lelki muníciót adni a játékosainak. Hazai oldalon vagány futballistából lett laza edző, Blaz Sliskovic űzi-hajtja a labdarúgókat, míg a másik kispadnál legendásan higgadt szakember áll, Bozsik Péter.
Blaz Sliskovic: Itt a lehetőség, hogy hibátlan startot vegyünk
Imago
Blaz Sliskovicról játékoskorában senki sem gondolta volna, hogy edzô lesz
Egy balkáni európai.
Az életrajzát böngészve jutottunk erre a következtetésre. Maradhattunk volna tisztán futballvonalon, csakhogy a bosnyák válogatott szövetségi kapitánya, Blaz Sliskovic jóval öszszetettebb, érdekesebb figura annál, hogy kizárólag a sportról írjunk vele kapcsolatban. Az ég tudja, hány Maradona-hasonmást tart nyilván a labdarúgás almanachja, ami biztos: ő speciel a „Balkán Maradonája”.
A 47 éves, mostari születésű, hercegovinai horvát származású kapitányt 2002-től datálandó „uralma” alatt kétszer is tisztségében tartották a szövetségi korifeusok, ami mindennél ékesebben beszél az általa végzett munka minőségéről, noha a nemzeti együttes – hozzánk hasonlóan – a legutóbbi vb-t és Eb-t is kihagyta. Igaz – velünk ellentétben –, az utolsó fellépéséig esély mutatkozott a „megdicsőülésre”.
A sikerek kulcsa maga Blaz Sliskovic, pontosabban az ő integráló képessége, személyisége. Egy olyan, a Balkánon cseppet sem meglepő módon megosztott országban, mint Bosznia-Hercegovina (a bosnyák, a horvát és a szerb az államalkotó nemzet, viszonyuk, mint azt a kilencvenes évek háborúja „bizonyította”, kevéssé baráti…), a válogatott a béke, a harmónia szigete. A korábbi zseniális irányító nem tesz különbséget ember és ember között vallási, etnikai alapon, ennek megfelelően a csapat egyfajta misztériumnak számít, jó értelemben vett állam az államban.
Ha valakiről, róla soha nem gondolták, hogy edző lesz. A trénerek rémeként emlegették, miközben maga volt a megtestesült isteni talentum. A slendrián, a kemény munkát nagy ívben elkerülő irányító lump életvitelével infarktus közeli állapotba kergette mestereit, mindamellett ez, vagy őszinte, ám faragatlan stílusa („Most nem érzem úgy, hogy lenne kedvem edzeni” – jelentette ki nemegyszer a tréning közepette, látványos földre huppanással aládúcolva mondandóját) sem bizonyult elegendőnek a karrier kerékbetöréséhez. A határokat nem ismerő, pimasz Baka (ez Blaz Sliskovic beceneve, jelentése: nagyi) a nyolcvanas évek elején azzal is „froclizta” a társadalmat, hogy feleségül vette a korszak kézilabda-királynőjét, Szvetlana Kiticset, a „legjobb” nőt széles Jugoszláviában.
A Velez Mostar, a Hajduk Split, az Olympique Marseille, a Pescara, a Lens (a sor nem teljes…) szurkolói imádták a szögletből is játszva kapuba találó karmestert, aki a stoplis csuka szögre akasztása után hihetetlen higgadtsággal látott munkához a katedra másik oldalán. Közvetlensége, flegmasága – megjelenésében – a régi, az általa képviselt szellemi szabadság, a különbözőség tisztelete azonban üdítő kivételként, újdonságként hat a kontinens eme zűrös, nemzetiségi konfliktusokkal terhelt területén. ---- Friss erő, éltető nyugalom – ha végigméri a magyar válogatott szakvezetőjét, Bozsik Pétert, akkor rögvest ez jut a tudósító eszébe, még abban az esetben is, ha hajlamosak vagyunk feltételezni, hogy a higgadt felszín alatt igencsak földhözragadt érzelmek, indulatok is dúlnak a balsikerű, sőt pocsék tétmeccses bemutatkozás, a Norvégia elleni szombati 1–4 óta.
