A BBC internetes oldalán végzett közvélemény-kutatás szerint a szavazó futballrajongók (e sorok írásakor 120 ezer voks született) 48 százaléka Meier csalásának tulajdonította a vereséget, hat százalék szerint a két csapat között csupán a tizenegyesrúgások dönthettek, míg 46 százalék úgy vélekedett, hogy igazságos az eredmény, mert a portugál válogatott jobb csapat az angolnál. Jobban is játszott – miután Wayne Rooney az első félidő derekán megsérült, az angol csapat meggyengült, és szinte a teljes hátralévő időt védekezéssel töltötte. Hélder Postiga egyenlítő találata után az Eriksson-gárda minden erejét mozgósította, de az utolsó roham során Sol Campbell hiába fejelt a hálóba, Meier érvénytelenítette a gólt. "Meier ugyanolyan, mint az angol válogatott: a legfontosabb pillanatban hibázott" – írta a Times. "Egy idióta bíró miatt nem lett hős Beckhamékből" – visszhangozta a Sun.
A meg nem adott gól után jöhetett a hosszabbítás, majd a tizenegyesek, amelyek során David Beckham és Darius Vassell is hibázott. A szurkolók egy része tehát beletörődik a vereségbe, másik része Meiert hibáztatja, és viszonylag kevesen gondolják azt, hogy Beckham vagy Vassell a fő okozója a kiesésnek. Beckham persze az öltözőben magára vállalta a felelősséget, de a csapatkapitányi posztról nem akar lemondani. "Büszkén viselem az angol válogatott csapatkapitányi karszalagját, csak akkor mondok le róla, ha a szövetségi kapitány ezt akarja. Imádok a válogatottban játszani, büszke vagyok arra, hogy egy csapatban szerepelhetek a társaimmal. Néhány emberünk, például Ashley Cole, nem azt érdemelte, hogy a vesztes csapatban vonuljon le a pályáról. A szurkolóink csodálatosak voltak, nem hiszem, hogy csalódtak bennünk, mert teljes erőbedobással hajtottunk. Kiváló együttes a mienk, csupán a szerencsének kellene mellénk állnia" – mondta Beckham.
A csapatkapitány arról is beszélt, hogy bár hosszú szezonon vannak túl, az Eb meccseire erőt tudtak meríteni, a motiváció frissességet adott nekik. Beckham úgy érzi, pályafutásába még egy vagy két nagy torna fér bele a válogatottal. "Lehet, hogy a 2006-os vébé után abbahagyom, de ha a lábaim bírni fogják, a következő Európa-bajnokságon is megcélzom a trófeát" – fogalmazott Beckham, aki a legutóbbi öt Eb-mérkőzésén (a Törökország elleni, isztambuli selejtezőt is beleértve) harmadszor hagyott ki tizenegyest. Ez nem az ő tornája volt.
Sven-Göran Eriksson szövetségi kapitány szerint a Luz-stadion gyepszőnyege nem volt jó minőségű, főleg a tizenegyespontnál lehetett kifogásolni a fű minőségét. "A labdarúgás kegyetlen tud lenni, főleg, ha tizenegyesekre kerül sor. A büntetőt tudni kell rúgni, de ez szerencsejáték, előfordul, hogy a legjobbak is hibáznak. David megint elcsúszott, mert rossz volt a gyep a tizenegyespontnál. Ez volt a második meccsünk ebben a stadionban, és én mindkettő előtt reklamáltam, mert a tizenegyespontnál igen siralmas állapotok uralkodtak. Szerdán az UEFA illetékesei ki is cseréltettek néhány gyeptéglát" – nyilatkozta Eriksson. A svéd szakembernek eszébe sem jutott, hogy távozzon posztjáról, célja, hogy világversenyen legalább elődöntőbe juttassa a "háromoroszlánosokat".
Michael Owen és Frank Lampard, a két gól szerzője Beckhamhez hasonlóan a balszerencsét okolta, az angol válogatott az elmúlt 14 évben negyedszer esett ki nagy tornáról tizenegyesrúgásokkal. "Tizenegyesrúgások után búcsúzni a legnagyobb arconcsapás a futballban. Nagyon keményen küzdöttünk százhúsz percen át, egyenlítettünk a hosszabbításban, de elbuktunk. Mikor fordul már végre a mi javunkra a szerencse?" – így Lampard, míg Owen szerint "mindig ez van, ha tizenegyesekre kerül sor, mi esünk ki. A tizenegyespont körül csupa homok a pálya, a támaszkodó láb alig tud megállni egy helyben".
A kiesést követően Anglia-szerte rendbontások történtek, miközben Lisszabonban minden rendben zajlott. A helyiek meg is lepődtek, hogy nem volt "háború" az utcákon a mérkőzés után. Londonban viszont nagy volt az őrület, a részben portugálok lakta Jersey-kerületben 1500 ember vonult az utcákra, és a rendőröknek órákba telt, míg könnygázzal eloszlatták őket. Thetfordban egy portugál kocsmát körülvettek az angolok, és dobálni kezdték a benne tartózkodókat, míg Liverpoolban egy 24 éves férfinak levágták a fülét. Összesen majdnem hatvan embert vettek őrizetbe Angliában. ---- Esterházy Márton szerint mindkét csapat megérdemelte volna a továbbjutást a csütörtök esti negyeddöntőben.
