"Azt mondta, fenomenális voltam" - újságolta boldogan Rafael Nadal, mit mondott neki egyik példaképe, Zinedine Zidane, a franciák futballzsenije a Roland Garros-döntő vasárnapi díjátadásnál. Az újdonsült bajnok, aki felnőttként először indult a párizsi Grand Slam-tornán, valóban kimagaslott a mezőnyből, legyőzte többek között a világelső Roger Federert, és miután alig 19 évesen elhódította élete első nagy trófeáját, már várják is tőle a folytatást - a többi Grand Slam-versenyen.
Labdamûvészek egymás közt: Rafael Nadal párizsi diadalához Zinedine Zidane is gratulált
Labdamûvészek egymás közt: Rafael Nadal párizsi diadalához Zinedine Zidane is gratulált
"A fű nem éppen a kedvenc borításom, nekem kicsit gyors, de azért törekszem arra, hogy ne csupán salakon fejlődjön a játékom" - közölte az ifjú spanyol két héttel a következő kéthetes viadal, a wimbledoni bajnokság rajtja előtt. Ott nyilvánvalóan nem ő lesz az első számú esélyes, ugyanakkor nem szabad lebecsülni a képességeit, 24-es győzelmi sorozata úgy is tekintélyt parancsol, hogy valamennyit salakpályán aratta. Egyébként meg nehéz elképzelni, hogy a vasárnap megszerzett Grand Slam-trófeája lesz neki az egyetlen.
"Új fejezetet nyit majd a sportág históriáskönyvében, legenda lesz belőle" - mondja róla a párizsi fináléba nem kiemeltként bejutó, ott négy szettben alulmaradó Mariano Puerta, aki a 37.-ről a 11. helyre lépett előre a világranglistán (egyéni csúcs), holott tavaly nyáron még a 440. volt - nem csoda, hogy most, pályafutása legjobb eredményét követően egészen máshogy áll hozzá a sportághoz. "Sajnálom, hogy nem tudtam kicsikarni az ötödik szettet, de szerintem így is csodálatos volt a döntő, különben is a világ legjobb salakpályás játékosától nem szégyen kikapni. Hihetetlen két hét áll mögöttem, és a mostani eredményemnek köszönhetően a jövőben a világ legjobbjaival küzdhetek meg a különböző tornákon. Más teniszező lettem, sokkal jobb és elszántabb" - magyarázta a 26 éves argentin teniszező. Puerta két évvel ezelőtt a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) által tiltott szernek minősített clenbuterolt szedett az asztmájára, csakhogy ezt elfelejtette közölni a profi férfitornákat szervező ATP-vel, ezért kétéves eltiltással sújtották. Miután viszont kiderült, hogy a szer nem kifejezetten teljesítménynövelő, kilenc hónaposra csökkentették a büntetését, így tavaly nyáron visszatérhetett az ATP Tourra. Az idén megnyerte a casablancai ATP-tornát, döntős volt Buenos Airesben, a Roland Garroson pedig a fináléig jutott, a negyed-, majd az elődöntőben is 1:2-es szetthátrányból fordítva. ---- A június 20-án kezdődő wimbledoni bajnokság előtti két hétben fűre vonul a teniszcirkusz, ezen a héten az urak Halléban, illetve Queen'sben, a hölgyek Birminghamben melegítenek az idény harmadik Grand Slam-tornájára.
Közülük a legrangosabb a hallei ATP-viadal, amelyben rajthoz áll többek között a Roland Garros-győztes Rafael Nadal, az Australian Open-bajnok Marat Szafin - a második helyen kiemelt orosz klasszis már tovább is jutott -, no meg a világelső Roger Federer, aki sorozatban a harmadik tornagyőzelmére készül a német városban. A svájci géniusz legutóbb a 2002-es wimbledoni viadal első körében szenvedett vereséget füvön - a világranglistán akkor a 224. helyen álló horvát Mario Ancic 6:3, 7:6, 6:3-ra verte meg -, azóta 24 meccs, 24 győzelem, mindössze öt (!) elveszített játszma a mérlege.
Áradoznak a spanyolok
A spanyol lapok hősként köszöntik, és a sportág új királyaként emlegetik hétfői kiadásukban a Roland Garros-bajnok Rafael Nadalt. A vezető sportnapilap, a Marca az ifjú játékost és a díjat ábrázoló fotó alá ezt véste: "Ez a tiéd, Rafa, te vagy a salak királya". A címlapon látható, Nadalról és az éppen neki gratuláló János Károly királyról készült fénykép a "Spanyolországnak két királya van" címet kapta. "A mindössze 19 éves Nadalt megkoronázták Párizsban" - fogalmazott az As, míg az El Mundo azt írta: "Hősies győzelem Puerta ellen. Párizs Nadal lábai előtt hever" ---- FÉRFITORNÁK ATP-TORNA, GERRY WEBER OPEN, HALLE (680 250 dollár, fű). 1. forduló: Szafin (orosz, 2. kiemelt)-Popp (német) 6:3, 6:2; Canas (argentin, 4.)-Verdasco (spanyol) 6:4, 6:4; Haas (német, 7.)-J. Novák (cseh) 6:4, 6:1; F. López (spanyol, 8.)-Carlsen (dán) 7:6, 7:6; Melzer (osztrák)-A. Martín (spanyol) 7:5, 6:7, 7:6; Mayer (német)-Juzsnij (orosz) 6:4, 7:6; O. Rochus (belga)-Saulnier (francia) 6:4, 6:4