Serdán 14 órakor Moszkvában játszik Európa-bajnoki selejtezőt a magyar U21-es válogatott Oroszország együttesével. A Róth Antal által irányított korosztályos válogatott három hete 5–0-ra megverte idehaza Finnországot, az oroszok viszont szombaton „csak” 5–1-re nyertek Turkuban a finnek ellen, így a mieinknek Moszkvában már a döntetlen is elegendő az első hely megszerzéséhez
M. Németh Péter
Máté Péternek (sötét mezben) minden láb elé és a labda útjába is oda kell tennie a fejét
M. Németh Péter
Máté Péternek (sötét mezben) minden láb elé és a labda útjába is oda kell tennie a fejét
Augusztus 16-án a magyar U21-es válogatott parádés futballal 5–0-ra nyert Finnország ellen a Szusza Ferenc Stadionban (Priskin Tamás és Feczesin Róbert két-két gólt szerzett, Balogh Béla egyszer volt eredményes), így kedvező helyzetben várja a soron következő, Oroszország elleni selejtezőt. A helyzet pedig azóta még jobb lett: a hét végén az orosz csapat 5–1-re győzött Turkuban a finnek ellen, holnap Moszkvában tehát a magyar válogatott számára már a döntetlen is elegendő a csoportelsőség megszerzéséhez. Csakhogy aki tisztában van az európai labdarúgás erőviszonyaival – és itt most elsősorban az utánpótlás-válogatottak erősorrendjére gondolunk –, annak tudnia kell: hatalmas bravúrnak számít Moszkvában, a remekül felkészített orosz labdarúgók ellen egy pontot szerezni…
Alighanem kedvezőbb lenne a helyzet, ha a selejtezőcsoportokban oda-vissza vágós rendszerben zajlanának a küzdelmek, azonban az idei kvalifikációban a riválisok csak egyszer mérkőznek egymással.
Miért kellett megváltoztatni a hagyományos lebonyolítási formát?
Nos, azért, mert 2007-től ennek a korosztálynak is kétévente rendeznek Európa-bajnokságot, így ebben az esztendőben nem volt idő arra, hogy a selejtezőket a megszokott rendszerben bonyolítsák le. A csoportok tavaly decemberi sorsolásakor kiderült, Magyarországnak Oroszországgal és Finnországgal kell megküzdenie a túlélést jelentő első helyért. Természetesen erősorrend alapján történt a csoportok kialakítása, így az orosz együttest az első „kalapból” húzták ki, a magyar válogatottat a másodikból, a finneket pedig a harmadikból.
Az még érthető, hogy a mostani sorozatban nincs idő mindegyik ellenféllel két meccset játszani, ám az már kevésbé, hogy az illetékesek a lebonyolítási renddel miért az egyébként is magasabban jegyzett válogatottaknak kedveznek. Esélyegyenlőségről beszélni ugyanis aligha lehet akkor, ha az „első kalapos” válogatott (jelen esetben Oroszország) hazai környezetben fogadhatja az elvileg veszélyesebb ellenfelét (ez lenne Magyarország), és a csoport leggyengébbjéhez (Finnországhoz) kell utaznia vendégségbe…
A bravúr még nem egyenlő a sikerrel
Igaz, aki figyelemmel kíséri – mondjuk – az európai futball eseményeit, tudja, hogy a „kicsik”, vagyis a sokadiknak rangsorolt csapatok csak olykor-olykor, sorozatos bravúrok esetén alkothatnak nagyot. Egyébként tudni kell azt is, a csoportelsőség nem jelenti automatikusan, hogy a válogatott tagja az Európa-bajnoki döntő nyolcas mezőnyének. A tizennégy csoportgyőztest ugyanis hét párba sorsolják, és a párhar- cok győztesei lehetnek ott a hollandiai fináléban.
A magyar U21-es válogatottnak jó esélye van arra, hogy a csoportjából továbbjusson, de a moszkvai meccs rettenetesen keménynek ígérkezik.
A nagy öröm: senki sem sérült meg
A keret tagjai ezúttal nem a számukra ismerős edzőtáborban, Dunavarsányban készültek, hanem Budapesten, egy római-parti hotelben volt a szállásuk, az edzéseket pedig a Gázművek-pályán tartotta meg Róth Antal szövetségi edző. Jó előjel, hogy hosszú idő óta először sérülés miatt egyetlen, a keretbe behívott játékosnak sem kellett edzést kihagynia, így Moszkvában erős csapat küzdhet majd az oroszok ellen. A szerdai mérkőzésre azonban csak húsz futballista utazhat el, így végül Somogyi Csaba, Vermes Krisztián és Hrepka Ádám ezúttal nem tarthatott a küldöttséggel.