Bozsik Péter játékosként megközelítőleg sem futott be olyan irigylésre méltó karriert, mint szerdai „ellenfele”, Blaz Sliskovic, ergo neki elvileg egészen más alapállásból kellene felkészítenie a mieinket, mint a Bakának becézett szakembernek a bosnyákokat – ha valahol nem lennének rokon lelkek. Ami ugyanis az egykor kezelhetetlen horvát fenegyerekre, az a hovatovább pedáns, „jófiú” benyomását keltő, ezt az imidzset megnyilatkozásaival folytonosan tápláló, építő Bozsik Péterre is áll: ők a megtestesült harmónia.
Blaz Sliskovicot nem kapták még füllentésen, soha senki nem hallotta, hogy bárkire is bántó, sértő megjegyzést tett volna, akár szűk körben is – Bozsik Péter kapcsán sem ettől hangos (ha egyáltalán…) a sajtó.
S pontosan ez az, amiért a játékosok hisznek neki, bíznak benne.
A lépcsőfokelvet betartó folyamatos szakmai előrelépés, a ZTE-vel 2002-ben szerzett bajnoki cím, s végül, de nem utolsósorban az őszinteség hihetetlen bizalmat ébresztett a futballistákban. Egyikőjük – szigorúan kérve a név nélküliséget – bevallotta: nem csupán a szurkolók, a kapitány miatt is kínos, kvázi megbocsáthatatlan a „norvég henger”, hiszen a kispadon ülők pusztán tehetetlen szemlélői voltak a csapat élveboncolásának, márpedig a szakmai és pedagógiai téren is érett, magabiztosságot sugárzó szakembert meg kell becsülnie egyfelől a válogatottnak (azaz maguknak a futballistáknak), általános érvényűen pedig a magyar labdarúgásnak.
A kapitány higgadtságára jellemző: szombat este, a lefújást követően talán ő volt az egyetlen nyugodt magyar a Megyeri úton, az öltözőt leszegett fejjel elhagyó játékosokat nem győzte vigasztalni. A kérdésre, miszerint miért nem feszíti szét a düh, mosolyogva így felelt: „Akkor jobb lenne?”
Szerda este talán jobb lesz. ---- Szülőhazájában, Zenicán játszhat a közönség első számú kedvence
A manapság az NK Rijeka kötelékében ténykedő veterán, a válogatottbeli fellépések és az azokon szerzett gólok számában is csúcstartó (51/22) Elvir Bolic másodvirágzását éli Horvátországban: a 35 éves támadó az első négy forduló után egygólos átlagot mondhat magáénak. Zenicára (itt született) éppenséggel hazatér a közönség és a keret „kedvence”. Az előbbi az iménti statisztika miatt érthető kategória, az utóbbi azonban némi magyarázatra szorul: a rutinos labdarúgó mind a mai napig megszállottként gürcöl az edzéseken, kvázi munkamániájáról lett ismert, a gyümölcs „beérésével” pedig elismert.
Legemlékezetesebb gólját a Fenerbahce színeiben szerezte 1996. október 30-án, az Old Traffordon, a török elitalakulat 1–0-s győzelme kontinentális értelemben 40 éves hazai veretlenségi sorozat végére tett pontot Manchesterben.
A politikai helyzet miatt – megannyi honfitársához hasonlóan – 1992-ben a harc helyett az önkéntes száműzetést választotta az az idő tájt a Crvena zvezda alkalmazásában álló (ám a profi csapatban egyetlen mérkőzést sem játszó) cselgép, a jugoszláv korosztályos válogatott franciaországi edzőtáborából szó nélkül távozott, klubját utóbb levélben értesítette döntésének okairól. A gondviselés török földre irányította a muszlim futballistát, megfordult – rövid ideig – a Galatasaraynál, fél évtizedet töltött a Fenerbahcénél, és egy idény erejéig a spanyol ligába is belekóstolt (Rayo Vallecano). A török szakírók és fanatikusok véleménye kivételesen egyezik, ha Elvir Bolicról van szó: a Süperlig valaha volt egyik legjobb légiósaként tartják számon, hazájában pedig szimplán a csúcs bosnyák válogatott labdarúgóként. Nem érdemes vitát kezdeményezni a „megmondóemberekkel”, ha ütősebb névvel (példának okáért: Safet Susic) hozakodnánk elő, egyetlen mondattal félresöpörnék érveinket: a delikvens a jugoszláv, s nem a bosnyák nemzeti gárdában futballozott. Sőt a fanatikusokat a kedvenc ügyében még a góltermése miatt körülrajongott Sergej Barbarezzel sem lehet elbizonytalanítani…