Sz. Ma. ‒ utanpotlassport.hu Július 22-én ért véget a szófiai férfi U20-as B divíziós kosárlabda Európa-bajnokság, amelyen a Pór Péter vezette magyar válogatott a tizedik (összesítve a 26.) helyet szerezte meg, miután a csoportküzdelmeken nem sikerült megkaparintania az első két hely valamelyikét, ami rájátszást ért volna. Hasonló cipőben jár Forray Gábor U18-as legénysége is, amely a Szkopjéban zajló B divíziós kontinensviadalon az osztrákok elleni nyitómeccsen elszenvedett szoros vereség után a grúzokat és az azerieket viszonylag könnyedén verte, utolsó két párharcán viszont a favoritnak számító észtektől és belgáktól is simán kikapott, így negyedik helyen zárt a csoportban. Mindeközben Cziczás László női U20-as együttese a soproni Eb-n ötödik lett, Völgyi Péter U17-es leányválogatottja pedig az előkelő negyedik pozícióban fejezte be a minszki világbajnokságot. De vajon mi lehet ez az éles differencia a két nem között?Sz. Ma. ‒ utanpotlassport.hu Július 22-én ért véget a szófiai férfi U20-as B divíziós kosárlabda Európa-bajnokság, amelyen a Pór Péter vezette magyar válogatott a tizedik (összesítve a 26.) helyet szerezte meg, miután a csoportküzdelmeken nem sikerült megkaparintania az első két hely valamelyikét, ami rájátszást ért volna. Hasonló cipőben jár Forray Gábor U18-as legénysége is, amely a Szkopjéban zajló B divíziós kontinensviadalon az osztrákok elleni nyitómeccsen elszenvedett szoros vereség után a grúzokat és az azerieket viszonylag könnyedén verte, utolsó két párharcán viszont a favoritnak számító észtektől és belgáktól is simán kikapott, így negyedik helyen zárt a csoportban. Mindeközben Cziczás László női U20-as együttese a soproni Eb-n ötödik lett, Völgyi Péter U17-es leányválogatottja pedig az előkelő negyedik pozícióban fejezte be a minszki világbajnokságot. De vajon mi lehet ez az éles differencia a két nem között?
„A fiúmezőnyökben lényegesen nagyobb a rivalizálás, jóval nehezebb betörni a legjobbak közé” ‒ magyarázta a tavalyi nyári utánpótlás világversenyek után Szalay Ferenc, a hazai kosárlabdasport első embere. ‒ „Már a kiválasztásnál is akadnak gondok, ami abból fakad, hogy a fiúk nagyobb mértékben orientálódhatnak más csapatsportágakhoz, mint a lányok.”
Pór Péter szerint a férfi kosárlabdázás igazi világsport, amit évről évre egyre jobban játszanak a világ legeldugottabb országaiban is. A magyar kosarasok nem tudják egyik pillanatról a másikra behozni az évtizedek alatt felgyűlt a hátrányt.
„Mi, szakemberek rengeteget dolgozunk azért, hogy megtegyük azokat az apró lépéseket, amelyek hosszú távon eredményessé tehetik a szakágat” ‒ mondja a tréner. ‒ „A női vonal sikerei nagyon kellenek a sportágnak, náluk a befektetett munka a valamivel kisebb konkurencia miatt hamarabb célt ér, illetve már eredményekben is megmutatkozik. A férfi felnőttválogatott aprólékos munkát kezdett el évekkel ezelőtt, amelynek része az is, hogy először az U20-as, most pedig már az U18-as válogatott is ugyanazon játékrendszer szerint dolgozik. Ez a szisztéma nevelte ki többek között Perl Zoltánt, Váradi Benedeket, Benke Szilárdot és Filipovics Márkót is. Félreértés ne essék, ők a klubjukban alapozták meg jövőjüket, de ebben a rendszerben váltak azonnal beilleszthetővé a felnőttek közé” ‒ teszi hozzá a vezetőedző, majd arról is szót ejt, szerinte rövid időn belülfelzárkózhat-e a honi férfi kosárlabdasport a világ élvonalához. ‒ „A lényeg a fejlődés fenntarthatóságában van. Nem egy-egy véletlenszerű sikert akarunk elérni, hanem állandó szereplői akarunk lenni a nagy tornáknak. A világbajnokságra és az olimpiára csak a legjobb csapatok jutnak ki, azok, akiknek a játékosai az NBA-ben vagy az Euroligában edződnek hétről hétre. Ez a szint még messze van tőlünk, csak rengeteg munka és alázat révén juthatunk el odáig. Azon vagyunk, hogy lépésről lépésre közelítsünk az élmezőnyhöz, és úgy vélem, jó úton járunk.”
További korosztályos híreink KOSÁRLABDÁBAN a sportági aloldalunkon.