Vizes Eb: Milák Kristóf 100 méter pillangón is Európa-bajnok!

2021.05.23. 18:02
Milák Kristóf a 100 pillangót is megnyerte (Fotó: MTI)
A budapesti vizes Európa-bajnokság vasárnap esti úszó döntőiben nyolc magyar úszó szállt vízbe. Milák Kristóf a 200 után a 100 méter pillangót is megnyerte – Szabó Szebasztián 8. lett, Burián Katalin női 200 méteres hátúszásban lett bronzérmes, Kapás Boglárka női 400 gyorson lett harmadik, míg férfi 400 vegyesen a háromszoros Európa-bajnok Verrasztó Dávid a negyedik lett.

Az este első aranyát a hollandok háromszoros olimpiai bajnoka, Ranomi Kromowidjojo nyerte meg, a női 50 méteres pillangóúszásban fantasztikus hajrával győzött a francia Melanie Henique-t 16 századdal megelőzve.

A férfiak 50 méteres gyorsúszását a finn Ari-Pekka Liukkonen nyerte meg 21.61-es idővel, három századra megközelítve egyéni legjobbját, egyben saját finn nemzeti csúcsát.

A női 50 méteres mellúszásban a szombaton fantasztikus világcsúcsot (29.30) repesztő 16 éves Benedetta Pilatónak mindössze öt század hiányzott az újabb világrekordhoz, ám így is óriási előnnyel nyerte a számot, aztán a medencéből kifelé jövet a kivetítőn látva édesanyját és kutyáját elsírta magát.

Milák nem érzett versenyhangulatot a 100 pillangó előtt (Fotó: Derencsényi István/MÚSZ)

Az este első magyar érdekeltségű döntőjében az 50 és a 200 méteres pillangóúszás friss Európa-bajnoka, Szabó Szebasztián és Milák Kristóf is rajtkőre állt. Utóbbi Európa-bajnoki csúccsal (50.62) került a fináléba. Noha Szabó kapta el kettejük közül jobban a rajtot, mégis Milák fordult elsőként fél távnál, s előnyét megtartva magabiztosan nyerte meg a számot, ráadásul új országos és Európa-bajnoki csúcsot jelentő 50.18-as idővel csapott a célba. A fél távnál még a második helyen forduló Szabó Szebasztián a nyolcadik helyen végzett 51.86-os idővel.

„Voltam annyira felkészült, hogy ne tudjanak megszívatni a falak, odafelé és visszafelé is jól jöttem. Úgy saccoltam, hogy 50.2, 50.3 van bennem. Bevallom őszintén, most, a száz pillangó előtt semmi versenyhangulatot nem éreztem, úgy voltam, hogy odamegyek, aztán leúszom. Sokat kivett belőlem az elmúlt egy hét, de igazából erre készültem, ehhez értek, most ezt meg is csináltam” – fogalmazott Milák Kristóf a 100 pillangó friss Európa-bajnoka az M4 Sport kamerája előtt.

„Kicsit agresszíven kezdtem, kipróbáltuk, nem jött be, kicsit el is fáradtam már a végére. Az ötvenen megvan az arany, ez a lényeg, örülök, hogy tudtam még egyet versenyezni”mondta a 100 pillangón nyolcadik helyen végző Szabó Szebasztián az M4 Sportnak.

A női 200 méteres hátúszásban is két magyar volt érdekelt, a szám glasgow-i Eb-bronzérmese,Burián Katalin, valamintSzabó-Feltóthy Eszter. Kettejük közül Burián szinte végig a harmadik helyen haladt, Szabó-Feltóthy a hatodik helyen úszott. Burián a hajrában ugyan nagyon megközelítette a második helyen záró brit Cassie Wildot, végül 13 századdal elmaradt tőle, 2:07.87-tel csapott a célba. A győztes az olasz Margherita Panziera lett 2:06.08-as Európa-bajnoki csúccsal. Szabó-Feltóthy Eszter a hetedik lett, ideje: 2:10.19.

