Amikor tavaly az alig tizenkilenc esztendős Rafael Nadal megnyerte a párizsi döntőt, mindenki felkapta a fejét a hír hallatán, pedig az évek óta a világ elitjében játszó spanyol zseniális teljesítménye egyáltalán nem számított újdonságnak. Kirobbanó erőben játszotta végig azt a két hetet, és most is valami hasonlóra készül.Az utóbbi időben, ha salakos pálya közelébe kerül, Nadal egyszerűen nem tud hibázni – lehet az ellenfél akárki. Hívhatják Hewittnak, Ljubicicnek, Roddicknak, de még Federernek is, szinte garantált, hogy a fiatal spanyollal vívott meccs után szomorúan hagyja majd el a pályát.
EPA
Minden sorozat megszakad egyszer, de Nadal bízik benne, hogy a Roland Garros még az ô versenye lesz
EPA
Minden sorozat megszakad egyszer, de Nadal bízik benne, hogy a Roland Garros még az ô versenye lesz
Az elmúlt tíz év királyai
1996 Jevgenyij Kafelnyikov (orosz) 1997 Gustavo Kuerten (brazil) 1998 Carlos Moya (spanyol) 1999 Andre Agassi (amerikai) 2000 Gustavo Kuerten 2001 Gustavo Kuerten 2002 Albert Costa (spanyol) 2003 Juan Carlos Ferrero (spanyol) 2004 Gaston Gaudio (argentin) 2005 Rafael Nadal (spanyol)
Amióta az idei szezonban megkezdték a férfiak a Roland Garrosra való felkészülést, tehát a salakos tornák áprilisi indulása óta Rafael Nadal, ahol csak elindult, ott győzött. Három döntőt játszott és ugyanennyit nyert – Monaco, Barcelona és Róma is behódolt, a sorozat pedig (53 salakpályás mérkőzést nyert egyhuzamban, amivel beállította Guillermo Vilas világcsúcsát, a Roland Garroson pedig tovább növelheti a rekordot, elsőként a svéd Söderlinggel szemben) egyelőre a spanyol további tündöklését sejteti.
Ugyanolyan egyeduralkodó lehet, mint az elmúlt évtized bajnoka, Gustavo Kuerten volt. Néhány éve minden róla szólt Párizsban. A mindenki által kedvelt „Guga” 1997-ben, 2000-ben és 2001-ben is győzni tudott a Roland Garroson, egyeduralkodása a laikusok számára is szembetűnő volt. Hasonló szituációt produkálhat az élet, ha Nadal, lekopírozva elődje sikereit, a brazil örökébe lép.
Ahogy labdarúgásban az olaszok a védekező stílust, a németek a rakkolós focit, az angolok az ívelgetős taktikát, a brazilok pedig a trükkös játékot játsszák, úgy a tenisznek is megvannak a maga íratlan szabályai: ez pedig a spanyol iskola, amelyet a dél-amerikaiak is játszanak. Ez a játék salakon érvényesül igazán, ebben pedig már két éve Nadal a király. Nemcsak idei teljesítménye mondatja ezt, de a zsenge korú, hosszú hajú játékos a spanyolajkúak között a legjobb.
A számos dél-amerikai, főleg argentin mellett több honfitársa is indul a hispánnak. A volt spanyol labdarúgó-válogatott sztárnak, Miguel Angel Nadalnak az unokaöcscse többek közt Nalbandian, Gaudio, Robredo, Ferrer, Moya és Ferrero ellen is felveszi a kesztyűt, bár nem lesz könnyű dolga – főleg a párizsi nyári forróságban.
És akkor még nem is szóltunk a világranglista vezetőjéről, a jelenlegi férfitenisz egyeduralkodójáról: Roger Federerről. A svájcinak minden bizonnyal teljes joggal tele lehet a hócipője azzal, hogy mindenki Nadal rekordjairól és salakpályán elért verhetetlenségi mítoszáról beszél. Idén háromszor is találkozott legfőbb riválisával a svájci, és mindháromszor a döntőben, de Federer minden meccsükön alulmaradt. Ha ismét összefutnánk - leghamarabb a döntőben - az a furcsa helyzet állna elő, hogy nem Federer számítana az esélyesnek. A világelső svájci hét Grand Slam-siker tulajdonosa, de salakon, azaz Párizsban még egyetlenegyet sem szerzett, már csak ezért is fontos lehet neki a bizonyítás. Mindent egybevetve nem lesz egyszerű feladat felülmúlni az idei francia bajnokság legnagyobb esélyesét, éppen ezért mindenképp pikáns finálé lenne.