Jöttek sorban egymás után. Volt, aki kissé nyúzottan, álmosan érkezett, ám olyan is akadt, aki olyan frissnek tűnt, mintha már tétmeccsre készülne. Tegnap délután három órakor gyülekezett a válogatott keret a margitszigeti Grand Hotelben, és most egy egészen más garnitúra randevúzott, mint legutóbb, amikor Isztambulba, Szaúd-Arábia ellen készült a csapat. Lothar Matthäus minden alkalmat megragad ahhoz, hogy még tisztább képet kaphasson a keret tagjairól.
Kipróbált már sok-sok játékost a szövetségi kapitány. Sokan kritizálják is emiatt, mondván, igencsak leértékelődött a címeres mez értéke. Ebben is van némi igazság, ám tény: Lothar Matthäus egy éve dolgozik Magyarországon, így tőle talán elfogadható, hogy lépten-nyomon próbálkozik. Persze a nagyívű kísérletezés ideje tavaly szeptemberben lejárt, akkor kezdődtek el a világbajnoki selejtezők. Mostanra az utolsó tesztelések maradtak, hiszen márciusban, a bolgárok elleni vb-selejtezővel olyan állomáshoz érkezik a válogatott, amely hosszú évekre befolyásolhatja a magyar futball helyzetét.
A Wales elleni meccs előtt Kenesei Krisztián, a Kínából Győrbe visszatért csatár, és Huszti Szabolcs, a Ferencváros labdarúgója beszélt arról, mit remélnek a szerda estétől. Mindketten erősségei lehetnének a nemzeti csapatnak, ha a formájuk úgy hozza. Nagy kérdés, játszanak-e Walesben, és még inkább az, hogy ott lesznek-e a bolgárok elleni keretben.
"Tulajdonképpen két hete edzek, így meglehetősen messze vagyok a csúcsformámtól - mondta Kenesei Krisztián. - Ez nem mentegetőzés, és nem is jelenti azt, hogy szerintem Walesben ne győzhetnénk. Van esélyünk a sikerre, és nincs mese, gólokat kell lőni, még akkor is, ha a walesiek bombaerős csapattal állnak ki ellenünk. Kíváncsian várom, kapok-e játéklehetőséget.
„Isztambulban olyan helyzetet rontottam el a szaúdiak ellen, amelyet néhány hét múlva, sôt már most, Walesben biztosan értékesítek.” - Kenesei Krisztián fogadalma
Szeretnék pályára lépni, s azt mondom, ez a tavasz fontos része lesz pályafutásomnak. Úgy kell játszanom Győrött és persze a válogatottban, hogy a nyáron valamelyik klub letegyen értem az asztalra százhúszmillió forintot, és kivásároljon a kínaiaktól. Sikeresen megvívott világbajnoki selejtezőkkel a hátam mögött erre nagyobb esélyem lesz. Hiszek abban, hogy legyőzzük a bolgárokat, megcsípjük a csoport második helyét…"
Huszti Szabolcs hasonlóan optimista, a középpályás is győzelmi reményekkel utazik Cardiffba. A Fradi ifjú reménységének a sorsa továbbra is bizonytalan, hiszen a nyáron lejár a szerződése, amelyet még nem hosszabbított meg a Ferencvárossal. De most nem ez foglalkoztatja, sokkal inkább a válogatott előtt álló feladatok.
"Az elmúlt napokban több újság is foglalkozott a kapitány kritikus mondataival - mondta Huszti Szabolcs. - Lothar Matthäus arról beszélt, hogy elhanyagoltam magam a téli pihenő alatt, és meglehetősen gyatra teszteredményt produkáltam kezdésként. Nos, elismerem, valóban nem sikerült túl jól az a bizonyos teszt, de azt hiszem, ezt kissé felnagyították. Mindent tisztáztam a kapitánnyal, és most már ő is másként látja a történteket. Szeretnék állandó helyet kiharcolni magamnak a válogatottban, és ezért mindent megteszek. Számomra a futball mindennél fontosasbb, és bármilyen áldozatra hajlandó vagyok, hogy sikeres lehessek. Cardiffban nagyon szeretnék újabb bizonyítási lehetőséget kapni: egy szép siker óriási lökést adna a márciusi nagy találkozó előtt." ---- Korsós György (képünkön) legutóbb 2001-ben szerepelt címeres mezben, ám úgy tűnik, hogy egy váltás - a nem is olyan régen még BL-szereplő Sturm Graztól a Rapid Wienhez szerződött - duplán kifizetődő volt: ismét meghívót kapott a válogatotthoz. Az még rejtély, hogy Lothar Matthäus pályára küldi-e Cardiffban a védekező középpályást, mindenesetre a játékos - mint mondta - már amiatt is boldog, hogy újra a nemzeti csapat tagja lehet.
Az ilyenkor szokásos udvariaskodó, reménykedő megjegyzések után a sajtótájékoztatóra behívott futballistától azt kérdeztük: vajon működik-e még az a menedzseriroda, amelynek ő is alapítója volt, illetve saját maga intézte a Sturm-Rapid átigazolási ügyletet, és hogy alkalomadtán segíthet-e még menedzserként a legjobb magyar játékosoknak?
"Mindez a múlté - mondta a labdarúgó. - A menedzserkedés nem volt hosszú életű… Az igaz, hogy évekkel ezelőtt társultam egy irodához, és azt is bevallhatom, hogy üzletként igazán jövedelmező volt ez a vállalkozásom, azonban ennek megittam a levét. Egyrészt bélyeg került rám, hogy nem etikus, ha játékosként játékosokkal üzletelek, másrészt úgy vettem észre, hogy kevésbé volt fontos az, hogy mit tudok futballistaként. Döntöttem: csak labdarúgó maradtam, és hogy nem határoztam rosszul, azt remélem, ismét bizonyíthatom a válogatottban is."
Egy walesi edző tíz éveBő évtizede több tízezer csalódott s nem kis mértékben feldühödött walesi futballszurkoló közös akciója tett pontot John Benjamin Toshack walesi kapitányi regnálásának első szakaszára. 47 napos uralma alatt a "sárkányok" egyetlen meccset vívtak a legendává nemesült korábbi center irányítása alatt, bár a publikum akkori reakcióját alapul véve nagyot nem tévedünk, ha azt írjuk: talán egyet sem kellett volna… Az 1994-es Norvégia elleni cardiffi 1-3, s az azt követő népharag tízévnyi távolságba söpörte a sértődött szakembert a kapitányi tisztségtől, amelyre legközelebb 2004 novemberében találták érdemesnek - vészhelyzetben…
A 2006-os németországi világbajnokságra kvalifikáló 6. selejtezőcsoportban Wales ugyanis négy mérkőzésen szerzett két pontjával hátulról második, csupán Azerbajdzsánt előzi meg az Angliával, Észak-Írországgal, Lengyelországgal és Ausztriával teljes hatosban.
"Ugye nem hiszik, hogy a sors tízévente egy meccset rendel nekem a válogatott élén? Különben gyorsan vége lesz ennek a sajtótájékoztatónak" - tréfálkozott John Toshack székfoglalójakor, megemlítve: a csapatnak sok munkára, s nem mellékesen új arcokra van szüksége. A magyarok elleni találkozóra behívott keretben eme kijelentésének máris nyomatékot adott: "nyugdíjazta" az intézménynek számító Paul Jones kapust, míg Danny Collins, Gavin Williams, Sam Ricketts és David Partridge szerdán első alkalommal húzhatja magára a vörös mezt - már amennyiben a kapitány is úgy gondolja. ----
Az UEFA ezentúl jobban odafigyel arra, hogy mi történik a tagszövetségeknélAz elnök szót kért, és természetesen kapott is. A Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke, Bozóky Imre (képünkön) nem fecsérelte az időt arra, hogy elmondja: milyen fontos lenne a magyar futball számára, ha a válogatott győztesen térne haza Cardiffból (egy focirajongó számára csak a siker jelent örömöt…), ennél praktikusabb közlendője volt.
"Az elmúlt napokban Nyonban rendezték meg a nemzeti szövetségek elnök-főtitkári értekezletét - mondta Bozóky Imre. - Az Európai Labdarúgó-szövetség vezetői bejelentették: megalakult egy olyan igazgatóság, amely a nemzeti szövetségeknél vizsgálódik majd, és ha kell, segítséget nyújt avagy tanácsot ad a problémás helyzetekben."
A magyar labdarúgásban gond akad szép számmal, elkél a jó tanács, a segítség, sőt tán az UEFA prominensebb képviselői új lendületet adnak a futballfejlesztésnek: végre idehaza is rádöbbenünk, hogy egy európai országhoz nem a sportág lerombolása, hanem annak kulturált fejlesztése, építése illik leginkább…
"Ugyenezen az értekezleten szó volt az úgynevezett Bosman-ügyről is - folytatta az elnök. - A világ futballjában elhíresült eset miatt ma már ugyebár szabad a játékosmozgás, a klubok korlátlan számban alkalmazhatnak idegenlégiósokat. Az UEFA-tervek szerint a 2006-2007-es futballévben a proficsapatok huszonötös játékoskeretében szerepelnie kell négy, a következő évben hat, majd az azutáni esztendőben nyolc hazai futballistának. Mi több, ezen huszonötös keretben minimum kettő, aztán négy, majd pedig hat olyan labdarúgót kell foglalkoztatni, akik saját nevelésűnek számítanak."
Ez sem rossz terv.
Végre az utánpótlás-nevelés kérdése európai ügy lett.
A következő téma kínosabb - szerencsére nem nekünk…
"Nyonban is téma volt a Németországban kirobbant fogadási botrány - tért rá az utolsó közlendőjére Bozóky Imre. - Az UEFA azt szorgalmazza, hogy a nemzeti szövetségek vegyék fel a kapcsolatot a szerencsejátékokat felügyelő szervezetekkel, és hozzanak közös határozatot, hogy a futballban ne lehessenek a németországihoz hasonlatos esetek."
"Miért nem változtatnak az évtizedes szokáson: a magyarországi enyhe teleken az unalmas felkészülés helyett miért nem futballoztatja a szövetség díjmeccseken a csapatokat, hogy a mindenkori szövetségi kapitány ne panaszkodhasson a játékosok gyenge erőállapotára?" - kérdeztük Bozóky Imrét.
"Igazuk van, át kell programozni a bajnoki lebonyolítást - válaszolt az MLSZ elnöke. - Ami említést érdemel ez ügyben: a következő évtől már a Bajnokok Ligája keretében lebonyolított mérkőzéseket is megrendezhetik műfüvön. Nos, ha ez a jövő, akkor nálunk is lehet játszani díjmérkőzéseket olyan pályákon, amelyeket télen is használhatnak a csapatok a hivatalos találkozók keretében. A lényeg azonban az, hogy mindenképpen le kell szűkíteni a bajnoki szezonok közti holtidőt."