„Úgy örülök, hogy végre vége van. Nagyon fáradt vagyok. Nem tudom, hogy ezt az úszást hogyan csináltam. Amúgy is annyira nehéz az utolsó napon úszni a fő számot, főleg, hogy a csapat nagy része már hazament, én meg csak két napot töltöttem a buborékba költözés előtt a családommal. Úgy álltam neki, hogy itt, Budapesten dobogóra akarok állni, ha belepusztulok is”– mondta a közvetítő M4 Sportnak örömkönnyek közöttBurián Katalin.

„Nem igazán figyeltem a többieket, engem elvitt a hév, ez tény. Az elejét jól megcsináltam, a vége nem annyira sikerült, de örülök, hogy úszhattam egy felnőtt Eb-döntőt. Egyéni csúcsot vártam az Eb-től, amivel pályázhattam a döntőre, ez meg is lett, és harmadik úszásnak ez nem volt rossz” – fogalmazott az M4 Sport kamerájánakSzabó-Feltóthy Eszter.

A férfi 400 méteres vegyesúszásában is két magyar úszó szállt vízbe: Verrasztó Dávid a szám 2014 óta egyeduralkodója – legalábbis Európában – és Bernek Péter. Utóbbi fél távnál még a második helyen fordult, előbbi pedig a táv második felénél jött fel, végül egyiküknek sem jött össze a dobogó: a háromszoros Európa-bajnokként trónfosztott Verrasztó a 4., Bernek a 6. helyen végzett. A 18 éves orosz Ilja Borogyin száz méter után az élre állva nem engedte ki a vezetést a kezéből és bő egy másodperces előnnyel nyert, 4:10.02-es ideje junior világcsúcs. A második helyen az olasz Alberto Razzetti (4:11.17), a harmadikon a brit Max Litchfield (4:11.56) végzett.

„Ilyen idővel nem lehetek csalódott. Reggel még jó voltam. Jobbnak kell lennem, ennyi. Gratulálok a többieknek, Emelt fővel mehetek edzeni. Itt volt az ideje, hogy kikapjak, amit azért tisztességgel tettem meg, nem lehetek csalódott. Az olimpiáig megyünk edzőtáborba, készülünk, van mire, mert komoly időkkel vertek meg” – fejtegette a 400 vegyes háromszoros Európa-bajnoka, Verrasztó Dávid.

Kapás Boglárka 3. lett 400 gyorson (Fotó: MTI)

Az Eb utolsó magyar érdekeltségű döntőjében a női 400 gyorson Kapás Boglárka és Késely Ajna szerepelt. Egyikük sem kapta el igazán jól a rajtot, ám alig néhány tized választotta el a döntő nyolc résztvevőjét az első 100 méter után. A folytatásban aztán Kapás fokozatosan erősödve feljött a harmadik helyre, Késely a negyedik helyen fordult az utolsó százra, s ugyan a 200 pillangó Európa-bajnoka, Kapás Boglárka próbált hajrázni, nem tudott előrelépni, ahogy Késely Ajna sem tudott javítani, így az egyéni finálék egy újabb magyar bronzéremmel zárultak.

„Egy picit szerettem volna jobb időt úszni. Amikor az utolsó ötvenre ráfordultam és éreztem, hogy tudok hajrázni, akkor meglepődtem, hogy még ennyi maradt bennem. Örülök az eredménynek. Nem tudom, hogy a négyszáz gyorssal hogyan számoljak, egyelőre nem biztos, hogy úszom ezt a számot az olimpián, Virth Balázs edzőmmel még eldöntjük, hogy megéri-e egy esetleges döntő a kétszáz pillangó előtt” – árulta el Kapás Boglárka a bronzérem megszerzése után.

