Stabil alapokra építenek

Munkatársainktól MunkatársainktólMunkatársainktól Munkatársainktól
Vágólapra másolva!
2002.12.13. 21:00
Címkék
Ausztriával és Svájccal ellentétben Magyarország 2008-ban nem rendezhet Európa-bajnokságot  ez az egy biztos az UEFA csütörtöki döntése után. És tegyük hozzá, ez a lényeg, hiszen az érdemben nem változtat semmin, ki végzett a második helyen, vagy éppen ki nem jutott be a legjobb négy közé. A második ugyanúgy nem rendezhet Eb-t, mint a hetedik helyen végzett pályázó&
Az UEFA szakértôinek az is elég volt, ha láthatták: gôzerôvel megy a munka Svájcban
Az UEFA szakértôinek az is elég volt, ha láthatták: gôzerôvel megy a munka Svájcban
Az UEFA szakértôinek az is elég volt, ha láthatták: gôzerôvel megy a munka Svájcban
Az UEFA szakértôinek az is elég volt, ha láthatták: gôzerôvel megy a munka Svájcban
Az UEFA szakértôinek az is elég volt, ha láthatták: gôzerôvel megy a munka Svájcban
Az UEFA szakértôinek az is elég volt, ha láthatták: gôzerôvel megy a munka Svájcban
Visszatérve még a magyarok anyagára: több forrásból is megerősített információ, hogy a legszínvonalasabban elkészített anyagnak minősült a miénk –ez feltétlenül a projekt vezetőit dicséri –, egy buktató azonban volt: ahogy azt sejteni lehetett, behozhatatlan hátrányt okozott, hogy a pályázatunk csak ígérvényekből állt, vagyis a szeptemberben hazánkban járt inspekciós bizottság tagjai semmi kézzel fogható és szemmel látható bizonyítékot nem találtak arra, hogy hat év múlva valóban készen állhatnánk a döntő megrendezésére. Márpedig a 2004-es portugál rendezéssel kapcsolatos problémákat ismerve, ez nyomós ellenérv (talán ha a sportvezetés a stadionrekonstrukciós program keretén belül nem alacsonyabb osztályú egyesületek pályájára költ néhány tízmillió forintot, hanem a ráfordításokat koncentrálva, az Eb-stadionokat kezdték volna építeni, akkor az UEFA illetékesei is nyugodtabb szívvel és határozottabban támogatták volna Magyarországot…)
Amíg mi a vereség lehetséges okait keressük, nyugati szomszédaink diadalittasan tudósítottak a genfi sajtótájékoztatóról. Az osztrák Kurier rendezőtársát védve a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 1999-es döntését kérdőjelezte meg, amely alapján a svájci Sion városa Torinóval szemben alulmaradt a 2006-os téli olimpiai játékok megrendezését ille-tően: a lap szerint nagy elégtétel a diadal Svájcnak. Mellesleg a Kurier szerint a döntőben a győztes pályázó Törökországot és Görögországot előzte meg, és a szavazati arány 9:3 volt.
Újjávarázsolják a berni Wankdorf-stadiont

Amíg a hat vesztes pályázó szinte mindegyike másodiknak vallja magát, egy kandidálónak nem kell saját igazát bizonygatnia: Ausztria és Svájc futballvezetôi az össznépi „magyarázom a bizonyítványom” helyett önfeledten és – ami a legfontosabb –gyôztesként nyilatkozgattak.
Tekintsük át röviden, mi kellett az elsô hely megszerzéséhez.
Elôször is: rengeteg pénz. A 671 oldalas osztrák, svájci pályázatból kiderül, a két országban minden szükséges anyagi támogatás rendelkezésre áll, ám az nem mellékes, hogy tôlünk nyugatabbra sokkal jobb alapokkal kezdhetnek neki a munkálatoknak. Elég csak a két ország úthálózatára gondolni, de az sem elhanyagolható, hogy mind a nyolc stadion tizenöt kilométeres körzetében műkôdô repülôtér van –és ez segíthet áthidalni akár a Bécs és Genf között meglévô ezer kilométeres távolságot is. A pályák jelenlegi állapota is jobb, mint például a magyar arénáké, a 2008. jú-
nius 29-i döntô színhelyéül szolgáló bécsi Ernst Happel-stadionra már alig kell költeni, mint ahogyan 2001 márciusában elkészült a bázeli létesítmény is –sôt, az FC Basel már itt játssza BL-csoportmeccseit is. Salzburgban márciusban adják át az új stadiont, míg Klagenfurtban és Innsbruckban 2004-re lesz „Eb-kompatibilis” aréna. A június hetedikei nyitó mérkôzést a magyar szempontból rossz emlékű (1954, vb-döntô…), teljes átépítés alatt álló berni Wankdorf-stadionban rendezik, a történelmi létesítmény újranyitását 2005 júniusában tartják.
És egy érdekes hír a végére: lemondott a svájci Eb-kampány vezetôje, Thomas Helbling. A projektfônök állítólag összeveszett a szövetség elnökével.
Ami az arányokat illeti, a Die Presse zsurnalisztái is így értesültek, csakhogy szerintük a magyar pályázat jutott a "döntőbe”. A svájci lapok is egytől egyig azt emelik ki, az ország sportpolitikájának mennyire fontos volt, hogy Sion veresége után a közös pályázat sikerrel járt.
A vesztes nemzetek közül a török Sabah és a Hürriyet is állítja, a görögökkel közösen ők voltak versenyben egészen a végéig, míg a Turkish Daily News arra hívta fel a figyelmet, hogy a végrehajtó bizottságban az orosz Vjacseszlav Koloszkov mellett csak nyugati diplomaták szavaztak, így nem volt kérdéses a szavazás végkimenetele. Ezzel némileg egybecseng a bosnyák Nezavisne Novine véleménye: állítólag az első körben Oroszország, Bosznia-Hercegovina és Horvátország, valamint Magyarország búcsúzott.
Természetesen a piacvezető ír napilapok is a címlapokon számoltak be a genfi eseményekről, s tudósításaikból egyfajta "…ez várható volt” hang csendült ki. "Elvéreztünk, de meg nem törtünk!” – harsogta az ország legnagyobb példányszámú orgánuma, az Irish Independent, megemlítve, hogy a pályázat egyik buktatója a megfelelő ír stadionok hiányában keresendő (milyen ismerős…), amely részben Bertie Ahern kormányán is számon kérhető.
Mindazonáltal az írek előre tekintenek, és ennek fényes bizonyítéka, hogy máris készítik magukat a következő kandidálásra, azaz a magyar módit követve megpályázzák a 2012-ben esedékes kontinenstorna rendezési jogát – a kérdés csak az: vajon továbbra is Skóciával karöltve? A The Irish Times is nyitva hagyta cikkében ezt a kérdést, ám a bukás kiváltó okainak kutatásában némileg továbblépett vetélytársánál. A skótok számára kínosnak ható kérdés a pályázat azon pontját feszegette, miszerint helyes volt-e a fő események mindegyikét Glasgownak juttatni, míg Dublinnak csak a "reszli” maradt. Az Irish Exami-ner írásában már a várható bevételkieséseknek is helyet szentelt: szakértők szerint cirka ötvenmillió euró (tizenkét és fél milliárd forint) úszott el Genfben, legalábbis nagyjából ekkora összeget hagyott volna Írországban az eseményre érkező turistatömeg. Mindamelett a három cikkben egy gondolat közös: nem hivatalos információk szerint ugyanis a pályázat még a "legjobb négy” közé sem került, ez pedig több mint csalódás – ez szégyen…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik