Amikor két évvel ezelőtt Studniczky Ferenc lett a Magyar Jégkorongszövetség elnöke, első nyilatkozatainak egyikében két álmáról beszélt: az egyik az volt, hogy a magyar válogatott kiharcolja a világelitben, korábbi nevén az A-csoportban való szereplés jogát, a másik pedig, hogy Magyarország otthont adhasson a sportág legnagyobb eseményének, a világbajnokságnak. Az előbbi alapvetően nem rajta múlik, elnökként legfeljebb kívülről, a feltételek megteremtésében segíthet a válogatott játékosoknak, ám ami a második álmot illeti, azért ténylegesen is sokat tehet.
Ha minden jól megy, egyszer a kanadai és amerikai játékosok hazánkban vb-meccsen csatáznak majd
Ha minden jól megy, egyszer a kanadai és amerikai játékosok hazánkban vb-meccsen csatáznak majd
S információink szerint úgy tűnik, tesz is…
- Bár eddig nem nagyon beszéltem róla, de ha már rákérdezett, meg kell erősítenem az információkat, igazak a pletykák: valóban gondolkozunk azon, hogy megpályázzuk a 2011-es világbajnokság rendezési jogát - magyarázta Studniczky. - Tudom, korábban már szó volt arról, hogy esetleg a szlovákokkal közösen nyújthatnánk be pályázatot, ez a mostani elképzelés azonban annyiban más, hogy ezúttal önállóan kandidálnánk.
- Ezek szerint a szlovákokkal nem sikerült megegyezni? - Nem, ők egyedül szeretnének házigazdák lenni.
- Pedig a velük tervezett közös rendezés is merész álomnak tűnt, ez az új viszont talán még annál is több… - A nemzetközi szövetségtől kapott biztatás alapján azt mondhatom, hogy bár merész, de egyáltalán nem kivitelezhetetlen. Ismernek bennünket, tudják, hogy eddig is színvonalasan, hiba nélkül rendeztük meg a nekünk ítélt eseményeket, így ha jó pályázati anyagot nyújtunk be, akkor szerintem lehet reális esélyünk a rendezésre.
- Mi minden szükségeltetik ahhoz, hogy ez a pályázati anyag valóban jó legyen? - Tudni kell, hogy egy ilyen szintű esemény megrendezésénél körülbelül olyan feltételeket szabnak, mint amilyeneket mondjuk, egy labdarúgó-világbajnokság esetén. Elsősorban kormánygarancia kell, de a nemzetközi szövetség rendkívül szigorú szervezési, pénzügyi és persze létesítményfeltételeinek is meg kell felelni.
- Nem gondolja, hogy különösen az utóbbi lesz nehéz? - Valóban, a mi esetünkben az lehet a kulcskérdés, hogy képesek leszünk-e megfelelő létesítménnyel előállni. Az előírások szerint két, legalább akkora jégcsarnokra lenne szükség mint a Papp László Budapest Sportaréna, de például tavaly Csehországban vagy azt megelőzően Finnországban is jóval nagyobb befogadóképességű csarnokokban rendezték a világbajnokságot, és így lesz ez az elkövetkező években is. Sajnos a debreceni Főnix-csarnok kicsi, a divízió-1-re megfelelő, de az elitmezőnyt már nem vihetjük oda.
- Ilyen körülmények között is reálisnak érzi a magyar pályázatot? - Miért ne? Mint már mondtam, a legközelebbi szabad időpont 2011, addigra pedig felépíthető egy létesítmény, amelyet egyébként a szükséges kormánygarancia is tartalmazna. Persze ahhoz, hogy egyáltalán benyújthassuk a pályázatot, még idehaza is tárgyalásokra, egyeztetésekre van szükség, és csak akkor léphetünk ki a terveinkkel a nemzetközi porondra, ha sikerül megszereznünk a kormány támogatását. Mi mindenesetre azt szeretnénk, hogy amikor jövőre, a rigai világbajnokságon döntenek a 2011-es helyszínről, ott legyünk az esélyes jelöltek között.
Ahhoz, hogy ez így legyen, a magyar szövetségnek december 31-ig kell eljuttatnia a nemzetközi szövetség központjába a pályázati anyagot, amelynek természetesen minden előírt, sőt megkövetelt feltételnek meg kell felelnie. Ezután az IIHF szemlebizottsága Magyarországra jönne, hogy a tagok személyesen is meggyőződjenek a pályázati anyagban írtakról, majd jövő májusában Rigában, a végső döntés előtt, a szavazásra jogosult 64 ország képviselőjét lehetőleg minél látványosabb bemutatóval kell meggyőzni arról, hogy a 2011-es világbajnokságnak nem is lehetne jobb házigazdája, mint Magyarország.
Szóval hosszú még az út - pláne, hogy gyaníthatóan az első nekifutásra nem feltétlenül kap zöld utat a magyar pályázat -, ám mindenképpen megéri. Meg kell tenni az első lépéseket annak érdekében, hogy Kanadával, Csehországgal, Oroszországgal, Szlovákiával, Svédországgal, az Egyesült Államokkal és Finnországgal együtt Magyarországra jöjjön a világelit, nem beszélve arról, hogy ez esetben a magyar válogatott automatikus résztvevője lenne az eseménynek.
Azaz, ha addig nem is - bár azért erről se tegyünk még le - akkor Studniczky mindkét álma egy csapásra valóra válna… ---- A ---- &