Gondolnák, hogy a sportszövetségeknek most az a feladatuk, hogy a "nincsből" utaztassák versenyzőiket, szervezzenek edzőtáborokat? Pedig igen, ugyanis eddig egyetlen forint állami támogatást sem kaptak. Holott már márciust írunk. Korábban többször elhangzott, hogy a jövőben átlátható lesz a támogatási rendszer. Ehhez képest& Számtalan szervezet jött létre - mint például a Nemzeti Sportszövetség, Nemzeti Sporttanács, FONESZ -, amelyek mindegyike saját elvei szerint akarja felosztani a rendelkezésre álló pénzt (a megalakult testületek fenntartási költségeiről itt ne essék szó, az megér egy külön misét). És amíg a szervezetek az elosztáson vitatkoznak, tovább vegetál a magyar sport. Összeállításunkban arra kerestük a választ, a lehetetlen helyzetben mégis hogyan tudnak létezni a szövetségek.
Anyagi gondok itt, anyagi gondok ott – magyar sport 2005 (Fotó:Németh Ferenc)
Anyagi gondok itt, anyagi gondok ott – magyar sport 2005 (Fotó:Németh Ferenc)
"Pont most mondtuk le az április nyolcadikán rajtoló dél-koreai Világkupa- versenyt, mert nem volt négyszázezer forintunk, hogy befizessük - mondja Krzyzewsky Miklós, a Magyar sportlövőszövetség elnöke. - Ráadásul a jövő héten újabb ötszázezret kellett volna hozzátenni, amire egyszerűen már reményünk sem volt. A hét végén véget érő tallinni légfegyveres Európa-bajnokságot is a tagdíjakból, licencdíjakból finanszíroztuk, de azt az ötmilliót vissza kell majd pótolnunk. Lehet, hogy ha végre megjön a pénz, akkor is le kell majd mondani a másik tengerentúli Világkupa-viadalt, noha ezek már mind kvótaszerzők. Kellemetlenül érint bennünket, hogy csúszik az átutalás, mert ugyan korábban is előfordult, de akkor a MOB mindig megelőlegezett négyötmilliót, amit aztán természetesen visszafizettünk, de mióta erre sincs lehetőség, csak saját magunkra számíthatunk."
Csak magukra számíthatnak
Méregdrága edzôtáborozás
Egy újabb adalék a szövetségek helyzetérôl: kedden délután kiderült, a hazai olimpiai sportközpontokban az edzôtábori napok térítési díja a szövetségek részére az elmúlt évhez képest 35–38 százalékkal emelkedik. Mindez azt jelenti, hogy az olimpiai központok szolgáltatásainak igénybevételére elôirányzott 140 millió forintos támogatás már alig 90 millió forintot ér. Este a Nemzeti Sporthivatal közölte, az áremelés még nem tény, csak egy tervezet…
Faragó Judit, a Magyar Asztalitenisz-szövetség főtitkára is csak panaszkodni tud. "Nagyon nehéz helyzetben vagyunk, a kasszánkban egy fillér sincs - mondja. - Korábban ilyenkor már megkaptuk a pénzt, vagy legalább annak egy részét, amire nagy szükségünk lenne most is, hiszen a versenynaptárunkban sok olyan esemény szerepel, amelyre már vagy el kellett utaznunk, vagy éppen most kell átutalnunk a részvétellel kapcsolatos költségeket. Március végén Dániában lesz az Európa-bajnokság, egy hónappal később pedig Kína ad otthont az egyéni világbajnokságnak. Különösen az ilyen távoli versenyeknél nyerhetnénk sokat azzal, ha hónapokkal korábban lefoglalhatnánk és kifizethetnénk a repülőjegyet, ám ezt úgy nehéz, ha a számlánkon nincs erre megfelelő fedezet. "
Utazások kölcsönből és saját zsebből
Kovács Tamás, a vívók technikai igazgatója keserű humorral kezdi mondanivalóját: "Még jó, hogy a vezetőség tagjainak van félretett pénzük… Fenyvesi Csabától kétmillió forintot kaptunk kölcsön, abból utaznak el a férfi párbajtőrözők két Grand Prix-versenyre. Szabó Bence szövetségi kapitány hétszázezer forintot előlegezett, hogy a női kardozók részt tudjanak venni egy olaszországi edzőtáborozáson, amelynek csak az utazási költségeit kell állnunk, mert a házigazdák vendégül látnak minket, és ezt mi a világbajnokság előtt viszonozzuk. Én pedig most vettem ki hétszázötvenezer forintot, hogy befizessem a hónap végi juniorvébé nevezési díjait, mert ha nem fizettük volna be, nem indulhatnak fiataljaink a vébén… Ilyen állapotokra még nem volt példa. Az elmúlt években az volt a legnagyobb csúszás, amikor január huszonhetedikén kaptuk meg a pénzt. Régi szép idők…"
A tornászok júniusban Európa- bajnokságot rendeznek Debrecenben, de addig is ki kell bírniuk valahogy. - A februári New York-i Világkupa- versenyre úgy tudott elutazni Berki Krisztián és Fekete Levente, hogy kikuncsorogtuk az amerikai szövetségnél: állják ők versenyzőink szállásköltségét - mondta Altorjai Sándor, a Magyar Országos Tornaegyletek Szövetségének főtitkára. - Ezért cserébe a júniusi Európa-bajnoságra érkező néhány tagú amerikai delegáció szállását mi biztosítjuk majd. A cottbusi Világkupára az utazásainkat szervező iroda megelőlegezte számunkra a repülőjegyeket, vagyis az öt fő útiköltségét majd akkor rendezzük velük, ha hozzájutunk a pénzünkhöz. A februári és márciusi edzőtáborokat teljes egészében lemondtuk, a korábbiakkal ellentétben majd csak az Európabajnokság előtt tudnak lemenni versenyzőink Tatára. Az pedig szinte már természetes, hogy nem vesszük fel a fizetésünket, hiszen mindent elkövetünk azért, hogy semmi se menjen a szakmai munka rovására."
Tervek nélkül eladósodva
Az öttusázók kairói versenyére a férfiak nem, csak a nők tudtak elutazni. A hét végén azonban Mexikóban már az egész válogatottnak csatasorba kell állnia. "Mexikót nem hagyhattuk ki, mert ez már Világkupa-viadal. Viszont csak úgy tudtak elutazni versenyzőink, hogy az az iroda, amely az utazásainkat intézi, meghitelezte nekünk az összeget. Ilyen késésben még soha nem volt az utalás! Az elmúlt években a MOB egyéb forrásaiból megelőlegezte az indokolt összegeket azért, hogy a szakmai munka ne szenvedjen kárt. Mi is az ellehetetlenülés határán állunk, arról nem is beszélve, hogy vannak olyan tételek, mint például a repülőjegyek, amelyek időben lefoglalva jóval olcsóbbak. Erre most nincs lehetőség, mert pénzügyi forrásaink kimerültek. Ráadásul a többször megváltoztatott keretszámokat is csak a héten tudtuk meg, emiatt tervezni sem lehetett. El vagyunk adósodva a szövetség alkalmazottai és külső cégek felé, ami nagy mértékben rontja a hitelünket. A legnagyobb probléma, hogy a mai napig nem tudtunk pénzügyi tervet benyújtani az elnökségnek - összegezte a helyzetet Pécsi Gábor technikai igazgató ----