1. Figyelj az étkezési szokásaidra!
A hatékony edzéshez elengedhetetlen a minőségi tápanyagok bevitele. Ugyanis ha a szervezeted számára nem biztosítasz kellő mennyiségű összetett szénhidrátot és fehérjét, az edzés sem fog olyan jól menni. Szénhidrát hiányában hamar kifulladsz, fehérjék hiányában pedig izmaid nem kapnak tápanyagot, amiből az edzés után építhetnék magukat.
TIPP: Edzés előtt 1-2 órával már nem érdemes főétkezést tartani. Inkább a tesztoszteron felpörgetésére tanácsos koncentrálni, amelyet táplálékkiegészítők segítségével is megtehetsz.
2. Építsd a tested egyéni edzésterv szerint!
Nem mindegy, hogy egy-két hónapja edzel, vagy már több éve emeled a súlyokat. Egyéni edzéstervvel valóban kihozhatod magadból a maximumot, hiszen egy tökéletesen rád szabott menetrend alapján haladhatsz. Olyan gyakorlatokat végezhetsz, amelyek garantáltan a fejlődésed szolgálják. Ki segíthet az edzésterved összeállításában?
● Személyi edző. Segítségével már 1-2 közös edzés után elkészül a személyre szabott edzésterved. Utána pedig már csakis rajtad múlik, hogy igényled-e a személyi edző további munkáját, vagy a kézhez kapott edzéstervet önállóan követed-e.
3. Ne hagyd otthon a motivációd!
Edzés előtt motivációs videók nézésével vagy éppen az általad nagyra tartott sportolók interjúinak hallgatásával remekül felpörgetheted magad, mielőtt hozzáfognál a mozgáshoz. A lényeg, hogy valóban tedd oda magad teljes erőből, de ne feszítsd túl a húrt. Persze ez egy vékony mezsgye, de néhány edzés után már érezned kell, hogy hol vannak a határaid. Túlzott lendülettel azonban nem szabad belevágni, hiszen könnyen izomszakadás lehet a vége.
4. Fordíts kellő időt a pihenésre!
Tudtad, hogy izmaid pihenés közben, nem pedig az edzés során növekednek? Az edzéssel ugyanis “csak” mikrosérüléseket okozol izmaidban, amelyeket a szervezeted fehérje beépítésével gyógyít és épít újra. Ez az újjáépítés pedig csak akkor történik meg, ha nem erőlteted meg túlzottan a tested. A mindennapos edzés tehát több kárt okozhat, mint hasznot.
Mennyit kell aludni?● Egy felnőtt ember számára 7-9 órányi alvás ajánlott. Ez a mennyiség már elegendő ahhoz, hogy a szervezeted ellássa a regenerációs feladatait. Persze az alvásigény egyénfüggő - elég csak Jay Cutlerre, a híres testépítőre gondolni, aki állítása szerint 6-8 órát alszik naponta.
5. Pörgesd fel magad zenével!
Ismerős az a kép, amikor a “rutinos” kondisok két széria között fél órát beszélgetnek a semmiről? Te semmiképp ne ess ebbe a csapdába! Ugyan egy kis csevegés persze mindig belefér, de a konditerem nem kávézó. Beszélgetés helyett inkább dugd be a fülest, indítsd el kedvenc zenéid és fókuszálj az edzésre. Mivel a zenehallgatás dopamint szabadít fel, ezért még jobban odateheted magad a gyakorlatok végzése közben.
+1 Keress edzőtársat, akivel motiválhatjátok egymást!
Ha unod az egyedüli edzést, vagy éppen jó lenne egy társ, aki a fekvenyomásnál és a guggolásnál is leveszi rólad a súlyt, ha már nem bírnád, mindenképpen keress egy edzőtársat. Persze itt is fontos, hogy mindketten az edzésre figyeljetek egymás szórakoztatása helyett. Közös munkával pedig nemcsak gyorsabban, hanem sokkal látványosabban és motiváltabban haladhattok az edzéssel kijelölt céljaitok felé.
A fenti tippek betartása garantáltan hozzátesz az edzéseid hatékonyságához. Figyelj az étkezésre, pörgesd fel a tesztoszteronszinted, tedd oda magad kőkeményen, és ne hagyd, hogy mások folyamatos cseverészéssel rabolják az edzés közbeni értékes időd. Ha ezekre odafigyelsz, hamarabb eléred a bombaformát, mint az gondolnád!