Egy kiállítás, két meg nem adott gól – döntetlen a Marseille–PSG-n

BALÁZS DÁVIDBALÁZS DÁVID
2021.10.24. 20:30
<strong>Hakimi</strong> kiállítása miatt az utolsó fél órában emberhátrányban játszott a PSG (Fotó: AFP)
A francia élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Ligue 1) 11. fordulójának záró mérkőzésén az Olympique Marseille hazai pályán gól nélküli döntetlent játszott a Paris Saint-Germainnel.

FRANCIA LIGUE 1
11. FORDULÓ

Olympique Marseille–Paris Saint-Germain 0–0
Marseille, Stade Vélodrome. Vezette: Bastien
Marseille: Pau López – Rongier (De la Fuente, 71.), Saliba, Caleta-Car, Luan Peres – Lirola, Guendouzi, Kamara (P. Gueye, 71.), Ünder (Abass, 78.) – Milik (Gerson, 78.), Payet. Vezetőedző: Jorge Sampaoli
PSG: Navas – Hakimi, Marquinhos, Kimpembe, Nuno Mendes – Verratti (I. Gueye, 45+4.), Danilo – Messi, Neymar (Wijnaldum, 83.), Di María (Kehrer, 60.) – Mbappé. Vezetőedző: Mauricio Pochettino
Kiállítva: Hakimi (57.)

Az Olympique Marseille kezdte nagyobb iramban a mérkőzést, de viszonylag gyorsan átvette a kezdeményezést a Paris Saint-Germain, amely a 14. percben bevette a hazaiak kapuját. Egy labdaszerzés után Neymart ugratták ki a társak, a brazil támadó lecsúszó lövése pedig egy hazai játékos lábáról pattant a hálóba. A játékvezető viszont les miatt annullálta a találatot, Neymar volt előrébb az indításnál.

Pár perc múlva a Marseille „is” betalált. Boubacar Kamara indította a jobb szélen elfutó Pol Lirolát, aki remekül centerezett Arkadiusz Milik elé, a lengyel támadó pedig közelről már nem hibázott. A játékvezető azonban ezt a találatot is elvette, mivel Lirola lesről lépett ki.

A 31. percben egy akción belül Kylian Mbappé és Neymar is bevehette volna a kaput, de mindkétszer Pau López bravúrral hárított. Az első játékrészben Lionel Messi is több lövést eresztett meg, de egyet leszámítva nem voltak veszélyesek.

A fordulás után is a vendégek irányították a játékot, viszont egy hazai kontra végén Asraf Hakimi buktatta gólhelyzetben Cengiz Ündert. A játékvezető először kifele ítélt, ám a VAR jelzésére visszanézte az esetet, és kiállította a párizsiak védőjét. A szabadrúgást Dimitri Payet fölé vágta.

Hakimi kiállítása

A Marseille emberelőnyben több helyzetet is kidolgozott. A 77. percben a csereként pályára lépő Konrad de La Fuentét találták meg a társak, ő azonban nem találta el jól a labdát közelről. A hajrában Payet újabb veszélyes helyről járó szabadrúgást végezhetett el, de ezúttal a sorfalt találta telibe.

A hazaiak a második félidőben 10-szer próbálkoztak lövéssel, viszont azt csak egyszer találták el Mattéo Guendouzi révén, míg a PSG a fordulás után csak kétszer vette célba a kaput, de egyik sem dolgoztatta meg Pau Lópezt.

A döntetlen ellenére a Paris Saint-Germain továbbra is magabiztosan vezeti a bajnokságot, míg az Olympique Marseille a negyedik helyen áll.0–0

TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEK A 11. FORDULÓBÓL
Nice–Lyon 3–2 (Atal 81., Delort 89. – 11-esből, Guessand 90+1., ill. Toko Ekambi 35., Aouar 68.)
Lens–Metz 4–1 (Said 14., 37., Ganago 83., Frankowski 90., ill. De Préville 33.)
Lorient–Bordeaux 1–1 (J. Laporte 77., ill. I. Elis 47.)
Reims–Troyes 1–2 (Abdelhamid 6., ill. M. Baldé 41., Chavalerin 66.)
Rennes–Strasbourg 1–0 (Aguerd 82.)
Monaco–Montpellier 3–1 (Volland 12., Ben Yedder 17., Gelson Martins 62., ill. Savanier 81.)

Szombaton játszották
Nantes–Clermont 2–1 (Girotto 38., Blas 61., ill. Bayo 49.)
Lille–Brest 1–1
(J. David 19., ill. Faivre 32.)

Pénteken játszották
Saint-Étienne–Angers 2–2
(Kazri 61., Nadé 90+4., ill. I. Traoré 28., Fulgini 56.)

KÖSZÖNJÜK A FIGYELMET!

90+4. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! GÓL NÉLKÜLI DÖNTETLEN SZÜLETETT A RANGADÓN! 0–0

90. perc: Guendouzi lövését fogta meg Navas.

