Meghökkentő fordulattal bővült a magyar súlyemelők athéni doppinghistóriája. A Legfőbb Ügyészség hosszú vizsgálódás után arra jutott, hogy a Magyar Súlyemelő-szövetség (MSSZ) jogellenesen tiltotta el két évre Gyurkovics Ferencet, valamint örökre Kecskés Zoltánt a sportolástól.
Gyurkovics Ferenc feszülten vár
Gyurkovics Ferenc feszülten vár
A Legfőbb Ügyészség óvásban indítványozta az MSSZ doppingbizottsága által hozott három határozat (Kovács Zoltán esetében megszűnt az eljárás, mert az emelő tavaly tavasszal írásban közölte, hogy végleg felhagy a sporttevékenységgel) hatályon kívül helyezését, indítványozta az MSSZ doppingszabályzatának megalkotását és fegyelmi szabályzatának módosítását. Gyorsan tegyük hozzá, hogy a vétkeseket Mezőfi Miklós rövid elnöksége idején, 2005. június 2-án sújtották szankciókkal, ezt az athéni olimpia alatt regnáló, az érintett emelőkért harcoló Dolovai Tamás is fontosnak tartja megjegyezni. „Előbb vágtam volna le a fél karom, mint hogy eltiltsam azokat a versenyzőket, akiket tűzön-vízen át védtem. Noha tavaly március, azaz lemondásom óta nem nyilatkozom a témáról, felháborít, hogy úgy próbálják meg beállítani, mintha az én elnökségem alatt meszelték volna el a sportolókat” – mondta az exelnök.
Gyurkovics Ferenc szombaton sem tudott érdemben nyilatkozni, csak annyit tett hozzá pénteki szavaihoz, hogy még vár, a jövő héten beszél jogi képviselőivel. Egyikük dr. Hegedűs László, elmondta: „Több jogi vonzata is lehet a Legfőbb Ügyészség óvásának. Engem az érdekel elsősorban, lehet-e utólag újabb fegyelmit indítani, illetve szembemehet-e a nemzetközi eltiltással a magyar szövetség. És persze nem lehet kizárni a kártérítés lehetőségét sem. Felelősen csak az ügy pontos ismeretében tudok véleményt alkotni.”
A neve elhallgatását kérő egyik jogász szerint az MSSZ meg fogja semmisíteni az akkori határozatot, s ezzel lehull róla a teher, mert a nemzetközi szövetség (IWF) eltiltó határozata automatikusan érvényes a magyar versenyekre. Az MSSZ újonnan megalakuló doppingbizottságának tevékenysége csak a hazai viadalokra terjed ki, a testület csak akkor él szankciókkal, ha valamelyik versenyző itthon doppingol.
Ábrahám Attila, a Nemzeti Sporthivatal államtitkára elmondta, hogy az ügyészség bevonása a teljes szigor egyik eleme: „A doppingolás olyan, mint a bűnözés. Minden eszközzel harcolni kell ellene, még akkor is, ha tudható, teljesen képtelenség visszaszorítani. A Legfőbb Ügyészség megállapításaiból kiderül, hogy kaotikus a helyzet a szövetségi szabályzatok körül. Éppen ezért a hivatal fölajánlja, hogy jogászok bevonásával segít a normák egységesítésében. Ami a szankciókat illeti: a hamarosan a kormány elé kerülő doppingellenes stratégia tartalmazza a teljes felelősségi láncot – a versenyzőktől kezdve egészen a legmagasabb poszton lévő sportvezetőkig.”