Budapesti Derby-láz – a háromnapos Derby és Divat Fesztivál képekben

BUDAI MIKLÓSBUDAI MIKLÓS
2023.07.08. 15:54
Célfotó helyett fotó a célban: Amore Boy, nyergében Jaroslav Línekkel magabiztos győzelmet aratott a 101. Magyar Derbyn. A szlovák zsokénak ez volt az ötödik sikere a legrangosabb magyarországi galoppversenyen (Fotók: Koncz Márton)
Amore Boy nyerte meg a 2400 méter versenytávú, 25 millió forint összdíjazású 101. Magyar Derbyt, a hároméves sárga mén lovasa, Jaroslav Línek pedig ötödször diadalmaskodott az év legrangosabb galoppversenyén. De történt még más is az idei Derby-hétvégén!

A Derby-hétvége első felvonása az agarak nagy napját hozta el, a szakág legnívósabb versenye a hazai agárfuttatók jelentős részét mozgósította. Tenczel Gábor, a Nemzeti Agárstadion versenymenedzsere több mint harminc éve foglalkozik agarakkal, két évig aktívan versenyzett Angliában, 2010-ben első külföldi nevezőként veretlenül jutott be az Angol Derby döntőjébe, ahol Lyreen Mover nevű agarával második helyet ért el. Mindent tud a szakágról.

„A Derby nem korosztályos futam, így sikeres kvalifikáció esetén egy agár akár több évben is rajthoz állhat. Nemcsak a gyorsaság számít, a kutyáknak fizikailag is magas szinten kell lenniük. Különösen a kanyarban van ennek jelentősége, sőt úgy is mondhatnám, a kanyar a nagy helyosztó. Gyakran ütköznek itt az agarak, és egy-egy ilyen »csattanásból« az erősebbek előnyt szerezhetnek.”

Versenyben a 2023-as agárderby hat résztvevője – a későbbi győztes Outdoor Jill a kép jobb szélén fut (Fotó: Simkó Szilárd)

A múlt pénteki program egyik fénypontja a Sprint Derby volt, amelyben Duli Zsolt kiválóan felkészített agara, Runtastic Commander – alias Komi – rajt-cél győzelmet aratott. A Magyar Derbyn viszont meglepetés született. Tarnai Linda és Szabó Mihály közös tulajdonú agara, Outdoor Jill a futam legfiatalabbjaként nyert, mások mellett a tavalyi győztes Reggie Trendet is legyőzve. A nagy sikerű versenynap után augusztusban újabb kiemelt futam következik, akkor a legjobb szukák mérik össze gyorsaságukat.

Outdoor Jill büszke trénere és társtulajdonosa, Tarnai Linda oldalán az ünnepélyes díjátadót követően (Fotó: Simkó Szilárd)

Szombaton az ügetők versenyeztek. Bár Csordás Emil idomítottja, Devoted kiemelkedő esélyese volt a Derbynek, sok fogadó mégis „kontrázott”, vagyis a favorit ellen fogadott, mondván, ha mégsem nyer, nagyot lehet kaszálni. Nos, Devoted győzött, ám néhányan azért így is tekintélyes osztalékot vehettek fel.

„Bár igyekeztem palástolni, az előző hetek egyre növekvő idegfeszültségben teltek el, hiszen oly sok minden előfordulhatott volna, ami meghiúsítja az álmunkat – mondta már megnyugodva Csordás Emil, a ló hajtója és idomárja, aki húsz év után ért fel ismét csúcsra. – Nagyon megdolgoztunk ezért a Derby-győzelemért, rengeteg nehézséget kellett leküzdeni. Devoted kicsi korában súlyos beteg volt, abban sem lehettünk mindig biztosak, hogy megéri a következő napot, valóságos csoda, hogy felépült. Háromévesen pedig egy súlyos lábsérülés miatt több mint fél évet ki kellett hagynia. Ilyen előzmények után mindenkit meglepett, hogy a Derby évében szinte repült. Vasárnap, a galoppversenynapon rengetegen gratuláltak a tribünön, igazán akkor tudatosult bennem, milyen nagy sikert értünk el.”

Csordás Emil és Devoted nagy fölénnyel nyerte meg a 2023-as ügetőderbyt… (Fotó: Kincsem Park)

Devoted egyik nagy vetélytársa Dumbledore volt, a lovat a sokszoros sampion Fazekas Imre készítette fel a Derbyre. „Egy kis zűrzavar alakult ki a rajtot követően, de jól jöttünk ki belőle, és kimondottan ígéretes helyzetben követtük az élen haladókat. Az utolsó kanyarban az előttünk futó ló lelassult, meg kellett kerülnünk, persze így teret vesztettünk, s végül a negyedik helyen értünk célba. Öt között akartam végezni, úgyhogy elégedett vagyok, ám remélem, lesz még alkalmam jobb helyezést elérni valamelyik Magyar Derbyn.”

A futam osztaléka meglepően magas volt, az első két helyezettre 55.5-szörös pénzt fizettek, a hármas befutóra pedig 753.4-szeres volt a hozam. Bár a toronymagas esélyes ló nyert, a mögötte célba érkező két ügető alig szerepelt a fogadók „étlapján”. „Mi sem gondoltuk, hogy a második helyre beérünk  – mondta Ozvar Zoltán, a remekül teljesítő Dee Dee AT idomárja. – Jó formában, jó hangulatban indult, a fiatal Peter Zadel pedig bátor hajtással kihozta belőle a maximumot. Nagyon boldogok vagyunk!”  A hármas befutó magas osztalékához Horváth Zoltán idomítottja, Diána Gull tett még hozzá, Tänczer Tamás tulajdonos rutinos hajtással hozta be lovát a harmadik helyre, ezzel is növelve a meglepetést.

…a hajtó-idomár sok nehézség után ért révbe a négyéves pej ménnel (Fotó: Kincsem Park)

Vasárnap aztán következett a 101. Magyar Derby, a hároméves galopplovak csúcstalálkozója.

Favoritgyőzelem született, Amore Boy, nyergében a szlovák Jaroslav Línekkel nagy küzdelemben múlta felül istállótársát, Lord Wintert és lovasát, Stanislav Georgievet. Tizenegy év után tudott olyan ló győzni, amely a „főpróbának” számító Alagi Díjat is megnyerte!

Ahány verseny, annyi izgalom, egyvalami azonban állandó: a Kincsem Parkban mindegyik futam a lóverseny ünnep

„Mindenki kiválóan dolgozott a csapatban, ennek eredménye a kettős siker
– mondta boldogan az idomár Csontos Pál. – Úgy szereztük meg az első két helyet, hogy egy klasszisunk, Arames sajnos megsérült, így nem nevezhettük. Ráadásul egy már-már babonás időszakot is lezártunk, hiszen lám, az Alagi Díj megnyerése után is lehet Derbyt nyerni!” Jaroslav Línek már sokszor ünnepelt nagy sikert a Kincsem Parkban. „Ötödször nyertem itt Derbyt, háromszor szürkével, most a sárga jött be. Nagyon jó lovat kaptam, ám Stanislav barátom ellen így sem volt könnyű győzni.” Stanislav Georgiev, a tavalyi győztes ezúttal a második helyen végzett. „Bizonyára sokakat meglepett, hogy Lord Wintert választottam, de úgy éreztem, vele is jó esély kínálkozik az első helyre. Hát nem sok hiányzott hozzá... Ám az a lényeg, hogy az istállónk maximális eredményt ért el.”

Az idén a versenyeket sorozatban nyerő Csinibaba ezúttal nem végzett az élmezőnyben, hetedik lett, de ez nem is csoda – a sok mén között egy törékeny kanca...

A 99 éve alapított Nemzetközi Sportújságíró-szövetség (AIPS) tiszteletére rendezett Patay Sándoremlékverseny díjátadója: Csisztu Zsuzsa AIPS-alelnök (b4) és Szöllősi György AIPS Europe-alelnök (b2) között Jura Ozmec főtitkár áll, a futamgyőztes Dark Blue Sky lovasa, ifj. Kozma István jobbról a második
A Magyar Derbyhez a különleges színű és fazonú kalapok…