Feledhetetlen csabai évek

székelyhidi jánosszékelyhidi jános
Vágólapra másolva!
2003.07.13. 21:54
Címkék
Csató Sándor évtizedek óta ismert játékosa a magyar labdarúgásnak. Most, 38 évesen befejezte az aktív labdarúgást, a Videotontól azonban nem búcsúzott, hiszen a szakmai stábban kapott feladatot. Hosszú pályafutás ért ezzel a végére, hiszen nyolcesztendősen, amikor a szolnoki lakótelepről lement a futballpályára, nem gondolhatta, hogy egész életét a labdarúgásnak szenteli majd.
Mester és tanítványa: Csank Jánosnak (balra) korábbi játékosa, Csató Sándor is segít (fotó: Danis Barna)
Mester és tanítványa: Csank Jánosnak (balra) korábbi játékosa, Csató Sándor is segít (fotó: Danis Barna)
Mester és tanítványa: Csank Jánosnak (balra) korábbi játékosa, Csató Sándor is segít (fotó: Danis Barna)
Mester és tanítványa: Csank Jánosnak (balra) korábbi játékosa, Csató Sándor is segít (fotó: Danis Barna)
Mester és tanítványa: Csank Jánosnak (balra) korábbi játékosa, Csató Sándor is segít (fotó: Danis Barna)
Mester és tanítványa: Csank Jánosnak (balra) korábbi játékosa, Csató Sándor is segít (fotó: Danis Barna)
Az említett szolnoki "grundon” jó alapot kapott, mert később a helyi sportiskolába került, ahol megtanulta: a jó játékon kívül akarat, küzdőképesség és fegyelem is kell a kimagasló teljesítményhez. A sportiskolában első edzője, Munkácsi József minden poszton kipróbálta az ifjú tehetséget, csupán kapus nem volt soha (megjegyzendő, így lett a magyar mezőnyben univerzális futballista, s ez is csak előnyére vált). Mint az edzői pályafutását az idén elkezdő sportember mondja, nem lehet elég hálás szakvezetőinek…
– Kiváló nevelőedzőim voltak a Szolnoki Sportiskolában, ahol tízévesen igazolt labdarúgó lettem, és végigjárva a korosztályokat, 18 évesen kerültem a Szolnoki MÁV-MTE NB II-es csapatába, amelyben 1983 őszén a Ganz-Mávag ellen léphettem először pályára – emlékezett vissza a kezdetekre a július 1-jén a 38. évét betöltő Csató Sándor. – Megjegyzem, akkor még középcsatárként… Mivel akkoriban kitűnő katonacsapatok működtek, a sorkatonai szolgálatomat a szintén másodosztályú Mezőtúri Honvédnál töltöttem, majd innen igazolt le a Békéscsaba.
– Gyanítom, első élvonalbeli szereplése is emlékezetes maradt.
– Pontosan így van… Az MTK ellen játszottunk, 1987 márciusát írtuk akkoriban, s emlékszem arra is, hogy vasárnap délelőtt volt az összecsapás, fájdalom, három nullára kikaptunk. Vagyis a bemutatkozásom nem sikerült, egy héttel később viszont hazai pályán kettő egyre győztük le a Siófokot, és ez a találkozó azért emlékezetes számomra, mert büntetőhöz jutottunk, és engem jelöltek a tizenegyes elvégzésére. Mivel belőttem, második összecsapásomon már egygólosként jegyeztek. Kilenc és fél évet futballoztam Békéscsabán, ráadásul közben egy nyarat Finnországban töltöttem a családommal, hiszen a település testvérvárosa, Mikkeli együttesében kaptam lehetőséget.
– Akkoriban úgy tűnt, örökre elkötelezte magát a csabaiakhoz, ezért meglepő volt, amikor Győrbe igazolt.
– A váltásom története magyaros: a csapatot magára hagyták, a vezetők nem tudták teljesíteni az ígéreteiket, s komoly anyagi gondok jelentkeztek. Nem véletlen, hogy a korábban oly sikeresen szerepelt együttesnek ebben az időszakban osztályzót kellett játszania a bentmaradásért. Ekkor velem együtt több játékos úgy gondolta, hogy a saját és a családunk érdekében váltani kell, s mert jött a győri ajánlat, 1997-ben elfogadtam azt, csakúgy, mint néhány játékostársam. Az ETO-nál kiváló körülmények vártak, ráadásul remek csapat alakult ki, őszi bajnokok lettünk, és a nézők is visszatértek a stadionba. Soha nem felejtem el például azt az 1998-as tavaszi összecsapást, amelyen a Ferencváros ellen huszonnyolcezer néző volt kint, fájdalom, három kettőre kikaptunk. Egy esztendővel később korábbi csabai edzőm, Csank János azért hívott Székesfehérvárra, hogy segítsek visszajuttatni az élvonalba a Videotont. Ezt a feladatot sikerrel megoldottuk…