90. perc: 4 perc a ráadás.

86. perc: Payet a második szabadrúgását is elpuskázta, ezúttal a sorfalba lőtte.

85. perc: Marquinhos is kapott egy sárga lapot.

85. perc: Danilo is kapott egy sárga lapot.

83. perc: Saliba remek ütemben rúgta el becsúszva a labdát a kilépő Mbappé elöl.

83. perc: Neymar le, Wijnaldum be.

78. perc: Neymar lövésébe léptek bele.

78. perc: Milik és Ünder le, Gerson és Abass be.

77. perc: De la Fuentét találta meg a labda a kapu előtt, de ő azt nem tudta kapura tenni.

75. perc: Ünder kapáslövése pattant meg és kerülte el a kaput.

73. perc: Egy szurkoló rohant be Messihez, de a biztonságiak kivitték őt.

71. perc: Rongier és Kamara le, De la Fuente és Pape Gueye be.

67. perc: Mbappé lövésébe lép bele Guendouzi.

65. perc: Payet beadását Rongier csúsztatta mellé. Az eddigi legnagyobb hazai helyzetet láthattuk.

60. perc: Di María le, Kehrer be.

59. perc: Payet a szabadrúgás fölé vágja.

57. PERC: PIROS LAP: HAKIMI GÓLHELYZETBEN RÚGTA FEL ÜNDERT, EZÉRT A JÁTÉKVEZETŐ AZ ESET VISSZANÉZÉSE UTÁN KIÁLLÍTJA A PSG JÁTÉKOSÁT!

56. perc: A játékvezetőt kihívja a VAR!

54. perc: Földön egy marseille-i játékos, de a játékvezető kifele ítél.

53. perc: Neymar végezne el egy szögletet, de ismét dobálják őt a szurkolók. Áll a játék.

49. perc: Payet esett el a tizenhatoson belül, de nincs büntető. Visszanézve óriási műesés volt.

48. perc: Mbappé léphetett volna ki tisztán, de lesen volt.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

45+4. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! 0–0

45+4. perc: Verratti le, Gueye be. Amint megtörtént a csere, lefújták az első félidőt. A PSG már csak kétszer szakíthatja meg a játékot. Ha vártak volna a szünetig a cserével, akkor háromszor tehették volna meg ezt.

45+4. perc: Mbappé indítása hosszú Messinek.

45+3. perc: Verrattit kell ápolni, aki Guendouzival ütközött. Le is kell cseréni.

45. perc: 4 perc a ráadás!

42. perc: Messi csavarása kerülte el nem sokkal a jobb felső sarkot. Ez már ígéretes lövés volt.

41. perc: Ünder lépett ki tisztán, de Hakimi még visszaért és blokkolta a lövését. Igaz, a Marseilla-játékos lesről lépett ki.

38. perc: Messi lövésébe léptek bele a védők.

35. perc: A sarokrúgás után Messi kezdett labdavezetésbe, majd lőtt, de az erőtlen próbálkozás a kapus kezében halt el.

35. perc: PSG-szöglet.

32. perc: Ismét Pau López a főszerepben, ezúttal egy remek kifutással tisztázott.

31. perc: Mbappé és Neymar is bevehette volna a kaput, de elpuskázták a lehetőségeiket. Mindkétszer a kapus védett.

30. perc: Neymar nehéz körülmények között, de elvégezte a szögletet.

28. perc: A szurkolókat megkérték a hangosbemondóban, hogy sportszerűen szurkoljanak...

27. perc: A hazai szurkoló dobálóznak, petárdák is robbannak. Áll a játék a PSG szöglete előtt.

26. perc: Messi közeli fejesét tolta fölé Pau López.

25. perc: Hatalmas a küzdelem a pályán.

21. PERC: EZT SEM ADJÁK MEG! KAMARA KIUGRATÁSÁNÁL LIROLA VOLT LESEN, ÍGY Ő MÁR HIÁBA CENTEREZETT KÖZÉPRE A GÓLSZERZŐ MILIKNEK! MARAD A 0–0

20. PERC: GÓL – MILIK GÓLJÁVAL ELŐNYBEN A MARSEILLE!

19. perc: Mbappé lövése suhant el keresztbe, de amúgy is lesről tüzelt.

18. perc: Rongier is „besárgult”.

Az ominózus pillanat (Fotó: AFP)

17. perc: A Marseille vezetőedzője, Sampaoli kapott sárga lapot reklamálás miatt. Pedig örülhet a lesállásnak.

15. PERC: LES MIATT MÉGSEM ADJÁK MEG! NEYMAR VOLT LESEN!

14. PERC: GÓL – EGY ÖNGÓLLAL ELŐNYBEN A PSG!

11. perc: Ezúttal Messi szolgálta volna ki Mbappét, de a francia támadó a labdát nem tudta megszelidíteni.

