– Három és fél éves kora óta a jégen van. Hogyan szerette meg ezt a sportágat, és mikor a döntött arról, hogy élsportoló lesz?
– Rengeteg energiám volt, ezért hogy ne unatkozzak, elvittek a városi korcsolyaiskolába. Az ottani edző aztán hamar kiválasztott, mivel lelkes voltam és sohasem sírtam, amikor elestem. Egyre többet jártam edzésre, majd jöttek az első versenyek, eredmények, így magától jött a komolyabb sportolási igény.
– Mi motiválta a napi edzések során, hiszen nem éppen profi körülmények között, sokáig nyitott jégpályán készült a versenyekre?
– Mindig is nagyon szerettem edzeni, még mínusz tíz-húsz fokban is nyitott pályán gyakoroltam, azok közé tartoztam, akik melegedni sem mentek ki. Később aztán a versenyzéssel folyamatosan erősödött a motiváció – amikor egy-egy új program elkészült, vagy amikor nemzetközi versenyekre mehettem.
– Négy olimpián vett részt, 2004-ben Európa-bajnok lett. A versenyzés befejezése után milyen újabb célokat tűz ki maga elé?
– Mindig is úgy terveztem, hogy versenyzői pályafutásom befejeztével a jégen maradok. A sportágban szerzett tudást, tapasztalatot szeretném továbbadni, és a magyar műkorcsolya jövőjét segíteni. Jelenleg edzőként dolgozom, ehhez megszereztem a Testnevelési Egyetem diplomáját. További célom, hogy elvégezzem a technikai specialista bírói tanfolyamot. Emellett hamarosan saját egyesületet indítok.
– Az Új Európa Alapítvány újdonsült kurátoraként milyen tanácsokkal látná el a tehetséges fiataljainkat?
– Nagyon sok munka és teherbírás kell a sporthoz, ezért bármilyen sportágat választ a gyerek, a legfontosabb, hogy kitartó, szorgalmas és céltudatos legyen. Egy élversenyző pályafutásában mindig vannak hullámvölgyek, de az akadályok láttán nem szabad, hogy feladja. Ugyanakkor a sikert is tudni kell kezelni.
– És mi a helyzet a tanulással, össze lehet egyeztetni az élsporttal?
– Megfelelő időbeosztással és odafigyeléssel össze lehet a kettőt egyeztetni. És bár ez lemondásokkal jár, azt gondolom, hogy ha a végén az ember visszatekint, a sporttól kapott élmények, sikerek mindenért kárpótolnak.
– Az Új Európa Alapítvány a MOL Tehetségtámogató Programon keresztül segíti a tehetséges és eredményes fiatal sportolók pályafutását. Hogyan fogja segíteni Ön a pályázatok elbírálását, a támogatottak kiválasztását?
– Fontos megvizsgálni, hogy a pályázók milyen versenyen milyen eredményt értek el. Bizonyos sportágakban sok kategóriában, sok távon van lehetőség eredményeket gyűjteni, míg máshol csupán egy-egy összetett eredmény van. Helyén kell kezelnünk a versenyeket minden sportágban.
A MOL Tehetségtámogató Program Sport kategóriájában a pályázatokat március 30-ig várják. Bővebb információ: www.ujeuropaalapitvany.hu