Akár úgy is alakulhatott volna, hogy a harmadik negyeddöntőben pályára lépő két csapatnak, Svédországnak és Hollandiának is pihenéssel telik a szombatja. Ehhez mindössze annyi kellett volna, hogy a dánok egy perccel, a németek pedig úgy egy órával tovább őrizzék az egygólos előnyüket.
Akkor ugyanis Dánia–Németország párharcot láthatott volna a faro-louléi stadion közönsége. A feltételes módnak azonban esetünkben nincs helye, így ma Michel bíró sípszavára a svédek és a hollandok párbajozhatnak a legjobb négy közé jutásért. Az úgymond "pályaválasztó" svédek korábban sem panaszkodhattak a szerencséjükre, elvégre az olaszok ellen a hajrában egyenlítettek – Ibrahimovic zseniális, ámde mázlis góljával –, akárcsak a záró csoportmeccsen. Az utóbbi gól, Jonson találata nélkül puszta vágyálom maradt volna a továbbjutás, a sokak által előre borítékolt 2–2 a svédeket is továbblökte, nem feltétlenül érdemtelenül. Ezáltal a sárga-kékek készülődhetnek a narancssárgák ellen, akik ugye a cseheknek rebeghetnek el egy hangos "köszönömöt". Erre mondjuk van is precedens: egy újonnan létrehozott holland honlap lényegében csak erre szolgál (75 000 aláírás!), ráadásul a cseh nagykövetséget elárasztották a virágcsokrok és köszönőkártyák.
Az északiaknak a kezdőcsapatot illetően akad némi problémájuk. A legnagyobb gond, hogy a bolgárok ellen briliáns gólpasszt adó Erik Edman begyűjtötte a második sárgáját is, úgyhogy ő eltiltása miatt csak a nézőtéren ücsöröghet. A másik problémát Teddy Lucic jelenti. A Leverkusen bekkje még a bolgárok elleni gála előadás során sérült meg, és azóta sem jött teljesen rendbe. A svéd doktor, Magnus Forssblad nagyon bátran azt mondta a kérdésről, hogy: "Napról napra javul, már rendesen edz, ötven százalék esélye van a szereplésre". E kérdőjeltől eltekintve azonban úgy tűnik, adott a kezdő tizenegy. A kapuban szokás szerint Isaksson áll, a jobbhátvéd Lucic esetleges hiányában továbbra is Mikael Nilsson lehet. A hátvédsor másik három helyére feltehetőleg Mellberg, Jakobsson és Hansson kerül. A középpályán Wilhelmsson pozícióját átveszi Anders Andersson, középen az eltiltásásból visszatérő Linderoth végzi majd a "piszkos munkát", Källström irányít, Ljungberggel együtt. Elöl pedig a remekül működő Larsson, Ibrahimovic duó támad. Utóbbinak kedves ismerősei is lesznek a stadionban, elvégre a hollandok közül többen is volt vagy jelenlegi klubtársai az Ajaxban. Róluk is ejtett szót a svéd torony. "Beszélgettünk a meccs kapcsán, és viccelődtünk is egymással. De abban mindenki biztos lehet, hogy szombat este egyikünk sem barátkozik majd. A klubom holland, Hollandiában is élek, így természetesen ezért is érdekes lesz ez a derbi – mondta a társakról Ibrahimovic, aztán a meccs szakmai vonulatai kerültek szóba. – Szerintem nem mi vagyunk az esélyesek, elég, ha végignézik a két csapat keretét. Ám a futballban bármi megtörténhet, így mi is nyerhetünk. Ehhez azonban száz százalékot kell adnunk, nagyon kell koncentrálnunk, és életünk legjobbját kell nyújtanunk".
