Népszerűsége a régi. Szinte nincs olyan nap, hogy ne találkoznánk vele valamelyik újságban vagy tévécsatornán (ha nem „szakért”, akkor reklámoz), bárkit kérdezünk, megvan a véleménye róla. Hogy úgy mondjuk, az összkép vegyes: „Futballistának óriás, edzőnek törpe, hazafinak nulla” – olvashattuk például az egyik jellemzést. Péntek délelőttig óriásplakátokról mosolygott ránk, aztán szemtől szemben: Lothar Matthäusszal Berlinben beszélgettünk.
EPA
A múlt és a jövô nagy sztárja: a berlini díjkiosztón Lothar Matthäus adta át a serleget a németek reménységének, Lukas Podolskinak
EPA
A múlt és a jövô nagy sztárja: a berlini díjkiosztón Lothar Matthäus adta át a serleget a németek reménységének, Lukas Podolskinak
– Egész Németország azért imádkozik, hogy Jürgen Klinsmann maradjon a válogatott élén. Ön is? – Igen, én is – válaszolt Lothar Matthäus. – Pontosabban: nem imádkozom, csak remélem, hogy Jürgen Klinsmann folytatja a munkát. Mondjon bárki bármit, az edzőt egyvalami alapján ítélik meg, és az az eredménysora.
– Ön éppenséggel azt jósolta, hogy a csoportmeccseket alig éli túl a csapat. – Ebben, szerencsére, tévedtem. Miként abban is, hogy az Argentína elleni negyeddöntő előtt „elbúcsúztattam” az együttesünket. A dél-amerikai gárdát tartottam a párharc esélyesének, mi több, fogadni mertem volna, hogy nemcsak azt a mérkőzést, hanem a tornát is megnyerik. A korai kiesésüket nem bántam: egyfelől hazám csapata jutott tovább, illetve nem tettem fel semmit Argentína győzelmére…
– Mit tippel a döntőre? Talán érdemes megjátszani az ellenkezőjét… – Olasz sikert várok. Megjegyzem, amíg az argentinokkal bakot lőttem, az itáliaiakkal jó lóra tettem: három hónapja megírtam egy német lapban, hogy ők lesznek a finálé másik részvevői.
– Miben lehetnek jobbak a franciáknál? – Az erősségük az, hogy nem egyénileg, hanem csapatként alkotnak nagyot. A sok sztárból kialakult az egymásért küzdő együttes, és ez szerintem mindennél többet ér. Azt korábban is tudtuk, hogy az olaszok óvodáskoruk óta kiválóan bánnak a labdával, ám ezúttal azt is bizonyítják, hogy nem három-négy világklasszisból, hanem tizenegy sportemberből áll a válogatottjuk. Arról nem is beszélve, hogy Marcello Lippi személyében az edzőszakma egyik legjobbja ül a kispadjukon.
– Az elmúlt napokban a franciák kapitányáról, Raymond Domenechről is dicshimnuszokat zengtek. – Teljes joggal! Érdemes megnézni a „kékek” teljesítményét is, a vébé kezdeti szakaszában még az is felvetődött bennem, hogy a csoportjukból sem lépnek tovább, aztán ahogy haladtak előre, úgy javultak fel. És ez elsősorban Domenecht dicséri, hiszen az eredmények minősítik az edzőt. Vagy ezt említettem már?… Mellesleg a franciáknál ugyanazt látom, mint az olaszoknál: tőlük szokatlan módon harcolnak egymásért.
– Akadt olyan pillanata a vébének, amelyre örökre emlékszik majd? – Kettő is. Az olaszok elődöntőbeli, káprázatos százhúsz másodpercét sosem feledem. Az a két gól… Csupán azt sajnálom, hogy nekünk rúgták. A másik esemény viszont örömteli: az argentinok elleni büntetőpárbajunkra gondolva libabőrös leszek.
– Tudhatta volna, hogy tizenegyesekkel mindig a németek győznek… – Ezt tudta Marcello Lippi is, ezért rohamozott ellenünk már négy csatárral a végén. És tessék, ijedtében megnyerte a meccset Olaszországnak…
– Mielőtt leültünk volna beszélgetni, átadta a világbajnokság legjobb fiatal labdarúgójának járó trófeát Lukas Podolskinak. Ön is a honfitársára voksolt? – Tudom, kritizálták a FIFA-t, mondván: Cristiano Ronaldót kellett volna inkább megjutalmazni, ám én egyetértek a választással. Az ifjú portugál tudását természetesen elismerem, nagyon sokra viheti még, de Lukas többet tett le az asztalra. Ő úgy bizonyított, hogy lerítt róla: nem görcsöl, hanem élvezi a játékot. Arra persze kíváncsi lettem volna, hogyan alakul a végeredmény, ha Lionel Messi több lehetőséget kap José Pekermantól, vagy ha Wayne Rooney nem sérül meg a világbajnokság előtt, és nem kap piros lapot a negyeddöntőben.
– Kissé elvonatkoztatva a vb-től: mondja, hogy érzi magát Salzburgban? – Mint eddig mindenhol, úgy Ausztriában is szeretem a munkám. Jó együtt dolgozni Giovanni Trapattonival és az új csapatommal. Egyébként ez a csapat tényleg új: tizenkét játékos érkezett hozzánk. A vezetők ideális körülményeket teremtettek, ugyanakkor a lécet magasra tették: a Bajnokok Ligájába illene bejutnunk, míg az osztrák bajnokságot kötelező megnyernünk. Ezzel persze semmi gond, Giovanninak és nekem is arról szólt eddig az életünk, hogy mindig nyernünk kellett.
– Hiányzik Magyarország? – Most éppen nem, mert három napja jártam Budapesten. ---- A ---- &