10. perc: Di María beádása volt túl magas Mbappénak.

8. perc: Di Maríát faultolták le a hazaiak.

6. perc: Kamara bombázta az elé kifejelt labdát a kapu fölé.

4. perc: Egy oldalszabadrúgás után Milik érkezett üresen, de a fejese a kapu mellé szállt.

3. perc: A hangulat, ahogy arra számítani lehetett, elképesztő!

3. perc: Most a hazaiak adogatnak.

1. perc: A PSG kezdte a játékot, a Marseille magasan feltolt védekezéssel kezd.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Mindkét csapat a hagyományos szerelésében látható: a Marseille fehérben, a PSG sötétkékben.

ELŐZMÉNYEK

Tíz év után győzheti le hazai pályán a PSG-t a megtáltosodni látszó Marseille, ám az első franciaországi klasszikusára készülő Lionel Messi és társai feltartóztatása nem ígérkezik egyszerű feladatnak.

Le Classique: Olympique Marseille–Paris Saint-Germain mérkőzést rendeznek a Ligue 1-ben. A harmadik helyen álló házigazda fanatikusai elvétve sem ünnepelhettek meggazdagodó riválisuk ellen az elmúlt évtizedben hazai mérkőzést követően, ugyanis legutóbb 2011 novemberében győzték le az éllovas fővárosiakat a Stade Vélodrome-ban. Dacára annak, hogy nem sok babér termett a közelmúltban a kék-fehéreknek, bizakodnak.

„Ha tudnák, hányszor hívtam fel a feleségemet a mérkőzések félidejében azzal, hogy unatkozom, s bárcsak otthon maradtam volna... Ebben az idényben azonban egyszer sem tárcsáztam, ugyanis valami mindig történik a Vélodrome-ban!” – idézi a Le Figaro Mario Albanót, a La Provence riporterét.

Na de mi változott az utóbbi időszakban? Az együttest 2016 októbere óta tulajdonló amerikai vállalkozó, Frank McCourt szerepvállalása nem diadalmenet, irányításával – ígéretével ellentétben – nem lépett szintet a gárda, amely legutóbb a 2009–2010-es idényben nyerte meg a francia bajnokságot, s az előző öt idényben csak egyszer végzett a dobogón. Pillanatnyilag harmadik a csapat, és a márciusban kinevezett Jorge Sampaoli vezetőedzői munkája beérni látszik: a Dimitri Payet és társai alkotta együttes az utóbbi évek legerősebb Marseille-ének tűnik.

Noha kezd összeállni a mindeddig rendkívül rosszul menedzselt csapat, a pályán roppant nehéz lesz feltartóztatni a katari milliárdokból építkező PSG-t. Kíváncsian várjuk, miként alakul Lionel Messi első franciaországi klasszikusa a negyvenöt spanyolországi után – ami biztos, hogy a párizsi szimpatizánsok sem őt, sem csapattársait nem buzdíthatják a helyszínen, a francia hatóságok ugyanis a rendbontások, tömegverekedések elkerülése érdekében kitiltották a vendégszurkolókat a vasárnap esti meccsről.

Nemzetközi kupák

A Paris Saint-Germain kedden 3–2-re legyőzte a Willi Orbánnal és Gulácsi Péterrel felálló RB Leipziget a Bajnokok Ligája csoportkörének 3. fordulójában a párizsi Parc des Princes-ben. Lionel Messi két gólt szerzett, Kylian Mbappé is betalált, igaz, az utolsó pillanatokban tizenegyest hibázott. A PSG hét ponttal, két győzelemmel és egy döntetlennel vezeti a csoportját a Manchester City előtt.

Az Olympique Marseille gól nélküli döntetlent játszott a Lazióval Rómában, s a csoportjukban a franciák eddig három döntetlennel három ponttal állnak a harmadik helyen, a „visszavágók” közül viszont kettőt is Franciaországban rendeznek.

Lionel Messi

A párizsiak argentin sztárja PSG-mezt ajándékozott Ferenc pápának, aki ezért köszönetet mondott neki.

„Lionel Messi, kedves testvérem, köszönöm a mezt és az aláírást. Köszönöm, hogy továbbra is a földön jársz. Maradj ilyen. Isten áldjon, mindig számíthatsz rám” – mondta a katolikus egyházfő egy pénteken nyilvánosságra hozott videoüzenetben.

A mezt Jean Castex francia miniszterelnök adta át Ferenc pápának a Vatikánban. Messi azt írta a trikóra: Ferencnek, sok szeretettel.

Az argentin sztár már a Barcelonánál töltött évei alatt is többször ajándékozott mezt a szentatyának, aki nagy futballrajongó, a kedvenc csapata pedig a Buenos Aires-i San Lorenzo.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ OLYMPIQUE MARSEILLE–PARIS SAINT-GERMAIN LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!