Kockázatos győzelem: most hátulról tört előre

MÁTAY ANDREA jelenti MoszkvábólMÁTAY ANDREA jelenti Moszkvából
2006.03.13. 02:41
A moszkvai 11. fedett pályás világbajnokság harmadik napján Maria Mutola hetedik aranyát szerezte nyolcszáz méteren, Kenenisa Bekele megverte Szaif Szaid Sahint 3000 méteren, férfi 800 méteren Wilfred Bungei megelőzte Jurij Borzakovszkijt.
A gyôzelmét boldogan ünneplô Maria Mutola úgy érzi, érdemes folytatnia a futást
afp
afp

Remek előadás, a nézők végre megérezték a verseny ízét, s immár a külföldi sikereket is tapssal jutalmazták. Persze csak akkor, ha nem orosz versenyző ellenében született. A magasugrásban a Jelena Szleszarenkóval viaskodó horvát Blanca Vlasic sikertelen kísérleteit például üdvrivalgás követte, sőt amikor a 204 centiméternek nekifutott, pfujolás és fütyülés is hallatszott. Nem csoda, hogy az idén már 205 centimétert is teljesítő ugró megzavarodott. Két méterrel fejezte be a versenyt, Szleszarenko 202 centiméterrel védte meg a címét.

A nap hőse a mozambiki Maria Mutola volt. Olyan sorozatot ért el, amilyet korábban senki sem, hetedszer nyerte meg a 800 métert. Első győzelmét az 1993-as fedett pályás világbajnokságon aratta, azóta minden rendezvényen ott volt, s csak 1999-ben szorult a második helyre.
„Győztem, de nem úgy, ahogyan terveztem – mondta a 34 éves Maria Mutola. – Kockázatos vállalkozás volt, hogy hátulról törtem előre, de a legjobb pillanatban tettem. Úgy érzem, új célokat tűzhetek magam elé, folytathatom a futást. Hétfőn Melbourne-be repülök, ahol a Nemzetközösségi Játékokon indulok.”
Jurij Borzakovszkij öt évvel ezelőtt, 20 évesen nyert először fedett pályás világbajnokságot, hazai pályán nagyon szerette volna megszerezni a második aranyát. A legtöbben biztosak voltak a győzelmében, kivéve riválisait, a kenyai Wilfred Bungeit és a dél-afrikai Mbulaeni Mulaudzit. A futam eleinte a szokásos forgatókönyv szerint zajlott, Borzakovszkij csak az utolsó körben tört előre, ám ezúttal nem sikerült mindenkit megelőznie – harmadik lett.

A világbajnokság legnagyobb érdeklődéssel várt összecsapása a férfi 3000 méter volt. Az etióp csodafutó, Kenenisa Bekele, az akadályfutás legjobbja, a katari Szaif Szaid Sahin és az 5000 méter világbajnoka, a kenyai Eliud Kipchoge küzdött egymással. Sahin most versenyzett először fedett pályán, látszott is a rutintalansága. Kétezer métert tett meg a kettes-hármas pályán, vagyis lényegesen hosszabb távot futott, mint például Bekele. Ez a hajrában megbosszulta magát, fel sem tudta venni a versenyt az etióppal, aki imponáló könnyedséggel lett első.

„A szabadtéri és a mezei futóversenyeken szerzett címeim után csarnokban versenyezni számomra élvezet – mondta Kenenisa Bekele. – Tudtam, hogy ellenfeleim mire képesek, régóta ismerem őket, csak arra ügyeltem, hogy első legyek.”
A várakozással ellentétben a világbajnokságon egyetlen új világcsúcs sem született, sőt volt rekordvárományos, aki dobogóra sem állhatott. A román hármasugró Marian Oprean 17.34 méterrel negyedik lett, a számot az amerikai Walter Davis 17.73 méterrel nyerte meg. ---- F ---- &