Ha nem is egy potenciális bajnokesélyest, de korunk egyik legjobb teniszezőjét elveszítette csütörtökön a férfimezőny: a tavalyi döntős Lleyton Hewitt kiesett az Australian Open második fordulójában.
Esztendeje majdnem ölre ment Hewitt és Chela – ezúttal az ausztrál nem volt önmaga, sem játékban, sem temperamentumban
Esztendeje majdnem ölre ment Hewitt és Chela – ezúttal az ausztrál nem volt önmaga, sem játékban, sem temperamentumban
Akik esetleg nem ismerik az előzményeket, azoknak röviden csak annyit: éppen egy éve tart Lleyton Hewitt és Juan Ignacio Chela nem éppen felhőtlen viszonya. Tavaly szintén összekerültek az Australian Openen, akkor Hewitt négy játszmában nyert, jóllehet utóbb nem a győzelméről cikkeztek az újságok, hanem kettejük összetűzéséről, amelyet mellesleg Hewitt gerjesztett a pályán tanúsított viselkedésével (látványos ökölrázás, üvöltözés, no meg egy kis káromkodás). Chelát sikerült is felidegesítenie, aminek az lett a vége, hogy az egyik gémet követő szünetben az argentin teniszező Hewitt irányába köpött.
Nos, azóta eltelt egy év, egyikük sem óhajtja eltenni láb alól a másikat, ellenben muszáj egyetértenünk Chelával, aki a legfrissebb ütközetük után azt mondta: "Hewitt jelenleg nincs azon a szinten, amelyen tavaly volt."
Ki is esett. Sebzett vadként vergődött gyakorlatilag mind a négy játszmában, adogatásai, alapütései, elgondolásai, mi több, messze földön híres lábmunkája is csupán kontúrjaiban emlékeztetett a valódira. Aminek nyilván oka van. Az ausztrálok egykori világelsője immár boldog családapa, tehát van, ami sokkal fontosabb számára a tenisznél. Ráadásul mindenféle baja van, Sydneyben rosszul lett, most a lába fájdult meg, úgyhogy már az is nagy szó, hogy egyáltalán szettet nyert a remekül teniszező Chela ellen (azt is rövidítésben, 10:8-ra).
Ezek után jobb híján Roger Federerben bízhatnak az ausztrálok, legalábbis, ha igazán szépre vágynak. Jellemző Florian Mayer esete. Képzett, rendkívül agresszíven játszó, gyors teniszező, tulajdonképpen semmi butaságot nem csinál a pályán, ehhez képest akkora verést kapott a világelsőtől, hogy attól koldult: 72 perc alatt 6:1, 6:4, 6:0-ra győzött a maestro. Érdekességként említjük, hogy Guillermo Coria és Federico Luzzi csak az első szettet 74 percig húzta…
"Még hasznos lehet, hogy az első két forduló ilyen könnyen ment, ezzel együtt érzem, van még mit csiszolni a játékomon. Ott van például az adogatás és az adogatásfogadás" – állapította meg Roger Federer, aki mindössze 12 gémet veszített, amíg eljutott a legjobb 32-ig.
Mondjuk e tekintetben van társa, történetesen Tommy Haas, aki már csak azért is érdekes figura, mert az idén legyőzte a világelsőt, igaz, tét nélküli mérkőzésen, a Kooyong Classicon. Viszont pokoli jó formában van, ő is éppen egy tucat gémet hullajtott el eddig, holott a nyitányon a 14. helyen kiemelt Richard Gasquet-vel, Federer egyik tavalyi legyőzőjével találkozott – 6:2, 7:5, 6:2 lett a vége. Csütörtökön ennél is brutálisabb volt Haas, 6:0, 6:1, 6:2-vel búcsúztatta el Paul Goldsteint, és kimondva-kimondatlanul bejelentkezett Federer skalpjáért.
Ha minden a tervek szerint alakul, néhány nap múlva próbára tehetik egymás képességeit. A nyolcaddöntőben, villanyfénynél.
AUSZTRÁL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, MELBOURNE (14 500 000 DOLLÁR, KEMÉNY BORÍTÁS)
Női egyes 2. forduló: K. Clijsters (belga, 2.)–Jüan Meng (kínai) 6:4, 6:2; Mauresmo (francia, 3.)–Loit (francia) 7:6, 6:2; Benesová (cseh)–Pierce (francia, 5.) 6:3, 7:5; Schnyder (svájci, 7.)–Aszagoe (japán) 6:1, 7:6; Miszkina (orosz, 12.)–Jackson (amerikai) 7:6, 0:6, 6:3; Schiavone (olasz, 15.)–Castano (kolumbiai) 6:1, 4:6, 6:3; Vaidisová (cseh, 16.)–Csakvetadze (orosz) 6:2, 6:1; Arvidsson (svéd)–Szafina (orosz, 19.) 6:4, 6:0; Pennetta (olasz, 20.)–Suchá (szlovák) 6:3, 6:0; Stosur (ausztrál)–Ivanovics (szerb-montenegrói, 21.) 6:3, 7:5; Sánchez-Lorenzo (spanyol)–Grönefeld (német, 22.) 4:6, 6:4, 6:1; Vinci (olasz)–Bartoli (francia, 27.) 6:4, 3:6, 6:3; Nakamura (japán)–Dulko (argentin, 31.) 6:1, 6:1; M. Krajicek (holland)–Mirza (indiai, 32.) 6:3, 7:5; Hingis (svájci)–Laine (finn) 6:1, 6:1; Bammer (osztrák)–Jan Ci (kínai) 6:3, 6:4 ---- A tavalyi, botrányos mérkőzésük után az idén felettébb békés ütögetés jellemezte Lleyton Hewitt és Juan Ignacio Chela melbourne-i összecsapását, igaz, a végeredmény ezúttal fordított lett: az argentin teniszező győzött négy szettben.
