Az olimpiai ciklus félidejében, 2002-ben rendkívül eredményes évet zár a magyar sport: az ötkarikás játékok műsorán szereplő versenyszámokban világ- és Európa-bajnoki címeket, érmeket és értékes helyezéseket szereztek az Athénra készülő magyar versenyzők, bár azt sem tagadhatjuk, néha akadtak kudarcok is. Közeleg az esztendő vége, itt a mérlegkészítések ideje: a december végéig tartó sorozatunkban felidézzük az egyes sportágak örömteli és szomorú pillanatait, valamint –hagyományainkhoz híven – megválasztjuk az esztendő legjobbjait. E címet a női kosárlabdázók között az idén a GYSEV színeiben harmadszor is bajnoki aranyat nyerő Balogh Judit érdemelte ki.
Balogh Juditnak az idén volt oka ünnepelni: a GYSEV óriási fölénnyel nyerte a magyar nôi bajnokságot nagy riválisa, a PVSK elôtt
Balogh Juditnak az idén volt oka ünnepelni: a GYSEV óriási fölénnyel nyerte a magyar nôi bajnokságot nagy riválisa, a PVSK elôtt
Sokan váltig állították: nem való a harmincötödik életévét taposó Balogh Juditnak az a fajta kosárlabda, amilyenné az utóbbi években a magas emberek sportága vált. A nagyokosok azon a véleményen voltak, hogy a mindössze 68 kilót nyomó bedobó nem boldogul már az egyre keményebb, egyre több testi érintkezéssel járó védekezéssel szemben, amilyet például itthon Balogh csapatának a nagy riválisa, a PVSK is alkalmaz. Az egykor Európa legjobbjai közé tartozó vajkezű kosarashölgy azonban idén bebizonyította, korai őt eltemetni, vannak még tartalékai. Legfontosabb haditette az volt a mögöttünk álló esztendőben, hogy ismét bajnoki címre vezette a GYSEV-et, és a nemzetközi porondon is aratott jónéhány figyelemre méltó győzelmet a zöld-sárga együttes a Bubu becenévre hallgató bedobó hathatós közreműködésével – elég csak az Euroliga-második Gdynia december eleji elpáholására gondolni, ahol Balogh Judit igazi vezéregyéniségként 32 pontot szórt. "Elégedett lehetek, hiszen meglett a bajnoki cím, és az Euroligában is egészen jól szerepeltünk. Itthon az előző idényben nagyon magabiztosan nyertünk, a nemzetközi porondon pedig a lehető legminimálisabb különbséggel estünk ki a negyeddöntőben, és ha a csoportmeccsek csak hajszálnyival jobban sikerülnek, ha mondjuk csak eggyel több büntetőnk esik be valamelyik elveszített kulcsmeccsen, még messzebbre juthattunk volna. Az ősz? Azt sem érzem kudarcnak,
Névjegy
BALOGH JUDIT Született: 1968. március 16., Pécs Sportága: kosárlabda Magassága: 178 cm Súlya: 68 kg Posztja: bedobó Klubja: GYSEV-Orsi Korábbi egyesületei: BEAC, Racing Paris (francia), SVSE, BSE, Tarbes (francia) Kiemelkedô eredményei: 3-szoros Európa-bajnoki bronzérmes, 4-szeres magyar bajnok, 9-szer az Év játékosa a honi szövetség választásán, 2-szer került be az Európa-bajnokság All Star-csapatába
főleg azért, mert sajnos csak közvetlenül a bajnoki rajt előtt állt össze a keret, és utána is sok nehézség közbejött, gondolok itt főleg a sérülésekre. A mostani euroligás csoportunkban mi vagyunk az egyetlen olyan csapat, amelyik még nem vesztett pontot hazai pályán, szóval bizakodó vagyok, úgy gondolom, még bármi lehet” – tekintett már kicsit előre a múltidéző közben a soproni vasutasok hetese, aki, hiába kérleltük, saját teljesítményéről nem akart beszélni. Inkább felelevenített egy régi nagy igazságot: "Ha a GYSEV rosszul szerepel, az én teljesítményem is egészen más megvilágításba kerül. Hiába kosárlabdázik kiemelkedően jól egy játékos, ennek csak akkor van igazán értéke, ha meg is nyeri az adott mérkőzést a csapata.”
