Miután az újabban Community Shield néven futó Szuperkupa-mérkőzéssel hivatalosan megnyitották a Premier League 2005-2006-os idényét, most jön az igazi rajt: az első bajnoki forduló. Más hangulatban kezdődik a szezon, mint az elmúlt években, mivel egy újabb együttes férkőzött oda a szokásos óriások mellé, pontosabban elé. A Chelsea története során másodszor vág neki címvédőként a sorozatnak, ami ez esetben a nagy esélyes szerepkörével is feltétlenül együtt jár. A Stamford Bridge-en szemlátomást nem ijednek meg ettől a körülménytől, már a nyár elején egyértelművé tették az illetékesek, hogy a cél ismét mind a négy elérhető trófea (bajnoki cím, Ligakupa, FA-kupa, Bajnokok Ligája) elhódítása - legutóbb az első kettő összejött. A bajnokságot felvezető sorozatunk hatodik, befejező részében a Gera Zoltánt soraiban tudó West Bromwich Albionnal, valamint - noha itt már elkezdődtek a küzdelmek - a másodosztály magyar érdekeltségű csapataival foglalkozunk.
Hogy hangzik: Kirkland - Albrechtsen, Gaardsoe, Moore, Clement - Gera, Carter, Johnson, Greening - Kamara, Campbell? A West Bromwich Albion drukkerei mindenesetre már dörzsölik a tenyerüket, szerintük ez a csapat van annyira jó, hogy egyrészt "csont nélkül" bent maradjon, másrészt simán megelőzze városi riválisait, az Aston Villát, illetve a Birmingham Cityt. Amúgy nyilvánvaló, a WBA fanatikusai akkor csapnák a legnagyobb banzájt jövő nyáron, ha szeretett együttesük úgy hoszszabbítja meg élvonalbeli tagságát, hogy közben a Villa és a City kipottyan…
No, de beszéljünk a számunkra legérdekesebb birminghami együttesről! "Ahogy azt a vezetők ígérték, megerősítették a gárdát, mostantól minden posztra két komoly jelölt van. Ez persze azt is jelenti, hogy immár senkinek sincs bérelt helye, ám ezzel semmi gond, sőt, biztos vagyok benne, hogy a javunkat szolgálja" - idézzük fel e helyütt Gera Zoltán egy héttel korábbi nyilatkozatát. A középpályás akkor hozzátette: hiába dicsérték "agyon" az első angliai szezonját követően, abból nem tud megélni, vagyis hiba volna fontszázezreket rátenni arra, hogy a Manchester City elleni nyitányon Bryan Robson őt veti majd be a középpálya jobb oldalán.
Gera Zoltánon a West Bromwich szurkolóinak szeme: ha neki jól megy, bizonyára nem esik ki a csapat (Fotó: M. Németh Péter)
A menedzserben - szerencsére - nem támadtak kételyek: információink szerint fel sem vetődött benne, hogy a magyar légióst a kispadra ültesse. Apropó, pad. Gera Zoltán fenti szavait támasztja alá az a tény is, hogy a rajton valószínűleg olyan "nagy neveket" jelölnek a cserék közé, mint a nigériai Nwankwo Kanu, a japán Inamoto Dzsunicsi, valamint a walesi Robert Earnshaw.
Úgy fest, a felkészülés végére alaposan belelendült a West Brom: noha - Gera Zoltán elmondása szerint - a csapat portugáliai túrája nem úgy sikerült, ahogy remélték (három meccs, három vereség), a spanyolokkal szembeni mérleget végül sikerült döntetlenre menteni: a Sevilla elleni 0-1-et múlt vasárnap az Atlético Madrid 2-0-s legyőzésével feledtették a birminghamiek.
