Az álom azonban valósággá vált, a selejtezőkben a spanyolok előtt csoportgyőztes, az Eb-nyitómeccsen a házigazda portugálokat legyőző csapat a címvédő franciákat is kiejtette, tovább folytatva a kontinenstorna spanyolokkal, olaszokkal, németekkel kezdődő csillaghullását – amelynek előszelét már a 2002-es világbajnokságon éreztük…
"Ez a hír bejárja a világot, és Rio de Janeirótól New Yorkon át
Tokióig az emberek felkapják majd a fejüket – növelte a misztikumot maga
Rehhagel, avagy Rehháklész, vagy egyszerűen csak Otto király. – Nagyszerűen kihasználtuk a kívülállók esélyét, minden játékosom előtt le a kalappal. A franciák többet birtokolták a labdát, de az elszántságunk és a lehetetlen megvalósításába vetett töretlen hitünk révén mi érdemeltük meg a győzelmet."
"Óriási csalódás volt ez a meccs, hiszen Eb-döntőbe akartunk jutni – kezdett valami cseppet sem meglepővel
Jacques Santini, a franciák búcsúzó szakvezetője. – Fejetlenül rohantunk előre, senki sem gondolkodott, de a második félidőbeli teljesítményünk alapján nem szolgáltunk rá a vereségre. Tény, hogy nem tudtunk mit kezdeni a görögök szoros védekezésével. Ez a kaland sajnos most csak eddig tartott számunkra."
A franciák tehát már biztosan nem lesznek ott a döntőben, a görögök viszont szívesen betöltenék az így "felszabadult" helyet. "Ha olyan keményen és tudatosan játszunk, mint az eddigi meccseinken, akkor semmi sem lehetetlen, a finálé nagyon is valóságos lehetőséggé vált a számunkra – mondta a meccs hőse, a gólszerző
Angelosz Hariszteasz. – A csehek vagy a dánok ellen is győzelmi reményekkel léphetünk pályára az elődöntőben." "Megvertük a házigazdát és a címvédőt is, most már nem állhatunk meg a döntőig – erősítette meg véleményét Rehhagel jobbkeze,
Jannisz Topalidisz másodedző. – Igaz, ott már egy kis szerencsére is szükségünk lesz" – tette hozzá, hogy azért ne tűnjenek túl elbizakodottnak...
Hariszteasz egyébként Johan Micoud-nak ajánlotta találatát, meze alatti pólón Micoud neve volt olvasható (). A francia középpályás és a görög csatár a német bajnok Werder Bremenben voltak klubtársak a tavalyi szezonban (Lisztes Krisztiánnal együtt), s Hariszteasz így utal arra, hogy Micoud-t Jacques Santini szövetségi kapitány az utolsó pillanatban kihagyta az Európa-bajnoki keretből. ----
34. férfi ökölvívó Európa-bajnokság,
Perm
Nyolcaddöntô. 54 kg: Kovaljov (orosz)– Bedák Zsolt (magyar) p. gy. (21:11). 60 kg: Maletyin (orosz)–Káté Gyula (magyar) T. d. f. gy. a 2. m-ben. 67 kg: Czendrowski (lengyel)–Balog Vilmos (magyar) p. gy. (19:11). 81 kg: Szûcs István (magyar)–Iszmailov (azeri) p. gy. (15:13)
Odahaza Görögországban közben megállt az élet: nem meglepő módon az egész főváros az Eb-elődöntőbe jutást ünnepelte péntekről szombatra virradóra. Athén utcáira több százezer ember tódult ki, megbénult a közlekedés, az autók mind dudáltak (ez speciel amúgy sem különleges dolog Athénban…). A szomszédos Törökország hasonló dzsemborijaival ellentétben azonban a tömeg fegyelmezetten ünnepelt, túlkapásokról (részegség, lövöldözés, rendbontás) nem érkezett jelentés. Ami mindenesetre közös Hariszteaszékban és a drukkerekben: most már a szurkolók is egyértelműen döntőbe jutást várnak el Otto Rehhagel csapatától. "Gyalog, vonaton vagy autóval, de minden görögnek azonnal el kell indulnia Portugáliába!" – adta ki a jelszót az egyik fanatikus. A hírek szerint legalább 20 ezer ember szeretne eljutni az elődöntőre, a görög utazási irodák nem győzik fogadni a jelentkezéseket.
A Portugáliába vágyó szurkolóknál némileg cizelláltabban fogalmazó közéleti személyiségek is megszólaltak a (sport)történelmi siker után: "Teljes szívünkből köszönetet mondunk Önöknek, mert boldoggá tették az országunkat" – írta
Kosztasz Karamanlisz miniszterelnök a csapatnak küldött táviratban, míg a görög ortodox egyház feje,
Krisztodulosz érsek már előre tekint: "Ez a győzelem megtölti mindannyiunk, de főként a fiatalok lelkét nemzeti büszkeséggel. Imádkozunk azért, hogy csapatunk sikerrel járjon a döntőben is!"
Franciaországban eközben már a távozó Jacques Santini szövetségi kapitány utódát keresik. (A szakvezető nem a kudarc miatt áll fel posztjáról, már a torna előtt megállapodott a Tottenham Hotspurrel.) Bár korábban felmerült Didier Deschamps, Raymond Domenech és Raynald Denoueix neve, a jelöltek, L’Équipe című francia sportnapilap szerint a Jean Tigana, Laurent Blanc, Bruno Metsu hármasból kerülhet ki az új szakvezető. Tigana a Platini-féle Európa-bajnok (1984), Blanc pedig a legutóbbi világ- és Európa-bajnok (1998, 2000) csapatban játszott, míg az eddig jobbára külföldön dolgozó Metsu a szenegáli válogatottat vezette a negyeddöntőig a legutóbbi világbajnokságon. ---- Érdemes szemezgetni a szombati görög és francia lapok főcímeiből.
GörögországAdeszmeitosz: "Az istenek visszatértek az Olümposzra, de az új Zeuszt Ottónak hívják"
Goal: "Köszönjük, Istenünk, hogy megérhettük ezt az álmot"
APE (athéni hírügynökség): "Görögország az Eb-k történetének legnagyobb felfordulását okozta"
Ta Nea: "Oh la la, Hellász! A görögök történelmet írtak"
Eleüterotüpia: "Vive la Grece!" (vagyis franciául: éljen Görögország!)
Kathimerini: "A nemzet álma: legjobb négyben az Eb-n!"
Sportime: "Ez nem vicc: kivertük az Európa-bajnokot!"
EPT (görög közszolgálati rádió): "Rehhagel kiemelte a jelentéktelenségből a görög futballt, és az Eb-n a legjobb négyig vezette azt"
Franciaország:L’Équipe: "Görög tragédia – Az istenek már nem tudtak semmit sem tenni"
Le Parisien: "A kékek szégyenteljes kiesése, esély nélkül"
France Soir: "Franciaország elveszítette európai koronáját"
Libération: "Leértékelt kékek"
Le Monde: "Nem jött ki a kékek tudáskülönbsége"