Legyőzte az Arsenalt a Man. City, és a Premier League élére állt!

BALÁZS DÁVIDBALÁZS DÁVID
2023.02.15. 20:15
Haaland gólja tette fel az i-re a pontot a szuperrangadón (Fotó: Getty Images)
A Manchester City 3–1-re legyőzte Londonban az Arsenalt az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 12. fordulójából mára elhalasztott szuperrangadóján, ezzel az élre állt.

ANGOL PREMIER LEAGUE
12. FORDULÓBÓL ELHALASZTOTT MÉRKŐZÉS
ARSENAL–MANCHESTER CITY 1–3 (1–1)

London,
Emirates Stadion. Vezette: Taylor
Arsenal:
Ramsdale – Tomijaszu (B. White, 83.), Saliba, Gabriel, Zincsenko – Ödegaard, Jorginho, G. Xhaka (F. Vieira, 83.) – Saka, Nketiah, Martinelli (Trossard, 76.). Menedzser: Mikel Arteta
Man. City: Ederson – Walker, Rúben Dias, Aké – B. Silva, Rodri – Mahrez (Akanji, 61.), De Bruyne (Phillips, 87.), Gündogan, Grealish (Foden, 77.) – Haaland. Menedzser: Pep Guardiola
Gólszerző: Saka (42. – 11-esből), ill. De Bruyne (24.), Grealish (72.), Haaland (82.)

A bajnoki címért zajló hosszú harc szempontjából kiemelt jelentőségű csata várt az éllovas Arsenalra és az üldöző Manchester Cityre. Az első helyzet soká jött el, az viszont a hazaiak előtt adódott: a 20. percben Olekszandr Zincsenko beadását Eddie Nketiah bólintotta a kapu mellé.

Némi meglepetésre az „ágyúsok” uralták az első játékrészt, Pep Guardioláék igen passzívak voltak. A vezetést azonban így is a vendégek szerezték meg, igaz, ehhez kellett egy óriási védelmi hiba. Nem sokkal Nketiah kihagyott helyzete után egy megcsúsztatott labdára Tomijaszu Takehiro és Jack Grealish sprintelt rá, előbbi győzött, de a japán szélső védő túl röviden passzolt haza, Kevin De Bruyne pedig résen volt, lecsapott a labdára, s egy érintésből, ballal átemelte a kimozduló Aaron Ramsdale-en. (0–1).

Az Arsenal azonban nem tört meg, ment az egyenlítésért, ami a félidő hajrájában össze is jött neki. A már sárga lappal büntetett Ederson rosszul mozdult ki, elsodorta a labdát kapura tevő Nketiah-t, s mivel a labda nem gurult át a gólvonalon (Nathan Aké becsúszva mentett), Anthony Taylor a tizenegyespontra mutatott. A brazil válogatott kapus azonban nem kapta meg a második sárgáját, maradhatott a pályán, és így igyekezett kijavítani a hibáját. Folyamatos mutogatásával próbálta összezavarni Bukayo Sakát, de az észak-londoniak klasszisa higgadtan értékesítette a büntetőt (1–1).

A szünet után is az Arsenal volt a harciasabb, ám Gabriel szabálytalansága után szinte a semmiből tizenegyest rúghatott volna a Man. City, csakhogy a buktatás előtt Erling Haaland lesről lépett ki, így a londoniak legnagyobb örömére visszavonták a büntetők.

A félidő közepén felélénkült a játék, egy labdaszerzés után pedig villámgyors akció végén ismét a manchesteriek kerültek előnybe, Jack Grealish volt eredményes. Az angol válogatott szélső lövése Tomijaszun megpattant, ez is kellett a gólhoz (1–2).

A hajrában aztán ismét egy ellenfél térfelén szerzett labdából indultak meg a világoskékek, Erling Haaland pedig kíméletlen volt (1–3).

A mérkőzés hőse De Bruyne lett, aki a gólja mellé kiosztott egy gólpasszt is a végén. Győzelmével a Manchester City pontszámban beérte az egy meccsel kevesebbet játszó Arsenalt, és jobb gólkülönbsége miatt meg is előzte, az élre állt. Az „ágyúsok” most már egyre nagyobb gondban vannak, hiszen a legutóbbi három bajnokijukon nyeretlenek maradtak, sőt, a legutóbbi négy tétmérkőzésükből hármat el is vesztettek, egyedül a Brentford ellen szereztek odahaza egy pontot. A mai vereség egyben azt jelenti, hogy Mikel Artetáék a mostani PL-kiírásban először kaptak ki az Emirates Stadionban.

HELYCSERE AZ ÉLEN!

90+6. PERC: VÉGET ÉRT A SZUPERRANGADÓ! 3–1-RE NYERT A MANCHESTER CITY!

90. perc: 5 perc a ráadás.

87. perc:De Bruyne le, Phillips be.

83. perc: Tomijaszu és Xhaka le, Ben White és Vieira be.

Ismét egy gyors akció végén szerzett gólt a City, De Bruyne passzából Haaland volt eredményes. (VIDEÓ ITT!)

82. PERC: GÓL – MEGDUPLÁZTA ELŐNYÉT A MAN. CITY! 1–3

79. perc: Trossard esett el a tizenhatoson belül, de nincs büntető. Ez alighanem jó ítélet, ő rúgott bele a másik lábába.

77. perc: Grealish le, Foden be.

76. perc: Martinelli le, Trossard be.

Az ellenfél térfelén szerzett labdát a City, amely gyorsan végig is vitte a támadását. Grealish fejezte be az akciót, lövése Tomijaszun megpattanva került a kapuba. (VIDEÓ ITT!)

72. PERC: GÓL – ISMÉT ELŐNYBEN A CITY! 1–2

68. perc: Kisebb tűzijáték az Arsenal kapuja előtt, de ebből sincs gól.

66. perc: Nketiah előtt suhant el a labda, de nics gól. Tomijaszu egy újabb gólpasszt jegyezhetett volna. Ez is be is került volna a jegyzőkönyvbe.

64. perc: Nketiah tartott rá Rúben Dias lábára. ez is lap.

63. perc: Grealish sem bír magával, ő is dumáért kapott sárgát.

61. perc: Mahrez le, Akanji be.

60. perc: Most Haaland szabálytalankodott Gabriellel szemben.Kiosztott neki egy taslit.

59. perc: Nincs büntető, Haaland lesen volt! Gabriel sárga lapja is annullálódik.

57. perc: Tizenegyest kap a Manchester City! Gabriel buktatta Haalandot, de a csatár előtte könnyen lehet, hogy lesen volt.

53. perc: De Bruyne beadásáról minden vendégjátékos lemaradt.

51. perc: De Bruyne és Arteta akaszkodott össze. Érezhető a feszültség.

48. perc: Tomijaszu vacakolt túl sokat a bedobással, így ő is „besárgult”.

Nem volt csere a szünetben.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

45+7. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! 1–1

45+6. perc: Aké lábáról a kapufára perdült fel a labda! Végül Ramsdale tisztázott.

45+2. perc: Bernardo Silva buktatta Sakát, ismét villan a sárga lap.

45. perc: 6 perc a hosszabbítás.

45. perc: Ramsdale könnyed védését láthattuk, de lesről.

Most ismét az Arsenal az élen.

Ederson folymatosan mutogatta a jobb alsó sarkot Sakának, de a kapus végül a másik irányt választotta. Ez volt a veszte, ugyanis Saka laposan a jobb sarokba lőtt. (VIDEÓ ITT!)

42. PERC: GÓL – EGYENLÍT AZ ARSENAL! 1–1

39. perc: Gólt nem szerez az Arsenal, de tizenegyest kap! Nketiah esett el, miután Ederson buktatta őt. A labda végül nem jutott át a gólvonalon, mentettek a védők, ezért következhet büntető. Ederson megúszta a második sárga lapot és a kiállítást.

36. perc: Itt az újabb sárga, Ederson kapta időhúzésért.

34. perc: Walker olyan jó lett, hogy egyből sárga lapot is kapott.

34. perc: Folytatódik a játék.

32. perc: Walker ápolása miatt áll a játék.

29. perc: Saka került helyzetbe, de eltotojázta.

28. perc: Tomijaszu javíthatott volna a másik kapu előtt, de a tizenhatoson belülről fölé lőtt.

Az élő tabellán az élre állt a Manchester City.

Tomijaszu rövid hazatett labdájára De Bruyne csapott le, aki egy érintésből, ballal emelte át a kimozduló Ramsdale felett a labdát. (VIDEÓ ITT!)

24. PERC: GÓL – VEZET A MANCHESTER CITY! 0–1

24. perc: Egy blokkolt lövés lett belőle.

23. perc: Arsenal-szöglet.

22. perc: Zincsenko beadását Nketiah bólintotta mellé. Nagy lehetőség volt!

20. perc: Nincs még kaput eltaláló kísérlet a meccsen.

18. perc: Folytatja Ramsdale.

17. perc: Az ápolást kihasználják a csapatok és isznak.

17. perc: Ramsdale csücsült le a földre, ápolni kell a kapust.

16. perc: Haaland érkezett a hosszún, el is érte a labdát, de passzát utána senki sem várta középen.

13. perc: Aké fejét találták el. Szabadrúgás kifelé.

11. perc: Egyelőre nem láthattunk ígéretes gólszerzési lehetőséget.

8. perc: Nem alakult ki veszély a sarokrúgás után.

7. perc: Xhaka mentett becsúszva Mahrez elől. Szöglet.

6. perc: Haaland verekedte át magát a védőkön a pálya szélén, de nem alakult ki City-helyzet.

5. perc: Ödegaard labdáját kifejelték a védők.

5. perc: Jöhet egy Arsenal-szabadrúgás. Be lehet ezt adni.

3. perc: A hangulatra nem lehet panasz!

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Mindkét csapat a hagyományos mezösszeállításában: az Arsenal piros felsőben, fehér nadrágban és piros sportszárban játszik, míg a Manchester City világoskék felsőben, fehér nadrágban és világoskék sportszárban látható.

AZ ARSENAL KEZDŐJE

A MANCHESTER CITY KEZDŐJE

ELŐZMÉNYEK

Elérkezett a várva várt mérkőzés a Premier League-ben: a bajnokságot vezető Arsenal a három ponttal és egy mérkőzéssel többet játszó Manchester Cityt fogadja. A két csapatnak ez lesz az első egymás elleni mérkőzése a mostani PL-kiírásban, mivel az őszi találkozójukat elhalasztották. Az FA-kupában azonban nem is olyan régen, január 27-én megütköztek. Azt meccset végül Pep Guardioláék odahaza 1–0-val abszolválták, így Mikel Artetáék búcsúztak a kupasorozattól.

Ez a vereség ráadásul visszavetette az „ágyúsokat”, hiszen az ezt követő két találkozójukon sem tudtak győzni (vereség az új menedzserrel kiálló Everton otthonában, aztán legutóbb egy döntetlen odahaza a Brentford ellen). Az Arsenalnak így már csak három pont az előnye az üldöző City mögött, egy mai vendégsiker pedig azt jelentené, hogy a manchesteriek a jobb gólkülönbségük miatt az élre állnának. Igaz, az észak-londoniaknak van még egy elmaradt meccsük. A Manchester City sincsen viszont élete formájában, viszont a legutóbbi öt tétmérkőzéséből négyet is megnyert, ugyanakkor a Tottenham Hotspur otthonában 1–0-ra kikapott.

Január végén Nathan Aké góljával a Manchester City nyert (Fotó: Getty Images)

A két gárda egymás elleni meccseit az elmúlt években uralták a világoskékek, a legutóbbi hat tétmérkőzésükön például egyaránt győztek. Az Arsenal 2020-ban tudott nyerni az FA-kupa elődöntőjében a Wembley Stadionban, a Premier League-ben viszont 2015-ig kell visszatekernünk egy sikerükig (a két kezdőből már csak Kevin De Bruyne maradt hírmondónak). Abban az idényben egyébként az Arsenal a Leicester City mögött a második helyen végzett a bajnokságban.

Az „ágyúsok” hazai pályán veretlenek a mostani PL-idényben (10 meccs, 8 győzelem, 2 döntetlen), ám a két ikszüket a legutóbbi három bajnokijukon hozták össze. A City idegenbeli mérlege viszont ennél sokkal rosszabb, Guardioláék csak a meccseik felét nyerték meg távol az otthonuktól (10 meccs, 5 győzelem, 2 döntetlen, 3 vereség).

A döntetlen inkább az Arsenalnak lenne jobb, amely így megtarthatná három pontos előnyét, viszont az iksz a Manchester Unitednek is kedvezne, a „vörös ördögök” ugyanis még lőtávon belül vannak.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ ARSENAL–MANCHESTER CITY LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!