Visszatekintő
Világbajnokság (Kína, szeptember 14–15.) 1. Egyesült Államok, 2. Oroszország, 3. Ausztrália (Magyarország nem vett részt.)
Junior Európa-bajnokság (Horvátország, július 26.–augusztus 4.) 1. Csehország, 2. Oroszország, 3. Franciaország, …10. Magyarország
Ifjúsági Európa-bajnokság (Szlovénia, július 12.–július 21.) 1. Oroszország, 2. Franciaország, 3. Csehország (Magyarország nem vett részt.)
WNBA Döntő: Los Angeles Sparks–New York Liberty 2–0
Európai kupák
Euroliga 1. US Valenciennes Olympic (francia), 2. Lotus VBW Clima Gdynia (lengyel) – a MiZo-Pécsi VSK és a GYSEV-Ringa a negyeddöntőben búcsúzott.
Ronchetti-kupa 1. Famila Schio (olasz), 2. Gespe Bigorre Tarbes (francia) – a Szolnok a selejtező második körében, a BSE a nyolcaddöntőben, a Soproni Postás az elődöntőben búcsúzott.
Válogatott mérkőzések Európa-bajnoki középdöntő, B-csoport Finnország–Magyarország 57–86 (11–25, 16–24, 12–27, 18–10), Tampere, november 20. Magyarország–Oroszország 53–56 (22–20, 11–9, 7–10, 13–17), Pécs, november 23. Szlovénia– Magyarország 53–60 (22–15, 13–21, 8–10, 10–14), Maribor, november 27.
Felkészülési mérkőzések Franciaország–Magyarország 71–55 (18–10, 17–19, 14–9, 22–17), Le Temple sur Lot, augusztus 29. Oroszország– Magyarország 68–64 (14–16, 23–14, 20–15, 11–19), Le Temple sur Lot, augusztus 30. Kuba–Magyarország 95–69 (28–21, 16–17, 18–17, 33–14), Le Temple sur Lot, augusztus 31.
Sztorik
A légiós ELTÉVELYEDÉSE
A Szolnok újonnan igazolt légiósa igazán emlékezeteset alakított a hatodik fordulóban, amikor csapata a BSE-nél vendégeskedett a Városmajorban. Egy időkérés, no meg az ellenfél egészpályás letámadása úgy megzavarta az ausztrál hölgyet, hogy bár a saját térfelén kapta meg a labdát egy bedobás után, nem sokat teketóriázott és beleállt a tempóba. Utólag nyilván bánta, hogy a keze ezúttal sem tévedett, így az akció a BSE össztermését gazdagította két ponttal, a jelen lévő szurkolókat meg egy olyan élménnyel, ami sokáig emlékezetes marad a számukra. Hibbertet amúgy túlzottan sok kritika nem érheti ezen a mozzanaton kívül, mert kereken tizennégy pontos átlagával csapata harmadik legjobb dobójának számít – és nagy szerencséjére pillanatnyi eltévelyedése ellenére győzelemmel távozott a MÁV-Coop SE a Városmajorból.
szegény MEGLEPETÉSCSAPAT
Fennállása legjobb őszi idényét produkálta a Soproni Postás, végigverte az egész honi női mezőnyt, ami óriási meglepetés, több szempontból is. Egyrészt, mert mindenki a GYSEV és a PVSK elsőségét várta, ehhez képest a zöld-fehérek alaposan belekontárkodtak a két euroligás sztárcsapat belügyébe, másrészt, mert a nyár óta folyamatosan érkeznek a hírek arról, hogy mennyire nincs pénz az előző bajnokság bronzérmesénél. De úgy látszik, Meszlényi Róbert csapatában nagyobb az összetartás, mint a pénzéhség, és bár kicsit szűkösnek tűnik a keret, az eredmények fantasztikusak. Valahogy úgy, mint a szlovák Ruzomberok esetében, amelynek mindenkit meglepő sikereiről éppen ezen a héten cikkeztünk.
Hónapról hónapra
JANUÁR. Dupla francia siker a női Euroligában: előbb a Béres Tímeát is soraiban tudó Valenciennes veri a GYSEV-et, majd a Bourges a Pécset Magyarországon.