Izgalmas, színvonalas meccset láttunk, egyedül Rooney sérülését sajnálom, hiszen az ő kiválása meg is látszott az angolok játékán, Vassel nem tudta megfelelően helyettesíteni. Igaz, Beckham sem futballozott csúcsformában, sőt az angol középpályássor sem tudta igazán segíteni a támadásokat. A második félidő második felében még jobban felpörgött a találkozó, és bár úgy látszott, az angol csapat kihúzza az egy nullával, nem sikerült neki. Mondjuk, ez törvényszerű, megérdemelt büntetés, hiszen nem szabad ennyire csak a védekezésre koncentrálni, nemrég a spanyolok is ráfáztak a portugálok ellen. Figo lecserélésén meglepődtem, inkább Decót kellett volna levinni, bár éppen a csereember, Hélder Postiga lett a meccs egyik hőse. A másik pedig Rui Costa, aki szintén a kispadról beállva rúgott gólt, igazi Jolly Joker a fiú, bár talán a kezdőben is helye lenne. Vesztésre állva az angolok felébredtek álmukból, gyorsan egyenlítettek, jöhettek a tizenegyesek. Nekem nagyon szimpatikus volt, hogy a rossz formában lévő Beckham oda mert állni a labda mögé. Ô hatalmas sztár, és neki bizony vállalnia kell az ilyen terheket. Sajnáltam, hogy kihagyta: egyrészt miatta, másrészt meg buktam így egy üveg pezsgőt… Az idegek harcában aztán a portugálok nyertek, ám bármelyik válogatott is jutott volna tovább, azt igazságosnak tartanám. Jobban meggondolva azért nem bánom, hogy a hazai együttes folytathatja. ---- Beckham, megint Beckham, Rui Costa, Vassel: az Európa-bajnokságon eddig, de a sort valószínűleg még folytathatjuk a későbbiekben. Arról érdeklődtünk néhány jelenlegi vagy egykori futballistánál, hogy miként célszerű rúgni a büntetőket.
Lipcsei Péter, a Ferencváros 55-szörös válogatott labdarúgója az elmúlt idényben több tizenegyest is kihagyott. "Óriási nyomás van ilyenkor a játékosokon, és most kimondottan az volt David Beckhamen, aki ezen az Eb-n kihagyott már egy tizenegyest – mondta a középpályás. – Becsülöm, amiért ennek ellenére elsőként oda mert állni. Ilyenkor az jár az ember fejében, hogy mindenképp értékesítenem kell, és ha csak egy pillanatig átfut a fejében, nehogy rontsak, ennyi már elég lehet a hibázáshoz. Ez az idegek párviadala, ezen a szinten a rúgótechnika már-már lényegtelen."
Kiprich József szerint is elképesztően nyugodt idegek kellenek a sikerhez – neki aztán mindig megvoltak, hiszen pályafutása során nem hibázott büntetőt… "Teljesen tiszta fejjel kell odaállni – árulta el a titkot. – Valószínűleg puha volt a talaj, azért csúszott meg Beckham, és tán Rui Costa is. Mondjuk, én azt nem értem, miért kell izomból lőni, szerintem jobb megvárni, amíg elmozdul a kapus, és belsővel valamelyik kapufa mellé passzolni. Nem szerencsés, ha olyan ember lövi a tizenegyest, aki azon a meccsen formán kívül játszott, de Beckham van annyira profi, hogy ilyen helyzetben is el merje vállalni. Most nem jött be neki."
Zámbó Sándor is el merte vállalni a tizenegyest, más kérdés, hogy neki sem sikerült gólra váltani az 1972-es, szovjetek elleni Eb-elődöntőben. "Mindenki szidja most Beckhamet, de nem kellene, ez benne van a futballban, százhúsz percnyi játékidő után az ember már követhet el hibákat, talán ő is alárúgott a labdának – töprengett az egykori remek csatár. – Igaz, az egész meccsen nem volt motivált, neki sokkal többet kellett volna mutatnia, de nem a tizenegyes miatt lehet elmarasztalni, hanem a játékáért. Előfordul, hogy az ember hibázik, de újra oda kell állni, és ha van rá esély, ki kell javítani azt a hibát." ---- A Portugália elleni negyeddöntő több részletében is hasonlított az angol válogatott 1998-as, Argentína elleni vb-nyolcaddöntőjéhez. Franciaországban és ezúttal is Michael Owen góljára válaszolva harcolta ki a hosszabbítást az ellenfél; Sol Campbell mindkét mérkőzésen fejelt meg nem adott gólt, mindkét összecsapást tizenegyesekkel bukták el az angolok, és mindkétszer David Beckham volt a negatív hős – igaz, akkori kiállítása miatt egész Anglia mérges volt rá, most viszont inkább sajnálják a lelátó felső teraszára lőtt tizenegyese miatt.
A meccs számokban |
| Portugália | Anglia |
Lövések | 35 | 16 |
Kapura tartó lövések | 8 | 8 |
Passzolási pontosság | 76.8 (550/716) | 63.7 (334/524) |
Szabálytalanságok | 14 | 25 |
Lesek | 5 | 2 |
Labdabirtoklás (perc) | 61% (43) | 39% (27) |