– Mennyire zavarta a játékban a lábsérülése? – Nem fogok és nem is tudnék mentegetőzni, mert amikor elkezdett fájni, már nulla kettőre álltam – válaszolta Lleyton Hewitt. – A nagyobb baj elkerülése érdekében teljesen szokatlan mozdulatokat kellett tennem, különösen a keresztbe mozgások alkalmával.
– Az egyik újságban első számú közellenségnek titulálta Chelát. Valóban így gondolja? – Akkor valószínűleg különböző újságokat olvasunk… Nem vagyunk túl jó barátok, ez tény, de ilyeneket azért nem mondtam róla. Különben is, szerintem más országokban sokkal nehezebben fogadják őt el, mint itt, Ausztráliában.
– Lát esélyt arra, hogy valaki legyőzi Roger Federert? – Én már biztosan nem fogom, de szerintem más sem.
Káromkodnak és fizetnek A Nemzetközi Teniszszövetség beszámolója szerint az Australian Open első három napjában 16 teniszező kapott büntetést, összesen 14 ezer dollárt. A játékosok körében igen nagy divat a káromkodás. Az amerikai Alex Bogomolovot 4500, míg a hozzá hasonlóan trágárkodó, sőt a nadrágjában is kutató német Nicolas Kiefert 2000 dollárra büntették meg, de a francia Julien Benneteaunak is le kellett szurkolnia egy ezrest, amiért szerdán ordenáré hangnemben üvöltözött a pályán.
Krajicek segít Krajiceknek Döntő a Hopman-kupán, bajnoki cím az Australian Open hobarti felvezető versenyén, a melbourne-i Grand Slam-tornán meg eddig a legjobb 32 közé jutás – ilyen pazarul kezdte az idényt a 17 esztendős holland Michaella Krajicek, Szávay Ágnes páros- partnere. Krajicek kisasszony egyesben legutóbb az indiai Sania Mirzát, a viadal 32. kiemeltjét búcsúztatta el, nem csoda tehát, hogy egyre élénkebben érdeklődnek iránta. Michaella rengeteg jó tanácsot kapott és kap féltestvérétől, az 1996-ban wimbledoni bajnokságot nyerő Richard Krajicektől. "Kiváló a pedagógiai érzéke, és természetesen nagyon ért a teniszhez. Remélem, az idén eljön velem néhány versenyre" – mondta Michaella Krajicek. ---- Minden dicséretet megérdemel a cseh Iveta Benesová: a világranglista 42. helyén tanyázó 22 éves játékos a csütörtöki játéknap, sőt talán az egész torna eddigi legnagyobb meglepetését szállítva elkapta Mary Pierce-t a női egyes második fordulójában. Hogy valami nem stimmel a WTA-rangsor ötödik helyén álló francia klasszissal, az hamar kiderült, hiszen Benesová 5:0-val indított ellene. Aztán 3:6, 5:4-nél Pierce szettpontot rontott – majd 7:5-re ezt a felvonást is elbukta. "Tavaly tavasz óta nem játszottam rossz mérkőzést, ez most az volt. Van ilyen. Különben meg bármikor aláírnám, hogy csak hat-hét havonta legyen ilyen mecscsem" – varrta el a szálakat a tavaly a Roland Garroson, az US Openen és a világbajnokságon is döntőt játszó Mary Pierce.
Benesová sikerének Martina Hingis is örülhet, mert így a cseh lánnyal kerül össze a harmadik fordulóban, márpedig őt minden bizonnyal legyőzi. A hároméves kihagyás után visszatérő svájci zseni még egy szettre való gémet sem veszített; második fellépésén – az első adogatásait 85 százalékban jó helyre küldve – 6:1, 6:1-es verésben részesítette a finn Emma Lainét.
Hingis útja tehát tisztul, adott esetben Kim Clijsters várhat rá a negyeddöntőben – de vajon kibírja-e addig a belga tűzgolyó? "Szinte az egész testem fáj már, de nem adhatom föl. Amíg van bennem erő, küzdök" – jelentette ki a csípősérüléssel bajlódó Kim Clijsters, miután túljutott Czink Melinda legyőzőjén, a kínai Jüan Mengen.