Magyar szempontból minden idők második legjobb szereplését hozta a vasárnap záruló budapesti ifjúsági Európa-bajnokság, a mostani nyolc aranynál csak egyszer, 2001-ben szerzett több elsőséget a válogatott, akkor kilencig jutott a csapat. Ugyanakkor ennyi érmet még sohasem nyert Magyarország, pedig ne feledjük, a 32. kontinensbajnokság volt a budapesti.
Hosszú Katinka halmozta az Eb-érmeket: ô lett a nôi mezôny legeredményesebbje (Fotók: Meggyesi Bálint)
Hosszú Katinka halmozta az Eb-érmeket: ô lett a nôi mezôny legeredményesebbje (Fotók: Meggyesi Bálint)
Molnár Ákos nem csupán különleges hajviseletével, hanem elsôrangú mellúszásával is kitûnt
A magyar csapat legjobbja a bajai Hosszú Katinka lett, aki hat éremmel (ebből három arany) zárta a kontinensbajnokságot. Nem mellékesen ezzel a lánymezőnyben is a legeredményesebbnek bizonyult, megelőzve az öt medáliáig jutó Jakabos Zsuzsannát.
A fiúknál a német Steffen Deibler lett a legeredményesebb, szinte biztos, az ő nevével is sokat találkozhatunk majd a felnőttvilágversenyeken. Mindez igaz a lengyel Mateusz Sawrymowiczra, aki a szakemberek szerint Európa meghatározó úszója lesz az elkövetkező években. A fiúknál maradva, az éremhalmozók tízes listájára két magyar került, Verrasztó Dávid - aki lefedte a vegyes úszást - és Kis Gergő, aki pillangón, vegyesen és gyorson is felállhatott a dobogóra.
A magyar csapat összesen 25 érmet nyert, ami viszont fontos, ezt a mennyiséget nem négy-öt versenyző termelte, magyarán: széles a bázis. Mindezzel Güttler Károly, az ifik szövetségi kapitánya is egyetért: "Korábban az volt a jellemző az ifik kontinensbajnokságán, hogy egy-két ember vitte a hátán a csapatot. Most viszont sok számban voltunk ott a dobogón, ne feledjük, a nyolc arany mellett tizenkét ezüst is van. Ami jelzi, van miből merítenie a magyar úszósportnak. Az éremtáblák beszédesek, de amúgy sem szeretnék senkit kiemelni, hiszen ez valóban csapatmunka volt, minden úszó megérdemli a dicséretet. És ha már csapatmunka. Nemcsak a vízben láthattunk magas szintű produkciót, a szervezés is tökéletesen sikerült. A versenyzők nevében is csak azt mondhatom, köszönjük a szervezőbizottságnak, a szponzoroknak, nem utolsósorban pedig a közönségnek, hogy ilyen jó hangulatban és csak az úszásra koncentrálva versenyezhettünk."
Jakabos Zsuzsanna aranyakkal melegített a felnôtt-vb-re
S hogy kikkel találkozhatunk később a felnőttvilágversenyeken is? Güttler szerint a 2008-as olimpiai csapat magját láthattuk négy napon át.
"Sok tehetségünk van, s bár mindenki tisztában van vele, hogy a felnőttek között nagyságrendekkel nehezebb lesz a mostani ifiknek, én bízom abban, hogy több magyar úszó a nagyok között is meghatározó szerepet alakít majd."
Ennyi volt tehát az ifi Eb. Jövőre pedig a felnőtteké a terep a Margitszigeten, hiszen a 2006-os Európa-bajnokságot Budapesten rendezik. (A Széchy Tamás Úszókomplexum alapkőletételére vasárnap este került sor.)
Az ifik nyolc aranyat nyertek. Jövőre a felnőtteknél néggyel is kiegyeznénk…
Többen is világszinten
A magyar vegyeshegemónia folytatói: Verrasztó Dávid és Kis Gergô
Izgalmas kérdés, hogy mit érnének az ifi Eb-n úszott időeredmények felnőttszinten. Nos, volt egy-két világszínvonalú produkció a Margitszigeten, például a német Steffen Diebleré, aki 50 méter gyorson (22.26) a világranglista 3. (!) idejét úszta, 100 méter gyorson pedig a tizediket (49.26). Vagy éppen a lengyel Mateusz Sawrymowicz, aki 1500 méter gyorson a 4. legjobbat repesztette az idén (15:06.04), 400 méter gyorson pedig a 9. időre volt képes (3:49.72).
Azért magyar is került a világszínvonalat hozók listájára, a 400 méter vegyesen győzes Verrasztó Dávid a világranglista 10. idejét produkálta (4:17.72). A váltóknál is akadt kiemelkedő teljesítmény, az orosz fiú 4x200 méteres gyorsváltó a 6. időt hozta (7:25.03), a német lány 4x200 méteres kvartett pedig a 8. időre volt képes (8:14.60). Ugyanitt a magyar váltó a 9. időt úszta a világon (8:15.22). ----