Névjegy

CSATÓ SÁNDOR
Született: 1965. július 1., Szolnok
Klubjai játékosként: Szolnoki Sportiskola, Szolnoki MÁV MTE, Mezôtúr, Békéscsaba, MP Mikkeli (finn), Békéscsaba, Gyôr, Videoton
Élvonalbeli mérkôzések/gólok száma: 375/45
Klubja edzôként: Videoton (pályaedzô)
Legnagyobb sikerei: 1x MNK-gyôztes (1988), 1x magyar bajnoki 3. (1993–1994), 1x B-válogatott
– Visszatérve a nevezetes meccsekre, melyik szereplés marad meg örökre az emlékezetében?
– Leginkább az 1988-as MNK-döntő, amelyik meccsen a Honvéd ellen győztes gólt fejeltem, és lett ezzel kupagyőztes a Békéscsaba. Szintén nagy élmény volt, amikor az 1993–1994-es évadban az Előrével sokáig az első helyen álltunk, igaz, akkor a végén rontottunk, így a Vác lett a bajnok, mi pedig a bronzérmet szereztük meg. Hogy egy kevésbé sikeres meccset is említsek: 1998 tavaszán a Győrrel éppen Békéscsabán játszottunk egy egyes döntetlent, és ez a pontvesztés később azt jelentette, hogy a Vasas megelőzött minket, s végül csak a negyedik helyen zártunk.
– Sikeres pályafutást tudhat maga mögött, mégis lehet egy kis hiányérzete: akkoriban sok futballista mondhatta magát válogatottnak – ön miért nem?
– Verebes József 1994-ben küldött meghívót, ám a vezetők nem engedtek el. Emlékszem, szerdán Lengyelországban játszott a válogatott, azonban buszszal utazott a csapat, itthon kellett maradni, mert utána szombaton sorsdöntő meccset játszottunk a Fáy utcában a Vasas ellen. Így utólag természetesen sajnálom azt a döntést, még akkor is, ha később Gellei Imre meghívott a B-válogatottba, amellyel Chilében túráztunk. Összességében azért, azthiszem, sikeres volt a pályafutásom, s remélem, a szurkolók is hasonlóképpen emlékeznek majd labdarúgóéveimre.
– Valószínűleg edzőként is ilyen karriert szeretne befutni.
– Szerencsés vagyok, mert a pályát rögtön Csank János és Vass László mellett kezdhetem el, s megalapozhatom edzői pályafutásomat. Pedig akár a serdülőkkel is foglalkoztam volna, már csak azért is, mert a fiam is a Videoton kölyökcsapatában játszik. Egyébként középfokú szakedzői papírt még Békéscsabán szereztem, míg Fehérváron a B-licences vizsgát tettem le. Persze ha lehetőségem lesz, az A-licences tanfolyamot is szeretném elvégezni. Bízom benne, hogy sikeres lesz az edzői pályám, természetesen egyszer szeretnék majd vezetőedzőként tevékenykedni, elvégre minden szakembernek ez az álma…
Legfrissebb hírek

Hat magyart vontak eljárás alá és tiltottak ki hat hónapra a csíkszeredai stadionból

Minden más foci
1 órája

Szombati sportműsor: MTK–FTC, ZTE–DVSC

Minden más foci
1 órája

Varga Zsolt: Ezzel a szenvedéllyel nagy dolgokra képes a csapat; Sima újpesti sikerrel kezdődött az idény

E-újság
1 órája

Littler és Rock is nagy meccsen jutott be az elődöntőbe Blackpoolban

Egyéb egyéni
1 órája

Egyetemi világjátékok: három éremmel gazdagodott a magyar csapat

Egyéb egyéni
2 órája

A Newcastle Isak pótlásán dolgozik; Gyökeres megkapta az engedélyt az orvosira – pénteki transzferhíradó

Minden más foci
2 órája

Aranybányából ifitemető – Moncz Attila publicisztikája

Német labdarúgás
2 órája

Még élnek az álmok – Mohai Dominik jegyzete

Labdarúgó NB I
2 órája
Ezek is érdekelhetik