FEBRUÁR. A BSE kiesik, a Postás továbbjut a Ronchetti-kupa nyolcaddöntőjében, Rátgéber László meghosszabbítja szövetségi kapitányi szerződését, Lubomir Kotlebának, a nemzetközi szövetség sportigazgatójának tetszenek a pécsi, illetve a soproni körülmények. A kérdés már csak az: a csapataink alkalmasak-e a négyes döntőre?
MÁRCIUS. A Postás túljut az orosz Vologdán is, és bekerül a Ronchetti-kupa elődöntőjébe, ahol az olasz Schio állítja meg. Nagy halat fog a PVSK: Marija Sztyepanova, a világ egyik legjobb centere Pécsre igazol. A negyeddöntő a végállomás a Pécs és a GYSEV számára az Euroligában, előbbit a francia USVO, utóbbit a szlovák Ruzomberok állítja meg. Sopronban fegyelmi eljárás indul az edzésről feldúltan és idő előtt távozó Daliborka Vilipics ellen.
ÁPRILIS. Vilipicstől elköszön a GYSEV, a helyét Bíró Eszter foglalja el. Mindössze egy vereséget elkönyvelve nyerik a soproni vasutasok a bajnokság alapszakaszát, így az első helyről várhatják a rájátszást, második a Pécs, harmadik a Postás, negyedik a Szekszárd. Béres Tímea és a Valenciennes hazai környezetben megnyeri az Euroligát – magyar játékos eleddig sosem szerzett aranyérmet e sorozatban.
MÁJUS. Négyszeres BEK-győztessel erősít a GYSEV: Razija Mujanovics-Brcsaninovics az idény végéig kötelezi el magát a zöld-sárgákhoz. Bajnoki elődöntőhöz csöppet sem méltó eredmény Sopronban: GYSEV–Szekszárd 104–48.
JÚNIUS. Sopronba kerül a magyar bajnoki aranyérem: a GYSEV 3–0-ra veri nagy riválisát, a PVSK-t, a harmadik helyen a Postás végez. Palkovits Tamás helyére Tapodi Péter kerül Szolnokon. Változások a pécsi keretben: Csák, Tuvics, Djelmis és Kalmár-Nagy helyett Bérest, Branzovát és Tranquillit várják. A hűség városában is módosul a keret: Eördögh mellett Papp is aláír a Postásba, és világklasszisokat igazol a bajnok, Nemcová, Alessandra és Zakaluzsnaja érkezik a soproni vasutasokhoz.
JÚLIUS. Rátgéber László újabb három esztendőre kötelezi el magát a PVSK-hoz. Gellér Sándor megint edzősködik: Nagykanizsán lát munkához a sportág legendája.
AUGUSZTUS. Rémes hír Sopronból: a Magyar Posta Rt. kivonul a sportból, miáltal végveszélybe kerül Meszlényi Róbert együttese. Utóbb kiderül, a csapat nevez a bajnokságba.
SZEPTEMBER. A hölgyeknél nem botlik a Dream Team: az Egyesült Államok nyeri meg Kínában a női világbajnokságot. Itthon Rátgéber dühbe jön, és lehívja csapatát a Bogép-kupa döntőjében, miután heves szócsatába bonyolódik Szabó György játékvezetővel.
OKTÓBER. Elkezdődik az új idény. Az Euroliga-rajt a pécsieknek sikerül jobban, hiszen amíg a PVSK győzni tud Brnóban, addig a GYSEV kikap Rózsahegyen.
NOVEMBER. Hatalmas meglepetésre Diósgyőrben elveszíti veretlenségét a Pécs. Nincs minden rendben Sopronban sem, ahol a brazil Alessandra fegyelmezetlenségeit nem nézik jó szemmel. Finnországban és Szlovéniában is győzni tud a válogatott, így az is belefér, hogy Pécsett az orosz együttes nyer, Rátgéber László csapata ismét kijut az Európa-bajnokságra! Farkas Sándor váratlanul távozik a GYSEV kispadjáról, a helyét Dirk Bevilaqua veszi át.
DECEMBER. Bosszantó vereséget szenved a Pécs Comóban: egyetlen ponttal győz a házigazda, így oda a baranyaiak veretlensége a nemzetközi porondon is. Áll a bál a Brcsaninovics házaspár körül, a center férje ámokfutást rendez Olaszországban, majd vádaskodni kezd, mondván, méltatlanságok sorozata érte őket. A történet vége, hogy Razija Mujanovics-Brcsaninovics távozik Sopronból.