„Sokan gondolhatják, hogy egy picit csalódott vagyok, talán jobban örültem volna egy ötödik helynek, mert már elegem van a negyedik helyből. A következő edzőtáborban a célom, hogy ezen túllépjek. Talán nagyon bevonzottam ezt a négyest, de egyszer minden sorozatnak véget kell érnie. Mindenesetre én azt hiszem, hogy büszkén távozhatok az uszodából az Európa-bajnokság után” – mondta Késely Ajna.

A férfi 4x100 méteres vegyes váltó óriási küzdelmet hozott, végül a britek – Adam Peaty remek mellúszásának köszönhetően – nyertek az orosz és az olasz váltó előtt.

Az Európa-bajnokság zárásaként a női 4x100-as vegyes váltó is brit sikert hozott, a második helyet nagy csatában itt is az oroszok szerezték meg az óriásit hajrázó olaszok előtt.

MILÁK: FOGYTAM EGY-KÉT KILÓT A VERSENYEK ALATT

VIZES EB, BUDAPEST, DUNA ARÉNA
DÖNTŐK

FÉRFIAK
50 m gyors: 1. Ari-Pekka Liukkonen (Finnország) 21.61,
2. Benjamin Proud (Nagy-Britannia) 21.69, 3. Krisztian Golomejev (Görögország) 21.73
100 m pillangó. Eb: Milák Kristóf (Magyarország, klub: BHSE, edző: Selmeci Attila) 50.18 – országos csúcs, régi: 50.47, Milák, 2021
, 2. Joszif Miladinov (Bulgária) 50.93, 3. James Guy (Nagy-Britannia) 50.99, ...8. Szabó Szebasztián (Magyarország) 51.86
400 m vegyes: 1. Ilja Borogyin (Oroszország) 4:10.02, 2. Alberto Razzetti (Olaszország) 4:11.17, 3. Max Litchfield (Nagy-Britannia) 4:11.56, 4. Verrasztó Dávid (Magyarország) 4:12.15, ...6. Bernek Péter (Magyarország) 4:14.33
4x100 m vegyes váltó: 1. Nagy-Britannia (Luke Greenbank, Adam Peaty, James Guy, Duncan Scott) 3:28.59, 2. Oroszország (Kliment Kolesznyikov, Kirill Prigoda, Mihail Vekoviscsev, Andrej Minakov) 3:29.50, 3. Olaszország (Thomas Ceccon, Nicolo Martinenghi, Federico Burdisso, Alessandro Miressi) 3:29.93

NŐK
400 m gyors, Európa-bajnok: Simona Quadarella (Olaszország) 4:04.66,
2. Anna Jegorova (Oroszország) 4:06.05, 3. Kapás Boglárka (Magyarország, k: Újpesti TE, e: Virth Balázs) 4:06.90, 4. Késely Ajna (Magyarország) 4:07.42
200 m hát, Európa-bajnok: Margherita Panziera (Olaszország) 2:06.08,2. Cassie Wild (Nagy-Britannia) 2:07.74, 3. Burián Katalin (Magyarország, k: BVSC-Zugló) 2:07.87, ...7. Szabó-Feltóthy Eszter (Magyarország) 2:10.19
50 m mell, Európa-bajnok: Benedetta Pilato (Olaszország) 29.35,2. Ida Hulkko (Finnország) 30.19, 3. Julija Jefimova (Oroszország) 30.22
50 m pillangó, Európa-bajnok: Ranomi Kromowidjojo (Hollandia) 25.30,2. Melanie Henique (Franciaország) 25.46, 3. Emilie Beckmann (Dánia) 25.59
4x100 m vegyes váltó, Európa-bajnok: Nagy-Britannia (Kathleen Dawson, Molly Renshaw, Laura Kathleen Stephens, Anna Hopkin) 3:54.01,
2. Oroszország (Marija Kamenyeva, Julija Jefimova, Szvetlana Csimrova, Arina Szurkova) 3:56.25, 3. Olaszország (Margherita Panziera, Arianna Castiglioni, Elena di Liddo, Federica Pellegrini) 3:56.30