Lékó Péter szombattól megkezdi szereplését a világbajnoki döntőben a címvédő Vlagyimir Kramnyik ellen. Bár a főszerep az övék, nem szabad megfeledkeznünk a segítőkről sem, vagy ahogy a sportág szerelmesei hívják őket: a szekundánsokról. Hivatalosan mindketten három-három személyt neveztek meg ebben a kategóriában. Feladatuk az új ötletek, valamint a menet közben felvetődő problémák, elgondolások kidolgozása és ellenőrzése. Nem könnyű a segítők szerepe, gyakran éjszakákon át is dolgozniuk kell a siker érdekében. A két fél közül Lékó Péter változtatott többet korábbi csapatán, míg Kramnyik csupán egy helyen módosított.
Lékó Péter segítői
Arsak Petroszjan: Lékó Péter apósa, csak névrokona az egykori világbajnok Tigran Petroszjannak. Az ötvenéves örmény nagymester neve eleve borítékolható volt, hiszen már évek óta együtt készül a magyar nagymesterrel, nincs olyan szakmai probléma vagy felvetés, amelyet ne beszélne meg vele. Az örmény olimpiai válogatott kapitánya az egyetlen, akit Lékó Péter megtartott a régi segítői közül. Hazájában óriási tiszteletnek örvend.
Vlagyimir Akopjan: Szintén örmény nemzetiségű, baráti ismeretség révén került a csapatba. A szekundánsok közül neki vannak a legjobb gyakorlati eredményei, hiszen 1986-ban első lett a 16 éven aluliak világbajnokságán, és szerepelt az 1999-es kieséses FIDE-világbajnoki döntőben az orosz Alekszandr Halifman ellen, akitől végül csak nagy csatában, minimális aránnyal kapott ki. Élő-pontját tavaly a 2700-as álomhatár fölé tornázta (2703). "Akopjan világklasszis játékos, ezt fényesen bizonyítja az a tény, hogy ez év elején sikerült legyőznie Kramnyikot, akivel egyébként is nagyon jól ismerik egymást" - jellemezte őt Lékó Péter.
Vlagyiszlav Tkacsijev: Orosz nagymester, de már régóta Franciországban él. "Tkacsijev munkája rendkívül hasznos, főleg a megnyitásokban tud sokat segíteni, hiszen ő ennek a játékrésznek kiváló ismerője" - mondta róla Lékó.
Vlagyimir Kramnyik segítői
Jevgenyij Barejev: Orosz nagymester, 1982-ben megnyerte a 16 éven aluliak világbajnokságát. Magyarországon is játszott, győzött a Tavaszi Fesztivál elnevezésű versenyen a nyolcvanas évek végén. Jó ideje a világ közvetlen élvonalához tartozik. Számtalan nemzetközi szupertornát nyert már meg.
Pjotr Szvidler: Talán a legnagyobb név. Szintén orosz, hazájában sokszoros bajnok, szupertornák győztese, a jelenlegi FIDE-világranglista kilencedik helyezettje. 2003-ban remek évet zárt, esélyes volt az Oscar-díjra is, ám végül nem kapta meg. Joel Lautier helyett került be a csapatba.
Miguel Illescas: Spanyol nagymester, főként a kilencvenes években volt a világ legjobbjai között. Kramnyik legrégebbi segítője. Gyakorló mérkőzéseket játszott a legendás Deep Blue számítógéppel, ezzel nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a program 1997-ben meglepetésre legyőzze az akkori világbajnok és világranglista-vezető Garri Kaszparovot.
BUDAPEST-KUPA VÁLOGATOTT MÉRKÔZÉS, HOTEL STADION
5. forduló: Magyarország-Németország 1:5 (Horváth Csaba (Élő-pont: 2546)-Graf (2661) 0:1, Ruck Róbert (2575)-Dautov (2624) döntetlen, Kritz (2541)-Gyimesi Zoltán (2618) döntetlen, Varga Zoltán (2592)-Lutz (2596) 0:1, Bischoff (2559)-Berkes Ferenc (2614) 1:0, Gustafsson (2611)-Balogh Csaba (2513) 1:0. Az állás: Magyarország-Németország 10:20