Nagy az öröm Szombathelyen, hiszen a városnak ismét élvonalban szereplő labdarúgócsapata van, az azonban kevéssé ad okot a boldogságra, hogy a 33 évvel ezelőtt átépített stadion nem felel meg a mai követelményeknek. Az arénát 1970-ben vehették újra birtokukba a sportolók, illetve a lelátót a szurkolók, amely alatt az akkor hazai viszonyokhoz mérten korszerű kiszolgálóblokk épült.
A szurkolókat elriasztó felirat a Rohonci úti stadion egyik kapuján – ma egy szektor, holnap tán az egész aréna veszélyes lesz (fotó: Unger Tamás)
A szurkolókat elriasztó felirat a Rohonci úti stadion egyik kapuján – ma egy szektor, holnap tán az egész aréna veszélyes lesz (fotó: Unger Tamás)
Rég volt, szép volt… Az idő vasfoga 33 év alatt alaposan "megrágta” a falakat, a csempéket, a faelemeket, és a hajdani szépség mára csúfsággá változott, nem véletlen, hogy a múlt szombaton lejátszott Lombard FC Haladás–MTK Hungária bajnoki meccs után a vendégcsapat vezetői jegyzőkönyvben rögzítették igencsak kritikus észrevételeiket. A lepusztulóban lévő Haladás-stadion ügyével kapcsolatosan kerestük fel Csigó Szabolcsot, a Szombathelyi MÁV Haladás Vasutas Sportegyesület ügyvezető elnökét, ugyanis ő felel a vasút tulajdonában lévő összes létesítményért, és ráadásul a személyét, a tevékenységét az ominózus, MTK elleni mérkőzésen a stadionjukat féltő drukkerek is kritizálták néhány keresetlen, lepedőre festett szóval… – Amikor az előző kormány meghirdette a stadionok rekonstrukciós programját, mi is elkészítettük a kiírásnak megfelelően a Rohonci úti stadion felújítási tervét – kezdte Csigó Szabolcs. – Ebben a tervben szerepelt a pálya felújítása, az európai szabványnak megfelelő átalakítása, továbbá a fedett lelátó és az állóhelyi rész teljes átépítése. Sajnos, a munkálatok elkezdése már akkoriban is sürgősebb lett volna a sürgősnél, az állóhely északi részének egy szakaszát például le kellett zárni, mert életveszélyessé vált. A fedett lelátó alatt lévő öltözők felújítása is a programon belül valósult volna meg. Hangsúlyozom: volna… A felújításra ötszázharmincötmillió forintot kértünk, illetve pályáztunk meg, amelyet az ISM elfogadott, és a rekonstrukciós program C-csoportjába sorolta a szombathelyi sportlétesítményt. Hiába volt azonban eredményes a pályázatunk, a kormányváltás után minden meghiúsult. Tudjuk, hogy a stadionunk az előírt biztonsági és esztétikai követelményeknek már nem felel meg, de nincs pénz… – Mi lehet a megoldás? Az MTK részéről jegyzőkönyv készült, és nem kell hozzá túl nagy fantázia, hogy bárki elképzelje: milyenek lehetnek az öltözői állapotok a stadionban… – Nézze, a napi szükséges karbantartási munkálatokat elvégezzük, de ez kevés ahhoz, hogy esztétikailag megfelelő állapotokat teremtsünk. Azért pályáztunk a stadionrekonstrukcióra, hogy a hiányosságokat megoldhassuk. Az országban működő sportegyesületek közül a mi költségvetésünk alacsony, ha nem a legalacsonyabb, és a kevés pénzből kell tizenkét szakosztály versenyzői számára a megfelelő feltételeket biztosítani. A lényeg: minden évben egy-kétmillió forintot tudunk fordítani a felújítási munkálatokra. A fedett lelátó alatti öltözők rendbetételéhez azonban annál is több pénzre lenne szükségünk, mint amit az előzetes tervekben jeleztünk.
