Véget ért az őszi idény a labdarúgók kiemelt utánpótlás-bajnokságaiban. Az előző évekhez képest az U19-es, az U17-es és az U16-os korosztályban megváltozott – az U15-ösökéhez hasonló – lebonyolítású sorozatokban, immár klasszikus szisztémában versengenek a csapatok. Korábban az őszi idényt követően három csoportba rangsorolták az együtteseket, most viszont tizenegy-tizenegy mérkőzést játszanak ősszel és tavasszal is. Az U14-es bajnokságban pedig megmaradt az NB I-ből ismert rendszer, miszerint minden csapat háromszor találkozik valamennyi ellenfelével.
A felcsúti együttes vezetőedzője, Körtvélyesi István az Utánpótlássport érdeklődésére elmondta, minek köszönhető, hogy csapata fölényesen vezeti a tabellát.
„Nem volt kódolva, hogy kilenc pont lesz az előnyünk féltávnál, mert akadtak nagyon szoros meccseink, de hozzá kell tennem: 2023-ban egyszer sem kaptunk ki a bajnokságban. Ha szakmai oldalról nézzük, akkor azt gondolom, hogy domináljuk a mérkőzéseket, a komplexitásunkkal emelkedünk ki a mezőnyből.
ami azért fontos, mert közvetlen jövőképet látnak maguk előtt. Az edzői stáb arra törekszik, hogy minden futballistánk felkészülten várja a meccseket, illetve az egyéni képzésre is nagy hangsúlyt fektetünk.”
Felvetődik a kérdés, hogy nem okoz-e zavart az együttesben, hogy egyes fiatalok pályára lépnek a felnőttcsapatokban is.
„Kialakult egy mag, amely viszonylag fix, emellett pedig folyamatosan kapcsolatban állunk az NB I-es gárda vezetőedzőjével, a szakmai vezetővel és az akadémiai igazgatóval, így mindig átbeszéljük, hogy melyik játékosunk hol tart éppen. A srácok oldaláról sincs ebből probléma, mert nem rángatjuk őket ide-oda. Átgondolt, általuk is átlátható rendszer szerint mozgatunk mindenkit.”
Kíváncsiak voltunk, összességében mit gondol Körtvélyesi az U19-es bajnokság színvonaláról.
„Fontos megjegyezni, hogy a futballban erős külföldi országokban nagyon komolyan veszik az utolsó korosztályos ligát. Itthon is van jó néhány csapat, amely magas szintű munkát végez, de
A bajnokság második helyén a Ferencváros áll, a harmadik pedig a Debrecen az őszi záráskor.
Az U17-esek között is a Puskás Akadémia vezet, ám itt már jóval szorosabb a verseny, hiszen mindössze egy ponttal szerzett többet a második Budapest Honvédnél. További egy pont hátrányban van az első két helyen álló csapathoz képest a Debrecen, így biztosan izgalmas tavasz várható ebben a korosztályban.
Az U16-os bajnokság őszét a Budapest Honvéd zárta az élen, megelőzve a Vasast és az MTK-t. A tabellára tekintve látszik, hogy nagyon sűrű a mezőny, hiszen az ötödiktől a kilencedik helyig egyenlő ponttal állnak a csapatok, s csupán a több lőtt gól alapján rangsorolhatók. Negatív érdekesség, hogy az Újpest egyetlen győzelemmel tanyázik az utolsó helyen, 9–45-ös gólkülönbséggel…
de korántsem dőlt még el a bajnoki cím sorsa, mivel a Honvéd egy pontra van a Lokitól. A hajdúsági fiatalok szerepléséről az utánpótláscsapat vezetőedzőjét Garamvölgyi Pétert kérdeztük.
„Arra próbáltunk törekedni, hogy mindent ott folytassunk, ahol legutóbb befejeztük. Szerintem a jó szereplésünk annak köszönhető, hogy kiváló minőségű játékosaink vannak, erős bázisra építhetünk, és az összhang is adott a fiúk között.
A tréner úgy véli, hogy ez a korosztályos bajnokság jó színvonalú.
Az pedig különösen örömteli, hogy ez nem csak egy-két csapatra igaz ebben a bajnokságban, hanem legalább hét-nyolcra.
A tavaszi szezonban is maximális koncentrációra lesz szükség, ha a Debrecen a bajnoki címre pályázik.
„Semmi nincs még lefutva, mert minden csapattól láttunk szép dolgokat, az összes edző és játékos beleteszi a munkát, úgyhogy azt kell mondanom, tényleg erős a mezőny.”
Az U14-esek között az MTK Budapest vezet tizennégy mérkőzést követően. A második helyen a Puskás Akadémia csapata áll három ponttal lemaradva a fővárosi kék-fehérektől, míg további három pont távolságra a Ferencváros a harmadik.