Gyanítható, ennek a felét, az 1-0-t boldogan fogadnák a Manchesterbe már pénteken elutazó Albion-játékosok. Amikor Gera Zoltánt nemrégiben arról kérdeztük, milyen szereplésben bízik az évadban, azt felelte: "Ha első lépésben felzárkóznánk a középmezőnyhöz, azzal szerintem mindenki elégedett lenne. Ami pedig a saját produkciómat illeti: bár a szakemberek állítják, jól sikerült a tavalyi idényem, én azt mondom, tudok ennél jobban is játszani. Többek között arra is jó volt az előző évad, hogy a sportág klasszisait figyelhettem testközelből, láttam, ők mire képesek a labdával. Ezután egyértelmű a számomra, hogy fejlődnöm kell, ha egyszer igazán nagy játékos szeretnék lenni. Hogy miben kell fejlődnöm? Szinte mindenben…"
Bryan Robson 42 pontja
Bryan Robson bizakodó
A Manchester United korábbi klasszisa, a West Bromwich Albion jelenlegi menedzsere felettébb optimistán várja a rajtot.
"A játékosok komoly fejtörésre késztettek, nehéz volt ugyanis eldöntenem, kit hagyjak ki a Manchester City ellen pályára lépő csapatból - mosolygott a WBA-t a tavasszal nagy bravúrral az első osztályban tartó Bryan Robson. - Persze, ennél nagyobb gondom sose legyen. Bízom abban, hogy a klubnak sem lesz gondja - ha összesen negyvenkét pontot gyűjtünk, aligha kell majd aggódnunk az élvonalbeli tagságunkért. Megjegyzem, ennél talán többre is képesek leszünk, legalábbis a felkészülés során tapasztaltak ezt mondatják velem. A fiúk egyenesen szárnyaltak az edzéseken, úgy vettem észre, még nálam is jobban várják a bajnokságot. Megnyugtat az is, hogy a keretünk erősebb, mint a múlt évi, ha valaki kidől a sorból, a helyét ketten akarják elfoglalni. Azt szeretem, amikor a játékos szinte dörömböl az ajtómon azért, hogy futballozhasson."
Gera Zoltán statisztikái - WBA 2004–2005
Mérkőzés
Csere
Gól
Sárga lap
Piros lap
Összesen
48
7
8
5
–
Bajnoki
38
7
6
4
–
FA-kupa
3
–
–
–
–
Ligakupa
1
–
–
–
–
Egyéb
6
–
2
1
–
2845 pályán töltött perc, 4 gólpassz, 3 les, 63 beadás, 43 szabálytalanság.
Sok vízhordó, egy magyar
Az előző bajnokságban is a jó öreg 4-4-2-ben küzdött a csapat, ez ebben az évadban is így lesz. A sok vízhordó és kemény legény mellett előrébb azért akadnak a labdával is barátságban lévő játékosok, elsősorban nyilvánvalóan Gera Zoltán. Számára amúgy is kissé szabadabb a megszabott feladatkör, mert habár a jobb szélről kell indulnia, a folytatás már kreativitás kérdése. Ha minden jól megy, Diomansy Kamara is csatlakozik a hatékonyan alkotók társaságához.
A West Brom bajnoki programja 2005-ben Augusztus 13. Man. City (idegenben); aug. 20. Portsmouth (otthon); aug. 24. Chelsea (i); aug. 27. Birmingham (o); szept. 10. Wigan (o); szept. 17. Sunderland (i); szept. 24. Charlton (o); okt. 1: Blackburn (i); okt.15. Arsenal (o); okt. 22. Bolton (i); okt. 30. Newcastle (o); nov. 5. West Ham (i); nov. 19. Everton (o); nov. 26. Middlesbrough (i); dec. 3. Fulham (o); dec. 10. Man. City (o); dec. 17. Portsmouth (i); dec. 26. Man. Utd. (i); dec. 28. Tottenham (o); dec. 31. Liverpool (i) ---- Rosszul kezdődött az évad Gyepes Gábor számára. A Wolverhampton Wanderers 18-szoros válogatottja a hétfői edzésen egy fejelőgyakorlatnál ráugrott az egyik társa lábára, és kifordult a bal bokája. - Erős fájdalmat éreztem, és rögtön bedagadt a lábam - mondta Gyepes Gábor. - Mi tagadás, igencsak megijedtem, a röntgen azonban nem mutatott meg semmit. Szerdán Birminghamben egy specialista is megvizsgált, és szalaghúzódást állapított meg.
