Az Ausztráliától nyugatra a melanéziai szigetvilágban fekvő Fidzsi-szigetek a maga 18 ezer négyzekilométerével, 760 ezer lakosával finoman fogalmazva nem számít sportnagyhatalomnak. No persze a rögbit kivéve.
A 37 éves Waisale Tikoisolonomi sSerevi megállíthatatlan volt Hongkongban (Fotó: Getty Image)
A 37 éves Waisale Tikoisolonomi sSerevi megállíthatatlan volt Hongkongban (Fotó: Getty Image)
Az elmúlt hétvégén ugyanis - amint tegnapi számunkban már hírt adtunk róla - a szigetország válogatottja másodszor is megnyerte a Rugby World Cup Sevens, vagyis a hetes rögbi világbajnokságot, ami után - érthető módon - valóságos népünnepélyt rendeztek a tojáslabdás hősök fogadásakor a kicsiny szigetország lakói.
Az "igazi" rögbi 15 játékosához képest hetes rögbiben - ugye kitalálták? - hét-hét játékos feszül egymásnak, a mérkőzés ennél fogva dinamikusabb, akciódúsabb, látványosabb. Olyannyira, hogy a hetes szakág az olimpiai szereplésre is pályázik. A hetes rögbi elképesztően népszerű világszerte: az idei döntő tornát Hongkongban nem kevesebb mint negyvenezer néző izgulta végig. A vb-fináléban a Fidzsi-szigetek meggyőzően, 29-19-re fektette két vállra a címvédő Új-Zélandot (a mostani volt egyébként a negyedik döntő torna: négy éve Új-Zéland, 1997-ben szintén a Fidzsi-szigetek, tizenkét éve pedig Anglia nyert). A torna legjobb játékosává a Fidzsi-szigeteki veterán klasszist, a 37 éves Waisale Tikoisolonomi Serevit választották, aki a 2003-as (tizenötös) világbajnokság után már visszavonult, most mégis visszatért, és döntő lökést adott csapatának. A gárdában egyébként csillagok sora lépett gyepre, William Ryder, Semisi Naevo, Vilimoni Delasau vagy Sireli Bobo neve csak mifelénk cseng egzotikusan vagy ismeretlenül. Sereviék az elődöntőben Angliát is legyőzték, így megakadályozták az európaiakat abban, hogy ők legyenek az elsők a sportág történetében, akik a 15-ös rögbi világbajnokság William Webb Ellis-trófeájának megszerzése után a hetes változatban kivívható Melrose-kupát is a magukénak mondhassák (a kupa egy skót kisvárosról, Melrose-ról kapta nevét, ahol a hetes változatot 1883-ban először játszották).
"Biztosíthatok mindenkit, hogy sehol a világon nem jelent ennyit egy kupa megnyerése, mint nálunk, a Fidzsi-szigeteken - ünnepelte a sikert Wayne Pivac szövetségi kapitány. - Kis ország vagyunk, de ebben a sportban immár nagyhatalom. Büszkén ajánljuk sikerünket a Fidzsi-szigeteki népnek." Más már nem is volt hátra, mint a jól megérdemelt ünneplés.