Leiner Soma - utanpotlassport.huAz MLSZ által bevezetett fiatalszabály jó kezdeményezésnek indult, a hazai klubok előszeretettel vetettek be U20-as labdarúgókat, és markolták fel a szerepeltetésért járó jelentős összegeket. Ám kiderült, a sportba áramló pénzek nem teszik létszükségletté ezeket a bevételeket, ezértaztán a most futó évadban már csak azok az együttesek adnak játéklehetőséget az ifjú futballistáknak, amelyek tényleg bíznak saját utánpótlásközpontjukban.Leiner Soma - utanpotlassport.huAz MLSZ által bevezetett fiatalszabály jó kezdeményezésnek indult, a hazai klubok előszeretettel vetettek be U20-as labdarúgókat, és markolták fel a szerepeltetésért járó jelentős összegeket. Ám kiderült, a sportba áramló pénzek nem teszik létszükségletté ezeket a bevételeket, ezértaztán a most futó évadban már csak azok az együttesek adnak játéklehetőséget az ifjú futballistáknak, amelyek tényleg bíznak saját utánpótlásközpontjukban.
Így aztán – a csalódást keltő adatok miatt – a szövetség a szezon zárultával nyugdíjazza a fiatalszabályt, és más ösztönzési rendszert dolgoz ki. Sorozatunkban most a szomszédos országok filozófiájával foglalkozunk: egy-egy fordulót kiragadva áttekintjük az 1997 után született játékosok arányát, az utánpótlás-válogatottak teljesítményét, illetve a nemzeti csapatokban fellelhető légiósok számát is. Elsőként a magyar U17-es válogatott két Európa-bajnoki elitkörös csoportriválisát, Szlovéniát és Romániát vettük górcső alá, és megdöbbentő különbségeket tapasztaltunk . A határjárást déli irányban, Szerbiában és Horvátországban folytattuk.
A szerb élvonal tizenhat csapatos, a bajnokság első szakaszát követően nyolc együttes a felső-, ugyanennyi pedig az alsóházban folytatja szereplését. A lapzártánkig utolsó játéknapon öt olyan együttes volt, amely nem szavazott bizalmat 1997 után született játékosnak, míg a maradék tizenegy alakulatban húsz ifjú futballista összesen 1208 percet játszott. Ez egy csapatra nézve 75,5 percet jelent, ami jócskán meghaladja az NB I eddigi 27 fordulójában mért 47 perces átlagot.
A „legeket” a Csukaricski és a Vojvodina gárdája szolgáltatta. Előbbi alakulatban játszott a legtöbb U20-as labdarúgó a vizsgált fordulóban, szám szerint négy. A játékperceket tekintve azonban az újvidéki klub lehet igazán büszke: három fiatal 208 perc erejéig élvezte edzője bizalmát. A bajnokságot jelentős előnnyel vezető Crvena Zvezda csapatában kettő, míg a Partizan Belgrádban egy fiatal jutott szóhoz. Igaz, a fekete-fehérek kezdőjében csak szerb játékosok voltak, és a 2000-es születésű Szvetozar Markovics is köztük volt.
Az utánpótlás-válogatottak teljesítménye kapcsán elégedettek lehetnek a szerb szurkolók, noha az U19-es válogatott nem kvalifikálta magát az Európa-bajnokságra. Ellentétben az U17-es csapattal, amely az elitkört veretlenül, a spanyolokat is megelőzve zárta. Az U21-es gárdának is megvan minden esélye a kijutásra, tekintve, hogy hat meccsen hat győzelem, illetve 19–3-as gólkülönbség a mérlege.
A két fiatalabb válogatott az otthon játszókra épít, sokan közülük már stabil csapattagok a felnőtt élvonalban. A remekül teljesítő U21-es csapatban jóval több a légiós, az összes nyugat-európai topbajnokságban találunk utánpótláskorú szerb játékost.
A horvát élvonal 31. fordulójában csupán a Rijeka nem küldött pályára ifjú labdarúgót, a többi kilenc együttesben huszonkét fiatal jutott szóhoz, ők összesen 1429 percet futballoztak. Ez egy csapatra vetítve majdnem 143 perc. Ez az adat nem csupán az NB I statisztikáját körözi le, hanem a román és a szerb bajnokságét is felülmúlja.
A Cibalia szurkolói sok mindennek nem örülhetnek ebben az évadban, ha csak nem annak, hogy kedvenc csapatukban rendre szerephez jutnak a fiatalok. A vizsgált játéknapon öt ifjú játékos lépett pályára, s játszott összesen 360 percet, ami a legtöbb volt a tíz csapatot figyelembe véve. Más kérdés, hogy a vinkovci alakulat zárja a tabellát, és vélhetően nem menekül meg a kieséstől.
A két zágrábi együtes, a Lokomotiv és a Dinamo is büszke lehet; előbbi együttesben öt, míg utóbbiban három U20-as játékos lépett pályára. Különösen nagy eredmény ez, ha azt nézzük, hogy a Dinamo ezúttal is a bajnoki cím elnyeréséért küzd, és jelenleg vezeti a tabellát. Az éllovas kezdőjében ezúttal is ott volt a 21 esztendős, felnőttválogatott középpályás, Ante Coric, akivel kapcsolatban friss hír, hogy szerződtetné az AS Roma.
Az utánpótlás-válogatottak teljesítménye már nem olyan biztató a déli szomszédnál. Sem az U17-es, sem pedig az U19-es csapat nem kvalifikált a korosztály Európa-bajnokságára, sőt utóbbi az elitkörig sem jutott el. Az U21-es válogatott azonban még elérheti céljait, hét meccs után öt győzelemmel, egy döntetlennel és egy vereséggel második a kontinensviadal selejtezőcsoportjában.
A horvátok fiatal játékosai rendre valamelyik hazai akadémián bontogatják a szárnyaikat, de Olaszország kedvelt célpontnak számít: a Juventus, a Fiorentina és a Lazio utánpótlásában is találunk horvát játékost. Az U21-es generáció jelentős része külföldön pallérozódik: példaként Nikola Vlasicot, az Everton középpályását említhetnénk, de a jelenleg Las Palmasban futballozó, korábbi Barca-nevelés Alen Halilovic neve is ismerősen csenghet a futballszurkolóknak.
Újabb két ország vizsgálatát követően hasonlóak a tapasztalatok, mint a román és a szlovén utánpótlást illetően: a szerb és a horvát élvonalban is több szerep jut a fiataloknak, mint az NB I-ben. S ami szintén nagyon fontos: az ország élvonalába tartozó együttesek – mint jelen esetben a Partizan Belgrád vagy a Dinamo Zágráb – megbíznak saját neveltjeikben.
További korosztályos hírekLABDARÚGÁSBANa sportági aloldalunkon.