A futballisták tudják, fűre lépni fájdalmas
A szombathelyi stadion küzdôterének állapotáért a Haladás korábbi kiváló játékosa, a ma már gondnokként dolgozó Halmosi Zoltán felel. Nézzük, szerinte lesz-e még futballra alkalmas a gyep, amely most oly siralmas látványt nyújt, és amelyre rálépni szinte szó szerint is fájdalmas… „Az augusztus végén megtartott rendezvény nem tett jót a fűnek – mondta Halmosi Zoltán. – Ha akkor nem esik az esô, most senki nem foglalkozik a futballpálya állapotával. Azóta több helyen is pótoltuk a füvet gyeptéglákkal, és többször öntözéssel, hengereléssel elfogadható állapotba tudjuk hozni.” Illés Zoltán, a Lombard FC Haladás klubigazgatója is elmondta véleményét a jócskán kínos üggyel kapcsolatosan. „A pálya a jelenlegi állapotában siralmas. A Haladás-stadiont nem is olyan régen még az ország egyik legjobb pályájának tartotta mindenki, és örömmel jött Szombathelyre játszani minden csapat. A helyzet most már kritikán aluli, ezért kénytelenek vagyunk a Király-sportcentrumban gyakorolni, ahol komoly összegeket kell fizetnünk a pálya használatáért. Felteszem a kérdést: megéri-e a Haladás VSE-nek egy félmillió forintos bevétel után kétmillió forintot kifizetni a pálya rendbetételére?” Nagy Lászlónak, a csapat technikai igazgatójának is volt mondandója: „Az elôzô években az elsô csapat is mindig a Kondics utcai edzôpályán gyakorolt, és csak hét közben, ha edzômérkôzést játszottunk, akkor vettük birtokba a stadiont. Jelenleg pedig minden gyakorlás a centerpályán történik. Érthetô, hogy hiába a gondos és áldozatkész munka a karbantartására, ilyen körülmények között nehéz jó minôségű gyepet nevelni. Szombathelyen nagy szükség lett volna a stadionrekonstrukcióra, hogy az egyre nehezebbé váló körülményeken javítani lehessen. Szombathelyen még mindig sok a csapat, de ma már kevés a pálya… ”
– Sokan kritizálják amiatt – és most valóban finom volt e megfogalmazás… –, hogy különböző rendezvényekre bérbe adják a stadiont, és ez további kárt okoz az omladozó létesítményben. – Vannak kötelezettségeink, amelynek eleget kell tenni, ilyen például a MÁV által évente két alkalommal rendezett verseny. A Magyar Államvasutak tulajdonában van a pálya, így ezt el kell fogadni azoknak is, akiknek mindez nem tetszik. Vannak továbbá olyan rendezvények is, amelyekkel az anyagiakat gyarapíthatjuk, ugyanis azt e helyütt meg kell jegyezni, az elmúlt években egy forintot sem kaptunk semmilyen formában a pálya felújítására. Tehát nekünk meg kell ragadni minden olyan lehetőséget, amelyből pluszforintokat tudunk biztosítani a létesítmény működtetéséhez. – Nos, éppen egy ilyen pénzt fialó rendezvényre adták bérbe a labdarúgópályát augusztus végén. Csakhogy nagyobb volt a kár, mint a haszon: tönkrement a fű, és azon a bizonyos MTK elleni találkozón kifeszített, és az ön személye ellen íródott szurkolói transzparens is erre utalt. – Augusztus huszonkilencedikén és harmincadikán a Közútkezelő Vállalat kibérelte a stadiont és egy tornát is szervezett, amelyen hetvenhat kispályás csapat szerepelt. Amikor a megállapodás létrejött, akkor a rendező, Kalmár Attila, a Pannon Sport ügyvezető igazgatója levélben megkereste a Lombard FC klubvezetőit programegyeztetés végett. A Lombard FC Haladás azon a hétvégén Békéscsabán játszott bajnoki mérkőzést, így nem ütközött a csapat programjával a rendezvény megtartása. Egész nyáron át a szárazság miatt panaszkodhattunk, ám éppen arra a hétvégére jött meg az esőzés, amely feláztatta a gyepet, és így a sokcsapatos torna is megviselte a talajt. Bízom a munkatársaim hozzáértésében, abban, hogy rövid időn belül rendbe hozzák a küzdőteret. Sajnos, úgymond házon belül ér minket támadás, és véleményem szerint ennek egyik eleme a a mérkőzésen megjelent transzparens is. A Lombard FC labdarúgócsapata ingyen használja a létesítményt, egy fillér bérleti díjat sem fizet, és bízom abban, hogy hamarosan a pályával kapcsolatos gond is megoldódik. Nem lesz könnyű a feladat… A Lombard FC Haladásnak ugyanis jelenleg tíz csapatot kell versenyeztetni és edzeni, és erre a centerpályán kívül egy füves edző- és két salakos pálya kínál lehetőséget. A játék még e nehéz körülmények között is menne, ám a vendéglátással nagy baj van: a profik bajnokságában szereplő Haladás ugyanis csak szégyenkezhet, ha a vendégcsapat vezetői azt mondják: Szombathelyen a fürdőben már tusolni sincs gusztusuk, WC-re menni pedig egyenesen veszélyes…