Angol helyett spanyol gólok

PIETSCH TIBORPIETSCH TIBOR
Vágólapra másolva!
2005.06.19. 21:54
Címkék
Noha hivatalosan még nem jelentették be a Real Madrid érkezését, máris óriási az érdeklődés a spanyol sztárcsapat augusztus 14-ére tervezett budapesti vendégjátéka iránt.A meccs bevételének egy részét minden idők legkiválóbb magyar futballistája, a Reallal is történelmet író Puskás Ferenc gyógykezelésére fordítanák.
Alighanem nincs olyan futballdrukker, aki ne fújná fejből, hogy a mesekönyvekbe illő pályafutása során Puskás Ferenc a Honvéd, illetve a Real Madrid színeiben ért el világraszóló sikereket. Azt ellenben nemhogy az "agyak", még a sportlexikonok sem rögzítik: nem sokon múlott, hogy a sportág egyik legnagyobb alakja ne Madridba, hanem Manchesterbe szerződjön 1958-ban. Pedig így történt. Azaz: majdnem így történt…
Puskás Ferenc mindenkit elkápráztatott fantasztikus trükkjeivel
Puskás Ferenc mindenkit elkápráztatott fantasztikus trükkjeivel
Puskás Ferenc mindenkit elkápráztatott fantasztikus trükkjeivel
Puskás Ferenc mindenkit elkápráztatott fantasztikus trükkjeivel
Puskás Ferenc mindenkit elkápráztatott fantasztikus trükkjeivel
Puskás Ferenc mindenkit elkápráztatott fantasztikus trükkjeivel


Megduplázta a magyar büntetést a FIFA

George Best 14 éves volt, amikor nap mint nap azzal múlatta idejét, hogy egy teniszlabdát rugdosott a futballkaput helyettesítő garázsajtónak, miközben arra gondolt: ő Puskás Ferenc. Vagy ha nem Puskás Ferenc, akkor Alfredo di Stéfano. De inkább "Puszkasz"…
Esztendővel később, 1961-ben George Bestet a Manchester Unitedhez csábították. A belfasti születésű tehetség gyaníthatóan azonnal igennel felelt a vezetők megkeresésére, s egy pennyt, annyit sem tennénk rá, hogy valaha is megbánta ezt a döntését. Évtizedek elteltével legfeljebb amiatt sajnálkozhat, hogy bár megannyi klasszis oldalán szerepelt, a Best, Puskás párost nem csodálhatta meg a "vörös ördögök" népes szurkolótábora - holott a példakép is megkapta a maga ajánlatát az angoloktól.

A manchesteri feljegyzések szerint az Aranycsapat kapitányát 1958-ban környékezték meg a United elöljárói, akik tudták jól, a "száműzetésben" lévő zseni alig várja már, hogy újra bizonyíthasson. Ami a "száműzetést" illeti, az a magyar krónikákból derül ki, hogy az állam részéről "nem jó szemmel nézett" dél-amerikai túra után sok Honvéd-játékost komoly büntetés veszélye fenyegetett hazatérés esetén. A nemzet "Öcsije" nem is tért haza, távollétében a Magyar Labdarúgó-szövetségtől meg is kapta a maga egyéves eltiltását.
Amelyet aztán a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség megduplázott…

Hat hétig alkudoztak a szerződésről

Hónapok teltek el, Puskás Ferenc egy kis olasz klub, a San Remo edzéseit látogatta, amikor a rádióból a Manchester United müncheni légi katasztrófájáról értesült. "A hír mindannyiunkat sokkolt. Egyfelől sirattuk a társainkat, másfelől eszünkbe jutott: ez éppúgy megtörténhetett volna velünk, mint velük"- emlékezett később 1958. február 6-ra a legendás támadó. Angol lapok beszámolója szerint Puskást csak az vigasztalta, hogy az általa nagyra becsült Bobby Charlton és Matt Busby a túlélők között volt.

A hét áldozatot, több testi és még több lelki sérültet követelő baleset után a Liverpool és a Nottingham Forest vezetői azonnal felajánlották, néhány futballistával kisegítik vetélytársukat, csakhogy a United trénere, Jimmy Murphy udvariasan visszautasította őket, mondván, az újjáépítéshez szükséges alapokat a saját játékosok jelentik. Persze az alap nem elég, ennek megfelelően - legalábbis a Manchester Evening Newsban publikáltak szerint - Jimmy Murphy célba vette Puskás Ferencet…
"Miközben az eltiltásomat töltöttem, a Manchester megkeresett - támasztotta alá mindezt egy korábbi nyilatkozatában Öcsi bácsi. - Sőt nemcsak engem, hanem a szintén kényszerpihenőn lévő Czibor Zoltánt és Kocsis Sándort is. Hat hétig ment az alkudozás, ám végül sem az angol, sem a nemzetközi szövetség nem bólintott rá a szerződtetésünkre."

Vastaps fogadta az Old Traffordon

Utóbbi talán azért nem, mert fél évet elengedett a kétéves eltiltásból, és döntéshozói úgy gondolták, kompromisszumból elég ennyi. S akad itt még egy fontos tényező, amely a három magyar klasszis angliai karrierjét megakadályozhatta: a szigetországban akkor elfogadott és betartott szabályok szerint egy labdarúgó 18 fontnál többet nem kereshetett hetente. Nos, amikor Puskás Ferenc a Realhoz szegődött, hétnapi futballért csaknem 800 fontot vihetett haza…
Manchesterben mégis kitartanak amellett, hogy a "Száguldó őrnagy" kis híján meg sem állt az Old Traffordig. A mai napig állítják, Puskás Ferencet még az sem zavarta, hogy be kell érnie a képességéhez mérten roppant szerény fizetéssel, merthogy örömmel folytatta volna a végül másfél évig "szüneteltetett" pályafutását az MU-ban. Ám az immár 47 esztendős történet vége nem úgy alakult, ahogy azt ők elképzelték: 1958 nyarán a River Plate-Real Madrid meccs jelentette a "legnagyobb magyar" visszatérését.

Mivel azonban sikersztoriról van szó, a happy end nem maradhat el. Puskás Ferencet 1959-ben mégis vastaps fogadta az Old Traffordon: a királyi gárda a United vendége volt. Noha a szokásos fellépti díj bezsebelésétől eltekintettek a spanyolok, a jótékonyság csupán a kezdésig tartott. A vége 1:6 lett, úgy, hogy a mezőny két legjobbjának Alfredo di Stéfano és Puskás Ferenc bizonyult.
És még csodálkozunk, hogy George Best a "nevükben" rongálta a garázsajtót?
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik