Mandula Petra revánsot vehet

Összeállította: KAMLER JÁNOS, L. PAP ISTVÁNÖsszeállította: KAMLER JÁNOS, L. PAP ISTVÁN
Vágólapra másolva!
2003.06.23. 22:41
Címkék
Mondták neki már vagy százszor  többek között egykori klasszisaink, Temesvári Andrea és egyetlen wimbledoni bajnokunk, Taróczy Balázs , hogy a stílusa tökéletesen megfelelő a füves pályás teniszhez, éppen ezért több mérkőzést kellene játszania ezen a gyors borításon, de Mandula Petra (57. a legfrissebb WTA-világranglistán) az idén sem tette magát próbára a wimbledoni előversenyeken, a két hete véget ért párizsi Roland Garros után inkább a pihenést választotta.
Mandula Petra (képünkön) két játszmában végzett a svájci Patty Schnyderrel
Mandula Petra (képünkön) két játszmában végzett a svájci Patty Schnyderrel
Mandula Petra (képünkön) két játszmában végzett a svájci Patty Schnyderrel
Mandula Petra (képünkön) két játszmában végzett a svájci Patty Schnyderrel
Mandula Petra (képünkön) két játszmában végzett a svájci Patty Schnyderrel
Mandula Petra (képünkön) két játszmában végzett a svájci Patty Schnyderrel
Úgy tűnik, igaza volt, mert néhány edzés elegendő volt a londoni füvön, legalábbis ahhoz, hogy az első fordulóban legyőzze Patty Schnydert. Viszont akárhogy is nézzük, ez csodálatos eredmény a részéről, hiszen a göndör hajú svájci egykoron tagja volt a világranglista első tíz helyezettjének, és még most is az előkelő 19. pozíció az övé – más kérdés, hogy a "zöldben” nem tartozik a világ élvonalához, sőt, mint kiderült, a harci szelleme sem a régi. Igaz, ez minket – különösen Petrát – nem igazán érdekel, Temesvári Andrea szavaival élve: úgysem azt kérdezik majd a magyar teniszezőtől, hogy milyen játékkal rukkolt ki Wimbledonban, hanem azt: legyőzte-e Schnydert?
Legyőzte.
Dacára annak, hogy az első játszma rövidítésbe torkollott, viszonylag könnyedén, de legalábbis úgy, hogy nem kellett megfeszülnie a győzelemért, a svájci ugyanis mintha feladta volna a küzdelmet az elveszített rövidítés után, egy-két megmozdulásán pedig érződött, már futkorászni sincs kedve. Négy gém után 2:2-t mutatott az eredményjelző, ám ezt követően nem volt kérdés, ki ér révbe, jóllehet 4:2-nél meleg pillanatokat (bréklabda) élt át Mandula Petra, aki a végén aztán örömmel konstatálhatta: pályafutása során másodszor bejutott a legjobb 64 közé az 1877-ben "született” wimbledoni bajnokságon.

A fű mellôl

MÉG TÖBB PÉNZT AKARNAK. A férfi teniszezôk többsége bojkottálja a jövô évi tornát, ha nem emelik a pénzdíjakat. A profik a hét végén tanácskoztak a juttatásról, és hétfôn hozták nyilvánosságra véleményüket, amely elsôsorban azért tűnik kissé felháborítónak, mert a hölgyek között kevesebb pénzt osztanak szét, mégsem elégedetlenkednek. (Az Australian és az US Openen egyenlô díjazásban részesül a két nem.) „Szerintem rendkívül tisztességes és elfogadható az idei összeg. Sajnálom, hogy ilyen szomorú üggyel kezdôdik a verseny” – mondta Chris Gorringe, a viadal fôigazgatója. A férfi egyes gyôztese 575 ezer fontot kap, a fôtábla 128 résztvevôje összesen 3 146 680 fontot, míg a nôi bajnok 535 ezret, a mezôny meg 2 696 560 fontot.

ÁRAM A RÓKÁKNAK. A szervezôk mindent megtesznek a centerpálya minôségének megóvásáért, ezért az esetleges rókainvázió kivédésére elektromos kerítést szereltettek fel. Az árammal ellátott berendezés csak elriasztja a rókákat, sérülést nem okoz nekik – legalábbis ezt állítják az illetékesek.
"Hogy őszinte legyek, sokkal többet vártam Schnydertől, még ha tisztában is voltam azzal, nem kedveli a füves pályát – mondta lapunknak a magyar teniszező. – Ami az én játékomat illeti, az sem volt az igazi, ugyanakkor meg kell jegyeznem, miután azonnal brékeltem, megnyugodtam, ráadásul éreztem, hátulról én vagyok a jobb. Ezzel együtt az első játszma a körülményekhez való alkalmazkodás jegyében telt el, ennyi kellett, hogy megérezzem, milyen játékra van szükségem. Igyekeztem minél erősebben és laposabban megütni a labdát, hiszen ezen a borításon nem csupán a vonal mellé helyezett ütések érnek pontot, amit az én példám is bizonyít. Jól éreztem magam a füvön, na.”
Petra legközelebb a rendkívül erős testalkatú üzbég Iroda Tuljaganovával játszik, avagy rendesen "belehúzott” a sorsolásnál, elvégre a világranglista 19. helyezettje után a 41.-ként jegyzett leány következik. "Egyszer játszottam már vele, meg is vert, viszont akkor salakon kerültünk szembe egymással. Most is csak azt tudom mondani, hogy ha a saját teniszemet tudom játszani, van esélyem a továbbjutásra. Szerdán úgyis kiderül” – zárta mondandóját Mandula.
"Szerintem sokkal nehezebb mérkőzés vár rá – kapcsolódott a témához Temesvári Andrea –, mert kizártnak tartom, hogy Tuljaganova Schnyderhez hasonlóan fog viselkedni a pályán. Alighanem minden egyes pontért keményen meg kell majd dolgozni ellene.”
Ami a második játéknapot illeti, ezúttal is lesz magyar szereplő, jelesül Kapros Anikó (204.), aki a selejtezőben aratott három győzelemmel a tarsolyában készülhetett az amerikai Meghann Shaughnessy (20.) elleni első fordulós összecsapásra. Anikóék a 6-os számú pályán kaptak helyet, ahol rögtön az első mérkőzést játsszák.

A címvédő Lleyton Hewittot is utolérte a horvát végzet

Amióta megdőlt Pete Sampras hatalma (2001), minden évben akad egy horvát, aki fölfoghatatlan eredményt ér el a világ leghíresebb tornáján. Két éve Goran Ivanisevic szabadkártyásként hódította el a bajnoki címet, tavaly Mario Ancic vette ki a mezőnyből a már akkor is esélyes svájci Roger Federert, míg az idén mindjárt az első napon robbant a horvát bomba: a szinte teljesen ismeretlen, nemrégiben még a hódmezővásárhelyi future-tornán szereplő, ott Bardóczky Kornélt és Fonó Lászlót legyőző, végül az elődöntőig jutó, a világranglistán jelenleg a 203. helyen álló Ivo Karlovic négy játszmában megverte a tavalyi bajnokságon összesen két szettet veszítő Lleyton Hewittot.
Sokkoló.
És hogy ennek a diadalnak mekkora az értéke? Nos, az úgynevezett Open Era bevezetése óta (1968) sohasem búcsúzott az első körben a férfi címvédő – azelőtt is csupán egyszer, 1967-ben, amikor Charlie Pasarell kiejtette Manuel Santanát –, arról nem is beszélve, hogy Karlovic nem csupán a wimbledoni centerpályán nem játszott, de ezt megelőzően még Grand Slam-versenyen sem vett részt, most is csak azért lehet ott, mert túljutott a selejtezőn. A verseny második fordulójában meg azért, mert elképesztő termete ellenére (208 centi magasra nőtt, így az ütő úgy fest a kezében, mint máséban mondjuk egy kenyérvágó deszka) csodálatosan tud teniszezni.
Pedig az eleje simán indult, a megszeppent horvát óriás négy kettős hibát ütött az első két adogatójátékában, az ezer fokon égő Hewitt nem is vacakolt sokáig, hibátlan játékkal, mindössze 19 perc alatt besöpörte a nyitó játszmát. A másodikban azonnal bréklabdához jutott – viszont elpuskázta a lehetőséget, nem gondolván arra, ez a momentum sorsfordító lesz. Elsősorban Karlovic szempontjából, miután ugyanis a horvát valahogy egyenlített (7:6), és a harmadik szett elején a 12. ásszal újabb brékpontot hárított, első, illetve második adogatásaival, no meg nagyszerű hálójátékával leteniszezte a pályáról a címvédőt, aki az idő előrehaladtával teljesen elveszítette ritmus, illetve anticipációs érzékét. Mentségére legyen mondva, nem volt irigylésre méltó helyzetben, elvégre a 208 centis vetélytársa az "égből” szervált, vagyis a labda elképzelhetetlen szögben érkezett a térfelére.
Nem mellékesen, Hewitt kiesése kapóra jöhet a felső ág két ifjú titánjának, az eddig egyetlen Grand Slam-tornát sem nyerő Roger Federernek és Andy Roddicknak. Kettejük közül különösen Roddick volt elemében hétfőn, nyolcvan perc alatt végzett az olasz Davide Sanguinettivel, 33 nyerőt – ebből egyet a hálónak háttal állva, fonákkal – ütve.

Angol nemzetközi bajnokság, Wimbledon (15 484 000 dollár, fű)

Férfi egyes
1. forduló: Karlovic (horvát)–Hewitt (ausztrál, 1. kiemelt) 1:6, 7:6, 6:3, 6:4; Federer (svájci, 4.)–Li Hjung Taik (dél-koreai) 6:3, 6:3, 7:6; Roddick (amerikai, 5.)–Sanguinetti (olasz) 6:2, 6:3, 6:3; Schalken (holland, 8.)–Parmar (brit) 6:3, 6:4, 6:1; Schüttler (német, 9.)–Kratochvil (svájci) 6:3, 6:4, 6:7, 7:5; Srichaphan (thaiföldi, 12.)–Hrbaty (szlovák) 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3; Clément (francia, 15.)–Ginepri (amerikai) 6:3, 4:6, 7:6, 2:3-nál félbeszakadt; Juzsnij (orosz, 16.)–Beck (szlovák) 6:4, 6:2, 6:3; Kuerten (brazil, 17.)–J. van Lottum (holland) 2:6, 3:2, fa.; Melzer (osztrák)–González (chilei, 19.) 6:3, 6:4, 7:6; Calleri (argentin, 23.)–Voinea (román) 6:2, 7:5, 1:0, fa.; Robredo (spanyol, 25.)–Acasuso (argentin) 3:6, 6:3, 7:6, 6:4; Fish (amerikai)–Gaudio (argentin, 29.) 6:2, 4:6, 6:3, 6:3; Mirnij (fehérorosz)–Spadea (amerikai, 31.) 6:2, 6:4, 6:4; Chela (argentin, 32.)–Behrend (német) 6:4, 6:2, 6:3; Childs (brit)–Davigyenko (orosz, 33.) 2:6, 7:6, 1:6, 7:6, 6:2; Rusedski (brit)–Waske (német) 7:6, 7:5, 7:6; T. Martin (amerikai)–Vicente (spanyol) 6:7, 6:4, 2:6, 7:6, 6:4; Gambill (amerikai)–Kunyicin (orosz) 6:3, 6:2, 6:4; Nadal (spanyol)–Ancic (horvát) 6:3, 6:4, 4:6, 6:4; Santoro (francia)–Vinciguerra (svéd) 4:6, 6:3, 2:6, 6:2, 6:2; Björkman (svéd)–Luxa (cseh) 6:3, 7:6, 6:2; F. López (spanyol)–Kendrick (amerikai) 6:3, 6:4, 7:6; Gimelstob (amerikai)–Labadze (grúz) 6:2, 6:2, 6:4; Mutis (francia)–Squillari (argentin) 4:6, 0:6, 6:4, 7:6, 6:3; Saretta (brazil)–Mackin (brit) 6:2, 6:4, 6:2; N. Lapentti (ecuadori)–Carlsen (dán) 6:3, 6:4, 3:6, 6:4; Koubek (osztrák)–Ch. Rochus (belga) 4:6, 6:3, 6:1, 6:1; Hanescu (román)–Portas (spanyol) 7:6, 6:0, 6:0; Baccanello (ausztrál)–Heuberger (svájci) 7:6, 6:3, 3:6, 7:6; Ljubicic (horvát)–Dent (amerikai) 7:5, 3:6, 6:3, 7:5; Vahaly (amerikai)–Volandri (olasz) 2:6, 6:1, 6:4, 6:4

Női egyes
1. forduló: Mandula Petra (magyar)–Schnyder (svájci, 20.) 7:6, 6:3; K. Clijsters (belga, 2.)–Neffa-De Los Ríos (paraguayi) 6:0, 6:0; V. Williams (amerikai, 4.)–Hrozenská (szlovák) 6:2, 6:2; Davenport (amerikai, 5.)–Stosur (ausztrál) 7:6, 7:5; Rubin (amerikai, 7.)–Majoli (horvát) 6:3, 6:0; Hantuchová (szlovák, 9.)–Bartoli (francia) 6:4, 6:1; M. Maleeva (bolgár, 12.)–An. Barna (német) 6:0, 6:1; Szugijama (japán, 13.)–Ahl (brit) 3:6, 6:4, 6:4; Zvonarjeva (orosz, 16.)–Dominikovic (ausztrál) 6:0, 6:2; Coetzer (dél-afrikai, 17.)–Randriantefy (madagaszkári) 6:1, 3:6, 6:3; Déchy (francia, 22.)–Husarová (szlovák) 6:3, 6:2; Serna (spanyol, 24.)–Ruano-Pascual (spanyol) 6:3, 7:5; Reeves (amerikai)–Pistolesi (izraeli, 25.) 6:4, 6:4; Farina-Elia (olasz, 27.)–Sánchez-Lorenzo (spanyol) 6:4, 6:2; Petrova (orosz, 29.)–Garbin (olasz) 6:1, 6:3; Chladková (cseh, 30.)–Koukalová (cseh) 6:4, 6:3; Bedanová (cseh)–Pucsek (fehérorosz) 6:3, 4:6, 6:4; Frazier (amerikai)–Talaja (horvát) 6:2, 6:2; Matevzic (szlovén)–Pisnik (szlovén) 7:6, 2:6, 6:4; Zuluaga (kolumbiai)–C. Fernández (argentin) 6:4, 6:2; Grande (olasz)–Wartusch (osztrák) 6:1, 6:4; Widjaja (indonéz)–Kulikovszkaja (orosz) 7:5, 6:1; Martínez-Granados (spanyol)–An. Serra-Zanetti (olasz) 0:6, 6:3, 10:8; Schiavone (olasz)–Noorlander (holland) 6:2, 6:2; Razzano (francia)–Rogyionova (orosz) 6:3, 6:1; C. Black (zimbabwei)–Kleinová (cseh) 6:2, 6:3; Suárez (argentin)–Sfar (tunéziai) 6:1, 6:2; Fislová (szlovák)–Cervanová (szlovák) 7:6, 2:6, 6:4; Drake (kanadai)–Pratt (ausztrál) 4:6, 6:4, 6:4; Aszagoe (japán)–J. Lee (tajvani) 6:3, 7:6; Tuljaganova (üzbég)–Gullickson (amerikai) 7:5, 6:4; Srebotnik (szlovén)–Keothavong (brit) 6:2, 4:0, fa.
A nap mérkőzése
Ivo Karlovic (horvát)–Lleyton Hewitt (ausztrál, 1. kiemelt) 1:6, 7:6, 6:3, 6:4
1. adogatások (%-ban)6453
Ászok189
Kettős hibák88
Ki nem kényszerített hibák2722
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)7978
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)5157
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)198175
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)179151
Legerősebb adogatás (km/óra)217193
Direkt pontok (adogatásból is)2131
Sikeres brékpontok2/33/13
Pontok/kísérletek a hálónál37/689/18
Összes pontok125117
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik