Gymnasiade: magyar sikerek a diákvetélkedőn, Marokkóban

utanpotlassport.hu utanpotlassport.huutanpotlassport.hu utanpotlassport.hu
Vágólapra másolva!
2018.05.06. 20:51
Címkék
Két arany-, három ezüst- és négy bronzérem az eddigi mérlege a magyar csapatnak a marokkói Gymnasiadén. A május 2. és 9. között zajló multisport-eseményre kiutazott 44 hazai sportoló összesen tíz sportágban méreti meg magát. Judóban, karatéban, tornában és ökölvívásban könyvelhettünk el sikereket az első öt nap során.

Sztrik Martinutanpotlassport.hu Az ISF (International School Sport Federation) által szervezett nemzetközi iskolai sportversenyt, a május 2. és 9. közöttzajlóGymnasiadét idén először tartották Afrikában, ezen belül is a marokkói Marrákesben.Sztrik Martinutanpotlassport.hu Az ISF (International School Sport Federation) által szervezett nemzetközi iskolai sportversenyt, a május 2. és 9. közöttzajlóGymnasiadét idén először tartották Afrikában, ezen belül is a marokkói Marrákesben.

A 68 fős magyar küldöttség 44 sportolója tíz sportágban képviseli hazánkat: aerobikban, birkózásban, golfban, cselgáncsban, karatéban, országúti kerékpározásban, ökölvívásban, ritmikus gimnasztikában, taekwondóban és tornában. Az első öt nap után három éremmel büszkélkedhetnek fiataljaink, de a versenyek java még hátra van.

A Gymnasiade a középiskolásokat minden sportágban megmozgató nemzetközi egyéni és csapatverseny-sorozat, amelyet 1974 óta (1990-ig kétévente, 1990 és 2016 között négyévente, majd 2016-tól ismét kétéves terminussal) rendeznek. Tizenegy ország volt már házigazda. A fiatalok 2009-ben még négy, a 2016-os trabzoni viadalon viszont már tizenkét sportágban vetélkedtek. Ez a szám idén Marrákesben, a 17. Gymnasiadén tizenhatra bővült. A marokkói világjátékokon 46 ország több mint 2600 versenyzője vesz részt.

A 16 éves Baranyi Zsófia jóvoltából ezüstéremmel erősítették a magyar küldöttséget a karatésok. A Papp Miklós edző vezette háromfős csapat szerdán utazott a Gymnasiade helyszínére, ahol csütörtökön a mérlegelés és egy edzés szerepelt a programban. A verseny színvonalas csatákat hozott. A pénteki selejtezők során Baranyi Zsófia 4‒0-ra verte belga, majd 8‒0-ra román ellenfelét, ezzel bejutott a döntőbe. A szombati fináléban aztán szoros mérkőzésen, 4‒3-ra kikapott a hazai közönség előtt szereplő marokkói versenyzőtől, így a tavalyi korosztályos Európa-bajnoksághoz hasonlóan ezúttal is a dobogó második fokára állhatott fel. A másik két magyar sportoló közül a 61 kg-os Botos Botond bírói döntéssel maradt alul egy ukrán versenyzővel szemben, Kapdebo Botondot pedig algériai riválisa állította meg. A 76 kilós súlycsoportban indult magyarnak ezután lehetősége volt még kiharcolni a bronzérmet, azonban a helyosztón nem bírt tajvani ellenfelével.

Az ezüstérmes Baranyi Zsófia (bal oldalon)
Az ezüstérmes Baranyi Zsófia (bal oldalon)

Az ezüstérmes Baranyi Zsófia a dobogón (bal oldalon)

„Élveztem a versenyt, izgalmas volt, jó ellenfelekkel küzdöttem. A döntő nagyon szoros volt a marokkóival szemben, nehezítette dolgom, hogy ő hazai közönség előtt szerepelt. Ugyan nem sikerült győznöm, de egyáltalán nem vagyok csalódott, kihoztam magamból a maximumot. Ez egy visszaigazolás vált számomra, hogy jó úton haladok, és gőzerővel készülök tovább az ifjúsági olimpiai kvalifikációra” ‒ mesélt a marokkói sikerről a 16 éves Zsófia.

Judóban is született szép magyar eredmény, hiszen a 15 éves Sándor Péter a 73 kilogrammosok között bronzérmet szerzett. A nyolcfős mezőnyben az első mérkőzésen attól az ukrán ellenfelétől kapott ki Péter, aki később megnyerte a versenyszámot. Ezt követően egy marokkói judós következett volna, ám lesérült a párharc előtt és mentő vitte a közeli kórházba, így a 15 éves magyar fiú automatikusan bejutott a bronzmeccsre, ahol másfél perc alatt ipponnal nyert a másik marokkói ellen.

A bronzérmes Sándor Péter
A bronzérmes Sándor Péter

A bronzérmes Sándor Péter

„Nyilván az első meccs volt a legnehezebb, mert egy nagyon erős ellenféllel kellett vívnom a verseny korai szakaszában, nem is sikerült legyőznöm. A bronzmeccsen már magabiztosabban álltam oda, bíztam magamban, ahogy az edzőm és a szurkolók is, nem haragudtak az első párharc eredménye miatt. Szépen küzdött a marokkói fiú, de sikerült meglepnem, és elégedett vagyok a bronzéremmel. Nem sokat tudtam pihenni a Gymnasiadéra, mivel egy héttel ezelőtt még a Budapest-kupán vettem részt, ahol szintén rengeteg nemzetközi ellenféllel találkoztam. Ott ezüstérmet sikerült szereznem, úgyhogy eredményes időszak volt a számomra.” ‒ mondta a 15 éves judós fiú.

Az első öt nap során a fantasztikusan szereplő tornászlányaink koronázták meg a magyar érdemeket a marokkói Gymnasiadén, ugyanis a magyar női tornászcsapatot alkotó Fehér Nóra, Péter Sára, Székely Zója, Bácskay Csenge és Schermann Bianka a dobogó tetejére állhatott a csapatversenyben, második helyen az ukránok végeztek, a harmadik hely pedig a franciáknak jutott. Egyéni összetettben Fehér Nóra nyakába ezüstérem került, Péter Sára pedig a hatodik pozícióban zárt. A magyar delegációnak minden szeren sikerült kvalifikációt szereznie a szerenkénti döntőkbe, ahol ugrásban Bácskay Csenge és Péter Sára, felemáskorláton Székely Zója és Bácskay Csenge, gerendán Fehér Nóra és Bácskay Csenge, talajon pedig Fehér Nóra képviseli a döntőben a magyar tornát.

Az aranyérmes tornászlányok
Az aranyérmes tornászlányok

Az aranyérmes tornászlányok

„Nagyon örültünk ennek a sikernek, sokat jelent a csapat számára. Úgy érezzük, hogy beérett a befektetett közös és egyéni munka is, nagyon sokat dolgoztunk érte. Reméltük és sejtettük a verseny előtt, hogy az első háromban ott leszünk, de az aranyérem minket is meglepett. Ünnepelni és pihenni még nem igazán tudtam, hiszen bejutottam a holnapi egyéni fináléba is, ahol szeretnék győzni, de ez nagyban függ a holnapi állapotomtól, de most csak erre koncentrálok, és a maximumot fogom nyújtani” ‒ beszélt magabiztosan a 15 éves Fehér Nóra.

Ökölvívásban ahétfős magyar csapatból Kiss Levente Hunor aranyat, Lőczi Roland és Juhos István ezüstöt,Szőllősy Áron, Samu Ferenc Péter és Balogh János bronzérmet nyert.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik