Szurkolói arany élet a Közel-Keleten: nekik fizetnek, hogy menjenek

Vágólapra másolva!
2012.09.26. 16:12
null
Al-Vaszl-drukkerek: ha fizetnek, akkor mennek (Fotó: Action Images)
Címkék
Az Arab Emírségekben is lasszóval kell fogni a szurkolót, de, miután ők nem marhapásztorok, inkább értékelhető napidíjjal csábítják a stadionokba a fiatalokat.

Új divat van kialakulóban az Emírségek futballklubjainak háza táján: miután a hangulatot ott is a szurkolók csinálják, nem árt, ha a lelátókon van is valaki. Azonban, miután a játék népszerűsége és a lakosság szurkolási hajlandósága sem verdesi az egeket, a klubok a más területen már jól bevált módszerhez folyamodtak: fizetnek a szurkolóknak, hogy kimenjenek a stadionba – írja a The National című, angol nyelvű helyi lap.

EGÉSZ JÓ ZSEBPÉNZ

„Három éve járok a haverokkal al-Ain mérkőzésre. Miért ne? Jó az ellátás, élvezzük a meccseket, jól szórakozunk, és a végén kapunk ötven dirhamot is, ez pedig egész jó zsebpénz” – vallott a „bérszurkolásról” egy fiatalember, Harun Mohamed. A klubok egyébként „betanítókat” is fizetnek, akik megtanítják a bérdrukkereknek a dalokat és rigmusokat – sőt, ők maguk toboroznak fiatalokat az elsősorban bevándorlók lakta negyedekben.


A klubok zenekaroknak is fizetnek, hogy hangulatot teremtsenek a lelátón (aki nézett már arab mérkőzést, tisztában van vele, hogy egész meccsen megy a zene), viszont a zenekarnak is kellenek a tapsoló, éneklő drukkerek – így a vezető szétosztja a klubtól származó bevétel egy részét az őket segítők között.

Azaz, míg egy átlagos európai drukker alkalmanként 15-20 eurót fizet ki egy meccsjegyért, eszik, iszik, utazik a saját pénzén, addig az arab országban átlagban 50 dirhamot (kb. 3000 forintot) is fizetnek csak azért, hogy a kedves „drukker” tiszteletét tegye a stadionban. Aki még valamilyen látványelemet is bedob (magyarán szurkol), az további 25 dirhamra számíthat. A tehetősebb klubok az ételt, italt és az oda-vissza utat is finanszírozzák. Az értetlenkedő európaiaknak pedig így magyarázzák el, hogy miről is van szó:

„Korábban, mint egy társadalmi szervezet, a futballcsapat szinte része volt egy-egy nagy családnak. Ebben az esetben csak arról van szó, hogy a társadalmunkra jellemező vendégszeretet jegyében ezúttal a futballcsapatok vendégelik meg a család többi tagját. Miután a klubok az otthonaikba invitálják a szurkolókat, senki nem várhatja el, hogy pénzt kérjünk azért, mert eljönnek.”

BÉRELJ DRUKKERT!
Felnőtt drukker „bérleti díja” 50 dirham
Gyerekdrukker „bérleti díja” 25 dirham
Bónusz szurkolásért, éneklésért 25 dirham

A tömegesítés rá is fér a lelátók népére: Diego Maradona korábbi klubjánál, az al-Vaszlnál csupán 3240 fő volt az átlagos nézőszám A kérdés már csak az: ha a klub elégedetlen a szurkolókkal, akkor kiállnak a pálya közepére, és hangos szitkozódással visszakövetelik a pénzüket?

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik