Foci: az MLSZ a határon túl is találna tehetséges magyar fiatalokat

Vágólapra másolva!
2022.11.03. 09:15
Címkék
Az MLSZ törekszik rá, hogy minden olyan külföldön pallérozódó magyar származású játékosra rátaláljon, aki értékes tagja lehet a korosztályos válogatottaknak.

Mivel a földkerekség majd' minden szegletében élnek magyarok, az MLSZ egyik feladata, hogy a lehetőségeihez mérten mindent megtegyen az országhatárokon kívül élő, magyar származású vagy állampolgárságú fiatal labdarúgók felkutatására, a monitorozásukra. Vagyis mindenkit igyekeznek megtalálni, akiben ott rejlik a lehetőség, hogy hasznára válik a korosztályos nemzeti csapatoknak, majd a felnőttválogatottnak – Willi Orbán, Callum Styles vagy Kerkez Milos esete ékes példája annak, érdemes energiát fektetni a megfigyelésbe.

Fenyő Noah-t a németek is szívesen látnák a korosztályos nemzeti csapatukban Fotó Nemzeti SPort/Kovács Péter
Fenyő Noah-t a németek is szívesen látnák a korosztályos nemzeti csapatukban Fotó Nemzeti SPort/Kovács Péter

Fenyő Noah-t a németek is szívesen látnák a korosztályos nemzeti csapatukban Fotó Nemzeti Sport/Kovács Péter

A szövetség a hazai és külföldi kapcsolatait egyaránt latba vetve keresi a kisgyerekként külföldre költözött vagy már külföldön született, de magyar felmenőkkel rendelkező játékosokat. Így kerültek képbe például a 2017-ig az MTK-ban nevelkedő, félig grúz származású Yaakobishvili-testvérek, Antal és Áron, akik édesanyjuk munkavállalása miatt költöztek Spanyolországba, ahol egy kiscsapatnál folytatták a futballt. Később nevesebb együttesekhez kerültek (előbbi a Gironához, utóbbi a Barcelonához), s azokban már a magyar szövetség is figyelemmel követhette a fejlődésüket. Persze lényegesen azon játékosok felkutatása, akik külföldön születtek, és egyetlen percet sem töltöttek a magyar utánpótlásképzésben, illetve sportszervezetben, kiváltképp, ha a vezetéknevük nem magyar eredetű.

Az MLSZ megfigyelői és a korosztályos válogatottak edzői is bukkannak ígéretekre külföldön. Leginkább ajánlások révén találják meg a fiatalokat, de sokszor a klubok jelzik, ha szerepel náluk tehetségesnek vélt magyar származású futballista. Ettől függetlenül a szövetségi edzőknek folyamatosan képben kell lenniük a merítési lehetőséggel, nehogy lemaradjon a magyar futball egy-egy reményteli tizenévesről. Az MLSZ által használt Wyscout adatelemző szoftver segítségével sokak mérkőzéseit láthatják, míg azokról, akiknek az adatai nincsenek fent az elemző oldalon, a klubjaik biztosíthatnak mérkőzésfelvételeket.

Figyelembe kell venni azonban az UEFA-szabályzatokat, amelyek arról rendelkeznek, milyen kritériumoknak kell megfelelnie egy játékosnak ahhoz, hogy pályára léphessen az adott válogatottban. Bármennyire abszurd, előfordul, hogy valaki magyar állampolgársága ellenére sem felel meg a feltételeknek. Ilyen például a román-magyar kettős állampolgárságú Corbu Marius, aki hiába szeretne, nem lehet a nemzeti csapat tagja, mert ő, az édesapja és a nagyapja sem Magyarország területén született, hanem a Romániához tartozó Magyarcsügésen, és még három év választja el attól, hogy egyhuzamban öt esztendőt Magyarországon játsszon, minek következtében meghívást kaphat a nemzeti együttesbe.

Nem Magyarországon született a Frankfurt U19-es csapatát erősítő Fenyő Noah és Harangi Aiden sem, mégis az U17-es válogatottat erősítik: mindkettőjüknek az édesapja magyar, illetve magyarországi születésű, állampolgár, nincs tehát akadálya annak, hogy hazánk korosztályos nemzeti csapataiban szerepeljenek. Fenyőnek német állampolgársága is van, s úgy tudjuk, a Német Labdarúgó-szövetség meg is környékezte, hogy próbálja ki magát a korosztályos válogatottjában (erre egyébként lenne lehetősége, mivel magyar színekben mindeddig csak felkészülési találkozón lépett pályára). Az Egyesült Államokban született Harangi Aiden (aki a korábbi NB I-es futballista, Harangi Péter fia) élt az alkalommal, hogy az U16-os magyar válogatott után az U17-es amerikaiban játsszon, ám mivel ő is csak tesztmeccseken szerepelt, elfogadta az U17-es magyar nemzeti csapat invitálását, és októberben bemutatkozott Belvon Attila szövetségi edző együttesében. Az amerikaiak azonban nem akarnak lemondani róla, információink szerint meghívták a következő összetartásukra, így nem kizárt, hogy ismét vált, a döntés a saját kezében van.

Az U18-as válogatottban szintén októberben debütáló, édesanyja révén magyar származású Michael Okeke nigériai és angol válogatott is lehetne, ám a Manchester City középpályása a magyar korosztályos csapatban mutatkozott be.

„Már tavaly a látókörünkbe került ajánlás útján, ám a sérülései miatt nem csatlakozhatott hozzánk – nyilatkozta Babó Levente szövetségi edző. – A nyári kinevezésem után az első dolgaim egyike volt, hogy utánajárjak, szeretne-e még magyar korosztályos válogatott lenni, és végül az Ausztria elleni előkészületi meccsen pályára lépett az U18-as csapatban. Bár hallottunk arról, hogy korábban az angol utánpótlás-válogatottnál is felvetődött a neve, nem kellett sokat győzködni arról, hogy elfogadja a meghívásunkat. Új közegbe csöppent, sok új impulzus érte, és bár kritikus volt a saját teljesítményével, jól érezte magát nálunk. Technikailag képzett, taktikailag érett, profi mentalitású srác, aki értékes tagja lehet a csapatnak. Mivel az U18-as nem versenykorosztály, nem valószínű, hogy minden összetartásra elengedi a City, ám szeretnénk, ha a jövőben minél többször csatlakozna hozzánk.”

Külföldön pallérozódó, magyar származású tehetségből tehát nincs hiány, de érdemes leszögezni: az MLSZ minden igyekezete ellenére sem lehet biztos abban, hogy a korosztályos szinten hazánkat képviselő fiatalok felnőttszinten is Magyarországot választják. Ugyanakkor kétségtelen, hogy javít az esélyeken, ha a szövetség minél fiatalabb korban és minél eltökéltebben jelzi az ifjú futballistáknak, hogy számít rájuk.

További korosztályos hírekLABDARÚGÁSBANa sportági aloldalunkon.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik