Gyurta Dániel újabb remek úszással 4. lett 100 mellen

2012.07.29. 21:47
Gyurta Dániel a döntőben is tovább javította országos csúcsát (Fotó: Action Images– archív)
Gyurta Dániel tovább javítva országos csúcsát negyedik helyen végzett a férfi 100 méteres mellúszás döntőjében a londoni olimpián. Kozma Dominik 200 méteres gyorsúszásban nem jutott fináléba.

Az úszóversenyek második napján legnagyobb reménnyel a férfi 100 méter mell fináléját várhattuk, hiszen a mezőnyben ott volt Gyurta Dániel, aki a selejtezőben és az elődöntőben is megdöntötte saját országos csúcsát. Klasszisunk 50 méternél még csak hetedikként fordult, ám a táv második felében feljött a harmadik helyre. Azonban hiába faragott tovább országos rekordján (59.53), az amerikai Brendan Hansen nagy hajrával megelőzte – négy századdal –, így nem jött össze a bravúros érem a gyengébbik számában. Az aranyat a dél-afrikai Cameron van der Burgh zsebelte be 58.46-os világcsúccsal.

„Nagyon boldog vagyok, hogy most már a száz is jól megy, itt vagyok a világ élmezőnyében. Ezt a helyezést előre aláírtam volna, akkor is, ha nagyon közel volt a dobogó. Örülök, hogy háromszor úsztam egy percen belül, úgy, hogy még voltak benne hibák is, tehát van hová javulnom. A forduló volt a kulcspillanat, a középfutamban elaludtam, most viszont nagyon jól sikerült″ – mondta Gyurta, aki többek között Szilágyi Áron aranyérméről is szót ejtett.

„Érzésre jó volt ez az úszás, a hajrám is, a fordulóim is. Az, hogy százon legyőztem a kétszázas riválisaimat, mindenképpen jó jel. Az uszodába egyébként úgy érkeztem, hogy tudtam Szilágyi Áron aranyáról és Ungvári Miklós ezüstjéről. Pekingben rányomta a bélyegét a szereplésre, hogy vártuk az aranyat, vártuk, és csak nem jött. Most ez az arany kicsit rólunk is levette a terhet.”

8. Giedrius Titenis (litván) 1:00.84

Kozma Dominik a saját futamában az ötödik helyen ért célba, 1:46.93-as ideje azonban összesítésben csak a 10. helyre volt elég, így nem lesz magyar versenyző a 200 méteres férfi gyorsúszás döntőjében. A háromszoros Európa-bajnok Kozma 13 századdal maradt le a fináléról.

„Nagyon örülök az újabb egyéni csúcsomnak, most már 1:47-en belül járok. Az viszont kicsit bánt, hogy nem úsztam ki magam teljesen. Úgy érzem, előbb kellett volna megnyitnom a hajrát, mert maradt bennem bőven, s akkor akár a döntőbe is becsusszanhattam volna. Az is igaz persze, hogy ha meg korán robbantok, lehet, hogy a végét nem bírom” – nyilatkozta az MTI-nek Kozma Dominik.

1:46.93

A vasárnap esti úszóprogram rögtön egy világrekorddal kezdődött, amit a világbajnoki címvédő Dana Vollmer ért el a női 100 méteres pillangóúszás döntőjében. Az amerikai hölgy mögött a kínai Lu Jing lett a második, a harmadik helyen pedig az ausztrál Alicia Coutts ért célba. Az eddigi világcsúcstartó svéd Sarah Sjöström a negyedik helyen végzett.

8. Ellen Gandy (brit) 57.76

A női 100 méteres mellúszás elődöntőjében nem voltunk érdekeltek, ám mindenképp meg kell emlékeznünk Ruta Meilutyté teljesítményéről, a 15 éves litván kislány ugyanis 1:05.21-es Európa-csúccsal jutott döntőbe. Az Európa-bajnoki címvédő német Sarah Poewe holtversenyben csak 11. lett, így nem lesz ott a fináléban.