- Mennyi ideig kell pihennie? - Az első diagnózis szerint két-három hétig, de örömmel mondhatom, viharos gyorsasággal javul a bokám. A vizsgálatot követően egy sícipőszerű rögzítés került a lábamra, és két napig mankóval közlekedtem. Azóta egy rögzítőkötést tettek a bokámra, csütörtökön pedig három órán át kezeltek a klub orvosi szobájában. Tegnap már bicikliztem, és egy speciális gép segítségével futómozgást végeztem. Semmit sem szeretnék elkapkodni, de remélem, rövidesen újra játszhatok.
- Ha hétfőn érte a baj, akkor a Southampton elleni nyitó meccsről még nem a sérülés tartotta távol. - Ez így van. Két nappal a rajt előtt tértem vissza Wolverhamptonba, addig Anglia és Magyarország között repkedtem, az ügyeimet intéztem. Ez nem volt éppen ideális felkészülés, de a southamptoni mérkőzésre jelölt tizennyolcas keretbe így is bekerültem. A kispadra ellenben, amelyen Angliában csak öten foglalhatnak helyet, már nem ülhettem le. A Crystal Palace ellen kedden már játszottam volna, ám addigra megsérültem.
- Legalább az vigasztalhatja, hogy remekül kezdték az évadot. - Tényleg nem lehet panaszunk, hiszen két, tavaszszal még az élvonalban szereplő riválissal meccseltünk, és a southamptoni döntetlen után otthon legyőztük a londoniakat. A cél az élvonalba kerülés, ami reményeink szerint nemcsak álom, hiszen az évad előtti esélylatolgatásában a SkySports is a felkerülésre esélyesek közé sorolta a Wandererst.
Wolverhampton (9.) Az egykori Tottenham-edző, Glenn Hoddle meglepően nívós játékosokat tudhat a keze alatt - íme néhány név mutatóba: Paul Ince, Szeol Ki Hjon, Ioan Ganea, Henri Camara, valamint a frissen érkezett Rohan Ricketts (Tottenham) és Jackie McNamara (Celtic). Ilyen nevek nemigen állnak rendelkezésre egyéb másodosztályú kluboknál, a feljutási terv feltétlenül megalapozott. ---- - Egy osztállyal lejjebb sem indult valami fényesen - vetettük fel Király Gábornak, miután a Palace két vereséggel nyitotta az idényt. - Tényleg nem, az első különösen rosszulesett. Mert lehet, hogy a Luton is szép hagyományokkal büszkélkedik, meg jó csapat, de hol van a Crystal Palace-hoz képest?! Az a baj, hogy nagyon fiatal a keretünk, a Wolves ellen például mind a négy középpályásunk húsz év körüli srác volt. Rutintalanok, és ez egyhamar nem is fog megváltozni.
- Így nehéz lesz feljutni. - Ahogy mondja. De a vezetőség célja feltétlenül ez: egyenes ágon, rájátszás és minden egyéb nélkül vissza kell kerülnünk a Premiershipbe. Egyetlen kulcsembert sem engedtek el, Andy Johnsonnal például újabb ötéves szerződést írattak alá. És tényleg nincs mit tenni, ha meg akarnak tartani, meg is fognak. A klubé vagy.
- Nem tűnik túl boldognak. - Á, csak éppen edzés után vagyok, amúgy semmi baj. Ebben az egyesületben ugyanis megtiszteltetés futballozni. Az idén vagyunk százévesek, és erre az alkalomra kiadtak egy DVD-t. Eszméletlen, nemrég néztem meg. Egy sor zseniális futballista volt az elődöm, őszintén mondom, meghatódtam. Főleg, hogy én vagyok a klub első magyar kapusa.
- Itthon az a vélekedés, hogy egy kieső csapatból menekülni kell, lehetőleg felfelé. - Itt viszont teljesen más a hangulat. Nem dönt letargiába senkit, ha a másodosztályban kell játszania, a tradíciók mindennél fontosabbak. Ilyen stadionban, ennyi ember előtt szerepelni így is élmény. A hétvégén is kijött 22 ezer ember a 26 ezres stadionunkba. Én innen, Angliából szeretnék hazatérni Szombathelyre, akár a harmadosztályból is.
- Hiányzik a magyar szó? - Nos, igen. Torghelle Sanyival nagyon összenőttünk tavaly, de azóta is naponta beszélünk, amióta a Panathinaikoszhoz szerződött. Éppen Gera Zolival csevegtem az előbb, és Gyepes Gabi is ma adta meg az új számát. Az azért nem rossz, hogy gyűlnek a magyarok Angliában…
Crystal Palace (kieső, 18.) Az első két forduló eredménye - 1-2 otthon az újonc Lutonnal szemben, s ugyancsak 1-2 Wolverhamptonban - nem támasztja ezt alá, de Király Gábor csapatát esélyesnek tartják a végső győzelemre is. Amellett, hogy csodával határos módon sikerült maradásra bírni a válogatottba is meghívott Andy Johnsont, pompás erősítéseknek örülhetett a posztját megtartó Iain Dowie menedzser. Elsősorban Jon Macken (Manchester City) és Darren Ward (Millwall) érdemel említést, miközben a meghatározó emberek közül csupán Wayne Routledge ment el. Öszszességében Dowie erősebbnek tetsző kerettel dolgozhat, mint amellyel legutóbb feljutott. Talán mondani sem kell, jelen állás szerint Király Gábor első számú kapus a Palace-nál. ---- Tavasszal még csak kölcsönjátékosként futballozott a Plymouth Argyle csapatában Buzsáky Ákos, a nyáron azonban - addigi teljesítményének elismeréseként - hároméves szerződést köthetett az angol második vonalban szereplő együttessel. A magyar olimpiai válogatott korábbi csapatkapitánya - tagja a Real Madrid és az Argentína ellen készülő válogatott keretnek - alapembernek számít Plymouthban.
- Úgy tűnik, jól sikerült a felkészülésük, legalábbis az első két fordulóban megszerzett négy pont ezt mondatja velünk. - Keményen dolgoztunk a bajnoki rajtot megelőző időszakban, de nem az eddig megszerzett négy pont miatt vélem úgy, hogy az idén nem a kiesés elkerüléséért küzdünk majd. Úgy érzem, a keretünk erősebb, mint tavasszal volt, ráadásul ezúttal nem kellett annyi új embert beépíteni a csapatba, mint egy évvel korábban.
- Reményei szerint a Plymouth erős középcsapat lesz, a feljutó helyekért azonban más gárdák versengenek majd. Mely kluboknak van reális esélyük a feljutásra? - Ezt igazából nem lehet tudni, jó példa erre a Crystal Palace esete. Király Gáborékat a rajt előtt mindenki az egyik legnagyobb esélyesként említette, aztán két forduló után még pontja sincs a csapatnak… A Sheffield United eddig meggyőző teljesítményt nyújtott, mégis azt mondom: a Derby, a Coventry, a Norwich, a Southampton és a Crystal Palace harcol majd a dobogóért.
Plymouth Argyle (17.) A csapat nyári igazolásai közül a nigériai bekk, Taribo West a legnagyobb név, de gyakorlatilag a teljes védelmet lecserélték a sok kapott gól miatt. Emellett támadásban is van mit javulni a társulatnak - ezért a korábban a Rangersben és a Man. Unitedben is megforduló svéd szélső, Bojan Djordjic tehet sokat.