Van Nistelrooy (jobbra) szerint a svéd támadók remekelnek
A svéd vezérkar egyik "agya", a megfigyelő Benny Lennartsson ismét benézett a rivális vonalai mögé: "Cocu a kulcs, továbbá a szélsők. Elég, ha Robbent említem: zseniális. A ritmusa, a pontossága hihetetlen – bárki is lesz a jobbhátvédünk, rendesen fel kell készülnie". A holland táborban némiképp megnyugodtak a csehek elleni kudarc óta, immár Dick Advocaat szövetségi kapitány – a körülményekhez képest – is nyugodtan dolgozhat. Persze, ehhez nagyon kellett a továbbjutás, és a németalföldiek máris közölték, számukra csak most kezdődik a torna. A kezdőt illetően kevesebb a gond, mint a svédeknél, itt csak Wilfried Bouma küzd sérüléssel, de ez sem dönti romba az elképzeléseket, mert a rekordválogatott csapatkapitány, Frank de Boer legutóbb jól játszott. Így Van der Sar előtt, Reiziger, Stam és Van Bronckhorst mellett ő áll majd a védelemben. A három labdaszerző középpályás Seedorf, az emlegetett Cocu és Davids lesz, míg a frontvonalban Van der Meyde, Van Nistelrooy és Robben kap helyet. A center (Rooneyval holtversenyben ő vezeti a torna góllövőlistáját is) egy érdekes véleménnyel is meglepte a sajtót: "Szerintem eddig a svédek a legjobbak az egész Európa-bajnokságon. A csatáraik kiváló formába lendültek, rájuk nagyon kell majd figyelnünk. Amúgy boldoggá tesz, hogy fontos gólokat szerzek, ez életem legjobb periódusa a válogatottban, de remélem, még nem ez a vége. A szurkolóink pedig fantasztikusak, olyan, mintha mindig otthon játszanánk. Minden narancsszínű!" A nagy örömködésben egyetlen ember komor: Roy Makaay. "Természetesen minden meccsen szeretnék játszani. De nincs mit tenni, Ruud nagyon éles mostanság" – mondta a Bayern ásza. A sokat bírált Dick Advocaat akkor sem volt szívbajos, amikor nagy volt a baj, most meg pláne. "Elég jók vagyunk ahhoz, hogy megverjük őket. A svéd csapat nem csak Larssonból áll, ők csapatként eredményesek. A lett mecs előtt sem éreztem, hogy nyomás alatt lennék, hozzá vagyok szokva az edzői feladatokhoz: kemény meccsek egymás után. Mint amilyen ez is lesz" – mondta a mester. ---- Zlatan Ibrahimovic
A bosnyák származású óriás stílszerűen az FBK Balkan nevű amatőrcsapatban kezdte karrierjét, aztán szülővárosa csapatában, az FK Malmőben folytatta. Hihetetlen tehetsége már idejekorán kiderült, olyannyira, hogy 2000-ben Arséne Wenger már egy Arsenal-mezt is feliratoztatott a nevével az átigazolás reményében. A francia menedzser mégis hoppon maradt, mert az Ajax rekordpénzért, 7.8 millió euróért elvitte az orra elől. Amszterdamban aztán évekig együtt focizott mostani párjával. Azóta pedig már a svéd válogatottban is alapember, képességeit tekintve nem véletlenül.
Andy van der Meyde
A híres Ajax-iskola egyik legkiválóbb "terméke", nem utolsósorban pedig a hőskor szélsőjátékának egyik újkori művelője. Az amszterdamiaknál mégis kicsit döcögősen indult a felnőttkarrierje, az 1999–2000-es szezonban kölcsön is adták a Twentének. Ez a húzás nagyon bejött, mert Van der Meyde egy végigjátszott szezon (32 meccs, 2 gól) után önbizalommal telve tért vissza – és így már könnyebben ment a piros-fehéreknél is, ahol tömhette labdákkal Ibrahimovicot. A következő két szezon csupa élményt hozott, a 2002–03-as pedig egy szerződést az olasz Internazionalétól. ---- Ha nincs vele nagy gond, általában Edwin van der Sar nevével kezdődik a holland válogatott öszszeállítása, így ezen az Eb-n is ő az első számú kapus. A hálóőr a kontinensviadal elején sérüléssel bajlódott, de egyetlen mérkőzést sem mulasztott, most pedig a csapat eddigi portugáliai életéről beszélt. "Feltámadt a tetszhalott – utalt kezdésként a csoportmeccsek zárókörére. Ekkor a narancsmezeseknek minimum győzniük kellett, hogy legyen esélyük a legjobb nyolc közé lépésre, ráadásképp a cseheknek is szorítaniuk kellett azért, hogy a németek ne nyerjenek. – Nem, nem pakoltuk be a bőröndjeinket, de kétségtelen, közel jártunk a kieséshez. Főleg azért, mert a sorsunk nem a saját kezünkben volt. Ráadásul a csehek nem az első csapatukkal játszottak, így kicsit tartottunk az eredménytől. Persze, a lényeg az volt, hogy a mi találkozónkat megnyerjük. Tudtuk, ha úgy játszunk, ahogyan a csehek ellen, akkor a letteket meg fogjuk verni. Aztán a Fulham kapusa végképp optimistára váltott, s a jövő felé fordult. "Három mérkőzésünk van még, mindegyik egy döntő lesz! Azt hiszem, kezdünk jobban játszani, és ez jó. Remélhetőleg magas színvonalú összecsapást vívunk majd a svédekkel, legalább olyan jót, mint a csehek ellen. De más végeredménynyel!" – zárta széles mosollyal Van der Sar.
Hoppá
Két ilyen rutinos, "világesemény"-járó nemzetet tekintve fura, hogy még sohasem találkoztak az Európa-bajnokságok keretében, persze, egyéb mérkőzéseken azért már összecsaptak. Az első közös emlékük az 1908-as olimpiai torna bronzmeccséről származik, a hollandok nyertek 2–0-ra. Később a svédek visszavágtak az 1924-es játékokon, akkor szintén a harmadik helyért küzdöttek. Azóta egyetlenegy tétmecset játszottak: 1974-ben sovány 0–0-ra futotta. Az örökmérleg: 18 mérkőzés, 7 svéd győzelem, 3 döntetlen, 8 holland siker. ---- Svédország