A női vízilabdázás történetében másodszor lett világbajnok a magyar válogatott, miután hosszabbításban 10-7-re megnyerte a döntőt a címvédő amerikai csapat ellen a 11. FINA-világbajnokságon. Faragó Tamás szövetségi kapitány együttese minden mérkőzésén győzött a montreali tornán, így százszázalékos teljesítménnyel szerezte meg az aranyérmet. A döntőben a 17 éves Tomaskovics Eszter három bombagólt lőtt, Drávucz Rita alig két perccel a ráadás vége előtt szerezte meg a mindent eldőntő találatot, és a kapusunk, Horváth Patrícia is parádésan védett.
A győzelem utáni csodálatos pillanatok: játékospályafutásuk legnagyobb sikerét ünneplik a magyar pólós lányok
A győzelem utáni csodálatos pillanatok: játékospályafutásuk legnagyobb sikerét ünneplik a magyar pólós lányok
Legutóbb az 1995-ös Európa- bajnokságon fordult elő, hogy mindkét magyar vízilabda-válo- gatott a döntőben szerepelt, ám az akkori végkifejlettől ezúttal eltekintettünk volna. Kitalálhat- ják, sem az egyik, sem a másik aranyat nem sikerült begyűj- tenünk.
Itt, Montrealban előbb a hölgyeknek adódott lehetőségük arra, hogy javítsanak a kiragadott statisztikán, no meg arra, hogy 1994 után (akkor sem és most sem várta tőlük senki!) ismét felálljanak a világbajnoki dobogó tetejére. Stieber Mercedes tagja volt annak a csapatnak, és rajta kívül Drávucz Rita, Pelle Anikó, valamint Valkay Ágnes is szomorkodott a 2001. évi vb-döntőben, amikor is veszítettünk az olaszok ellen. A többiek eddig nagyon messze jártak a dicsőségtől. Na, majd most! - gondoltuk.
Az előző, kanadai sikerrel véget érő bronzmeccs hangulatát meg sem közelítette a döntőé, a több száz fős magyar szurkolótábor sokáig udvariasan hallgatott. Éppen ezért minden, a kispadra érkező jó tanácsot hallani lehetett a túloldali lelátó tetején. Mindegy, a lényeg, hogy Rulon találataira mindig válaszolni tudtunk, előbb Drávucz villanásának, majd Tomaskovics süvítő bombájának örülhettünk. Érdekes, a tinédzser center (és bekk) "rossz kéz oldalról" eresztette meg a lövést. Hát, éppen ilyen váratlan megoldásokat kellett előhúzni a varázskalapból, hogy ellensúlyozzuk az amerikaiak izombeli fölényét. Faragó mindenesetre elégedett lehetett a látottakkal, az első szünetben tapssal fogadta csapatát.
Drávucz Rita (balra) egyike volt azoknak, akik a legtöbbet tették ezért a világbajnoki címért
A magyar válogatott házi góllövőlistája:
Drávucz Rita
14 gól
Pelle Anikó
13
Kisteleki Dóra
12
Stieber Mercédesz
9
Valkay Ágnes
6
Tomaskovics Eszter
4
Benkő Tímea
3
Zantleitner Krisztina
1
Brávik Fruzsina
1
Tóth I. Andrea
1
Aztán kezdett felmelegedni a magyar tábor (a nap is kisütött), mert előbb Stieber (kettős előnyben), majd Pelle (szimpla fórban) mattolta a magyar származású Fehert. Szépen alakultak a dolgok, ráadásul Drávucz kiállítását megúsztuk, a negyedbeli harmadik fórunkat pedig értékesítettük (5-2). Az amerikaiak óriási ziccert tapasztottak a lécre 5-3-nál, mi pedig két varázslatos góllal jelentkeztünk - Kisteleki és Tomaskovics jóvoltából - a második negyed utolsó percében.
Egyszerűen megbénítottuk a címvédőt.
A lendület megtörni látszott a félidő után, ám Van Norman gyors szépítése után stabil maradt a védekezésünk. Megőriztük a háromgólos előnyt, s már nem is sopánkodtunk amiatt, hogy mindkét emberelőnyünket veszni hagytuk a harmadik játékrészben. Inkább arra gondoltunk, hogy az aranyérem háromnegyedét már elkészítették a számunkra.
Horváth Patrícia az egész tornán remekül állta útját a lövéseknek
Sajnos az utolsó felvonásban már 16 másodperc után beköszönt Villa, mi pedig folyamatosan szenvedtünk a támadások során, ennek tetejébe Drávucz másodszor is a kiállítás sorsára jutott. Hát persze, hogy időt kért az amerikai szakvezető.
Lorenz ezt, majd a következő fórt is bevarrta (7-7), és már a legrosszabbra gondoltunk. Nem adhatjuk oda ezt az aranyat! Tizennégy perce nem találtuk meg az amerikai kaput, két előnyt a lécre dobtunk, aztán izgulhattunk, hogy Rulonék is hibázzanak. Megtették, de 19 másodperc még nem volt elég a mennybe menetelünkhöz.
Idegtépő hosszabbítás szükségeltetett.
Faragó Tamás szövetségi kapitánynak a lefújás után gyorsan ki kellett mennie…
Tomaskovics bődületes, férfias rakétáját követően Petrovics edző is térdre rogyott örömében, és ugyanezt kellett tennie Valkay előnytalálatánál is. A második három percben még Drávucz is pödört egyet az amerikaiak idegszálain, és már valóban kezünkben érezhettük a legfényesebb medáliát.
Az amerikaiak a padlón, a stáb a vízben, a csapat - 11 esztendő után - a dobogó tetején, csodálatosak voltatok, lányok! Köszönjük!
11. FINA-világbajnokság, a női vízilabdatorna végeredménye:
1.
Magyarország
Horváth Patrícia, Serfőző Krisztina, Kisteleki Dóra, Stieber Mercédesz, Tomaskovics Eszter, Pelle Anikó, Drávucz Rita, Zantleitner Krisztina, Valkay Ágnes, Brávik Fruzsina, Benkő Tímea, Takács Orsolya, Tóth I. Andrea
2.
Egyesült Államok
Emily Feher, Heather Petri, Ericka Lorenz, Brenda Villa, Lauren Wenger, Natalie Golda, Kristina Kunkel, Erika Figge, Jaime Hipp, Kelly Rulon, Moriah Van Norman, Thalia Munro, Drue Wawrzynski
3.
Kanada
Rachel Riddell, Krystina Alogbo, Whynter Lamarre, Johanne Begin, Susan Gardiner, Tara Campbell, Marie-Luc Arpin, Cora Campbell, Dominique Perrault, Ann Dow, Jana Salat, Valerie Dionne, Christine Robinson