A csuka rusnya ragadozó

BORBOLA BENCEBORBOLA BENCE
Vágólapra másolva!
2018.10.17. 11:16
Ősszel sokan a kisebb csatornák, folyók felé veszik az irányt, mert a csukák a közelgő tél előtt megtömnék bendőiket. Ezúttal a szépségversenyt aligha nyerő, legősibb halunkat mutatjuk be.

A csuka.

Tudományos neve aligha mond bárkinek is bármit: Esox lucius. Pedig az egyik legősibb halunk, nem egy és nem is két kapitális fogás került már a magyar horgászok tepsijébe.

Ismertetőjelei
Szépségversenyt aligha nyerne… Mosolya finoman fogalmazva sem bájos, apró, tűéles fogaival inkább emlékeztet bányarémre, mintsem gyerekfilmekbe illő halacskára. Feje lapos, orra leginkább a kacsa csőrére emlékeztet, ellenben szinte valamennyi édesvizünkben megtalálható. Teste hosszúkás és erőteljes, a pikkelyei aprók, amelyek átterjednek a fejre és a farokúszóra is. Alkalmazkodó-, rejtőzködőképességére jellemző, hogy színét meghatározza környezete és vizenként jelentősebb eltérések is lehetnek. Leggyakoribb a sárgászöld, halványan csíkozott test. Szája hosszúkás, amelyben tűéles fogak helyezkednek el.

Magyar nevek
A magyar horgászok igencsak elengedték a fantáziájukat. Bugyli, közcsuka, csukesz, mátyáscsuka, bugylihal, csíkos útonálló, krokodilképű tigris – hogy csak néhány becenevet említsünk.

Táplálkozása
Falánk ragadozó. Áldozatára gyorsan, lesből támad, ritkán hibázik. Ha mégis elvéti a célpontot, nem üldözi tovább áldozatát. Kissé hátra, befelé hajló fogai közül nincs menekvés, nagyobb példányok Magyarországon már emberre is támadtak, fürdőzőket haraptak meg sekélyebb vizekben.

Testhossz és tömeg
Gyors növekedésű, kedvező körülmények között „kétnyaras” korában súlya eléri az egy kilogrammot. A felmelegedett vizekben nyáron bőséges táplálékhoz jut, az apró halakat szívesen fogyasztja. Növekedése ilyenkor a megszokottnál is gyorsabb, ötnyaras korára elérheti akár a nyolc (!) kilogrammos súlyt is.

Horgászata – tippek
A csuka nappali ragadozó, nem éjszakai! Hidegebb napokon a csukakapások a nap déli óráira tehetők. A nyári hónapokban viszont a kifogott csukák zömmel a hajnali, reggeli és a késő délutáni órákban kerülnek horogra. Horgászatánál drótelőkét kell használni, mert fogai átmetszik a műanyagzsinórt, de próbálkozhatunk mezei damillal is, csak akkor biztosan nem fogunk egyetlen csukát sem… Nyáron kedveli az álló, illetve lassan folydogáló holtágakat, illetve a növénnyel benőtt részeket. Erős szélben és esőben visszahúzódik rejtekhelyére, ilyenkor érdemes inkább hazaindulni. Fárasztása rendkívüli élmény, mert nem adja egykönnyen magát.

Rekordok
A legnagyobb dokumentált csuka, amit kifogtak, 150 centiméter hosszú és 35 kilogrammos volt. Tippek szerint az a példány legalább harmincéves volt, úgyhogy meglehetősen ügyesen kerülgette addig a csalihalakat és a villantókat. Oroszországban minden évben 20–25 kilós példányokat emelnek ki, Magyarországon a rekord 20.47 kilogramm.

Horgászati szabályozás
Fogási tilalmi idő: február 15. és március 31. között
Kifogható legkisebb mérete 40 centiméter
Hazánkban még megengedett az élőhalas horgászat, amely – többek között – Németországban már tilos.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik