Egyik magyar sikersportág sem került le az olimpia programjáról, két sportág, a baseball és a softball viszont biztosan nem szerepel a 2012-es londoni játékok műsorán - így döntött magyar idő szerint ma hajnalban szingapúri kongresszusán a Nemzetközi Olimpiai Bizottság. A szervezet nem szavazott be új sportágakat a programba.
Olimpiai bajnok klasszisunk, Vörös Zsuzsanna már valószínűleg nem versenyez 2012-ben, de az öttusa újabb olimpiai bajnoko(ka)t adhat a magyar sportnak a londoni játékokon
Olimpiai bajnok klasszisunk, Vörös Zsuzsanna már valószínűleg nem versenyez 2012-ben, de az öttusa újabb olimpiai bajnoko(ka)t adhat a magyar sportnak a londoni játékokon
A versenyszámokat tekintve apróbb korrekciók még lehetnek, erről azonban nem a NOB-tagok, hanem a szervezet végrehajtó bizottsága dönt majd.
Mindenesetre az bizonyos, hogy a sportágak helyzete ezzel csak a 2012-es olimpiáig tisztázódott, hiszen ezentúl minden olimpia előtt a maihoz hasonló szavazás fog dönteni arról, hogy mely 28 sportág alkotja majd a nyári ötkarikás játékok programját. Így a jövőben a baseball és a softball is viszakerülhet még az olimpiai műsorba.
A szakértők a leginkább veszélyeztetett sportágak közé sorolták a két kiesett sportág és a tékvandó mellett az öttusát, a birkózást, a kajak-kenut, valamint a vízilabdát is. Utóbbit mellesleg a NOB-kongreszus csak úgy tudta volna kiejteni, ha az úszást is mellőzik a programból, hiszen az olimpiai programban a vízi szakágak (úszás, műugrás, műúszás és vízilabda) aquatics néven egy sportágat alkotnak.
Szavazás
Pécsi Gábor, a Magyar Öttusa-szövetség technikai igazgatója:
"A tradíciók és az sportág sportértéke miatt egyértelműen helye van az öttusának az olimpia programján, ettől függetlenül nem voltam biztos benne, hogy a kongresszus is így látja ezt a kérdést, hiszen egy ilyen szavazás teljességgel kiszámíthatatlan. Természetesen örülünk a döntésnek, de tudjuk, hogy megújulásra van szükség, a sportágat jobban eladhatóvá kell tenni a közönség, valamint a média számára is. A fejlődés útja részben adott és már vannak biztató jelek, erre azt hiszem nagyon jó példa az 1999-es, Margitszigeten rendezett világbajnokság, vagy a tavalyi athéni olimpia." ---- A Nemzetközi Olimpiai Bizottság két magyar tagja nem érzi súlyos veszteségnek, hogy a baseball és a softball lekerült a játékok műsoráról, és természetesen afeletti örömüket is kifejezték, hogy a magyar sikersportágak nem kerültek bele a "szórásba". A magyar sportdiplomaták a Magyar Olimpiai Bizottság honlapáján nyilatkoztak a szingapúri eseményekről.
"Örülök annak, hogy a magyar sikersportágak továbbra is a programban maradtak, a háttérmunka meghozta a gyümölcsét. A program kiegyensúlyozott, egyéni és csapatsportok, az emberi erőre, illetve az ügyességre, netán művészi képességekre alapozó sportok megfelelő arányban vannak műsoron. Ugyanakkor a négyévenkénti szavazás miatt senki sem mehet biztosra, azaz valamennyi, magát veszélyben érző sportágnak azon kell dolgoznia, hogy legközelebb ne kerüljön szóba az esetleges eltávolítása. Úgy érzem, a baseball és a softball elvesztése nem nagy veszteség: ez a két sport elég frissen került be a programba, és nem tudott gyökeret verni az olimpiai családban, csupán egy szűk körnek fűződik ahhoz igazi érdeke, hogy szerepeljen a műsorban. A NOB egyébként ragaszkodni fog ahhoz, hogy a jelenlegi maximált értékeket érvényben tartsa, azaz huszonnyolc sportnál, háromszázegy versenyszámnál és tíz és félezer sportolónál többet ezután sem szerepelhet több a nyári olimpiákon: ez még épp annyi, amennyi megfelelően menedzselhető egy rendező város számára" - mondta el Schmitt Pál, a MOB elnöke.
Aján Tamás, a MOB főtitkára nem lepődött meg a szavazás kimenetelén: "Ezt az eredményt vártam: még a tékvandó helyzete volt igen kritikus, de az végül megmenekült. A nyári sportok összefogása példaértékű volt, hiszen mindenki érzi, az olimpiai program ebben a formájában sikeres, eladható, érdeklődésre tart számot, függetlenül attól, melyik kontinensen rendezik a játékokat. A szavazás súlyával természetesen mindenki tisztában volt, még olyan jelentős szövetségek is igyekeztek lobbizni magukért, mint a kézilabda-szövetség, mert itt valóban óriási volt a tét. Bennünket talán az öttusa elvesztése érintett volna a legérzékenyebben - ám a sportág vezérkara jól dolgozott, az, hogy maguk mellé tudták állítani az ifjabbik Juan Antonio Samaranchot, rendkívül sokat számított, hiszen ő édesapja tekintélyét is latba vetve tudott a sportág érdekében tevékenykedni. Úgy gondolom, a baseball és a softball kicsit idegen test volt a programban, egyik sem elterjedt sport, egy igen kis kultúrkör játéka, véleményem szerint már az elhibázott lépés volt, hogy a nyolcvanas években zöld utat kaptak. Nem véletlen, hogy nem tudtak megragadni igazán." ---- Bár csak holnapra ígérték a döntést, már ma döntött szingapúri kongresszusán a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) arról, hogy a néhány órája "kiszavazott" baseball és softball helyére melyik sportágak kerüljenek be az olimpiai játékok programjába.
A sportdiplomaták azonban az öt felvételét kérő sportág közül egyiknek sem szavaztak bizalmat: a fallabda, a golf, a görkorcsolya, a karate és a hétfős rögbi sem szerepel majd a 2012-es londoni olimpia programjában.
A szavazás két lépésben folyt le: az elsőben az öt jelöltből kiválasztották a két legérdemesebbet. Ebben a szakaszban legelőször a golf, majd a görkorcsolya és a rögbi esett ki, így a fallabda valamint a karate maradt bent a második körben.
Az újabb szakaszban már kétharmados többségre volt szüksége mindkét sportágnak ahhoz, hogy bekerüljön a játékok programjába, ezt azonban sem a fallabda, sem a karate nem kapta meg.
A műsoron maradó 26 sportág egyes versenyszámainak módosításáról a NOB végrehajtó bizottsága dönthet majd ősszel. ---- A baseball és a softball kirostálásával öt nem-olimpiai sportág előtt csillant meg az esély, hogy felkerüljenek az ötkarikás játékok programjára. Közülük a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) kongresszusa a fallabdát és a karatét emelte ki, és találta legérdemesebbnek a csatlakozásra, de végül egyik sportág sem kapta meg a NOB-tagok szavazatainak kétharmados többségét, így nem készülhetnek a 2012-es, londoni olimpiára.
A két sportág hazai szövetségének vezetői érthetően csalódottak voltak a döntés után, Elbert Gábor, a Magyar Fallabda-szövetség elnöke, a Nemzeti Sportszövetség főtitkára a Nemzeti Sport Online érdeklődésére elmondta:
"Komoly csalódást okozott a mai döntés mind a hazai, mind a nemzetközi fallabda-társadalomnak, hiszen sportágunk minden olyan követelménynek eleget tett, amit a Nemzetközi Olimpiai Bizottság megkívánt. Nem is értem a döntést, hiszen a versenyek rendszerében és több más területen történt változások is arra irányultak, hogy minél jobban megfeleljünk az ötkarikás követelményeknek. Látható, hogy ezek a sportágak, gondolok itt a fallabda mellett a karatéra is, egyre jobban fejlődnek, és a pozitív döntés nagy lökést adott volna a további előrelépéshez. Félő, hogy a jellemzően olimpiacentrikus kelet-európai régióban a fallabda fejlődésének üteme így nem tud kiteljesedni, de ez a helyzet, ezt a következő hasonló szavazásig el kell fogadnunk. Minden bizonnyal a fejlődés jelenlegi ütemét nehezebb lesz tartani, de megyünk tovább, készülünk a jövő héten kezdődő Világjátékokra, ahol Krajcsák Márk személyében lesz magyar versenyző a világ 16 legjobb játékosa között, jövőre pedig a magyar szövetség lesz a házigazdája a squash felnőtt egyéni Európa-bajnokságának."
A karate képviseletében Mikó Sándor, a Magyar Karate Szakszövetség általános alelnöke így fogalmazott:
"Nagyon csalódottak vagyunk a mai döntés után, a karate-társadalom régi álma vált volna azzal, ha sikerült volna csatlakozni az olimpiai családhoz. Én személy szerint az után, hogy a tékvandó bennmaradt az olimpia programján, sejtettem, hogy egy másik küzdősport bekerülésére kicsi az esély. Hiszen a karate - a többi küzdősporthoz hasonlóan - több versenyszámot foglal magába, és a baseball, illetve a softball kiválásával csak két aranyérem helye üresedett meg. Lehet, hogy ez nem számított a döntéshozók szavazatainál, nem tudom, de sajnos a programszűkítés után felmerülő rossz érzésem beigazolódott..."