A legszebb gól
Jelöltek
A Gavin Harris által játszott Alessandro Nivola a Góóól! Című filmben egy látványos, szinte egész pályán végigfutó akció befejezőjeként talál az ellenfél kapujába a Newcastle játékosaként. Az akcióban részt vett még Alan Shearer, Stephen Carr és Kieron Dyer is.
Michael Sheen, mint Brian Clough. A Leeds Unitednél 44 napig (na, de milyen 44 napig) dolgozó trénerről és csapatáról szóló Damned United című filmben, amikor Clough átveszi a csapatot az előző edzőtől, Don Revietől.
És az Oscart kapja:
Természetesen Pelé! A Menekülés a győzelembe egyébként is minden idők egyik legjobb sportfilmje, valóságos sztárparádéval a pályán. A brazil félisten ollózós gólja a német katonák ellen egy II. világháborús foglyok-fogvatartók meccsen minden szempontból felemelő pillanat. A filmhez nem kevés köze van Magyarországnak: elég csak az említeni, hogy a Hungária körúti, ma Hidegkúti Nándor Stadionnak hívott létesítményben forgatták.
A legjobb mondat
Jelöltek
Russel Osman: „Nem akarok így elvonulni! Menjünk vissza! Meg tudjuk nyerni! (Menekülés a győzelembe)
Eric Cantona: „Én nem egy ember vagyok. Én Cantona vagyok." (Barátom, Eric)
És az Oscart kapja
Nyilván Brian Clough a páratlan expozéja után: „Nem akarok enni és nem akarok aludni, amíg el nem érjük, amit csak egy ember elérhet, és le nem győzzük őket. Mondom, le nem győzzük őket. Úgyhogy nem akarom a kib*szott Don Revie nevét hallani még egyszer. Úgyhogy az egyetlen név, amit kiejthettek a yorkshire-i pubokban, miközben az istenverte sörötöket isszátok, az csakis egyetlen kib*szott név lehet, az pedig a Brian Clough. Brian Clough, kib*szottul mindenek fölött! Világos?"
A legjobb piás focista
Jelölt
John Lynch, aki tökéletesen formálta meg az alkohollal küzdő futballsztárt (Best)
Az Oscart kapja
Ian McShane a nem kevésbé alkoholista Rod Turner fájdalmasan hiteles megformálásáért (Yesterday's Hero)
A legjobb dokumentumfilm
Jelöltek
Zidane – egy 21. századi portré
Kusturica: Maradona
Az Oscart kapja
Egyszer az életben – a New York Cosmos rendkívüli története
A legjobb huligánfilm
Jelöltek
A futball faktor
Awaydays
Az Oscart kapja
The Firm
A legjobb fiktív ellenfél
Jelölt
The Trojans: Az 1939-es angol thrillerben egy bűnügyi történet és a futball áll a középpontban. Főszerepben a kor legjobb csapatával, az Arsenallal, melynek néhány játékosa, illetve a menedzser, George Allison is játszik a filmben. A Trojanst amatőrök, illetve a Brentford játékosai személyesítik meg. Érdekesség, hogy pár héttel később a két csapat egymás ellen játszotta utolsó hivatalos meccsét a II. világháború kitörése előtt.
Az Oscart kapja
Manchester United, a csapat, amelyik képes volt 3-2-re kikapni az iszákos Sean Been bányászokból és vasgyári melósokból verbuvált Sheffield Unitedjétől (Ha eljön a szombat)
A legjobb jelent
Jelöltek
Amikor a főszereplő először megy föl a Highbury lépcsőjén, és örökre beleszeret a klubba (Fociláz)
Brian Clough-ot szerelik (Damned United)
Az Oscart kapja
A „Michael Thomas-meccs", ami 1989-ben eldöntötte a bajnoki cím sorsát. Nevezett utolsó percben lőtt góljával az Arsenal 2-0-ra győzött, és megnyerte a bajnokságot. (Fociláz)
Legjobb színész
Jelöltek
Alessandro Nivola (Góóól!) – hiteles
Gary Oldman (The Firm) – félelmetes
John Gordon (Gregory's Girl) – lenyűgöző
Az Oscart kapja
Michael Sheen (The Damned United) – Cloughabb, mint maga Brian Clough
A legjobb film
Jelöltek
Gregory's Girl
The Firm
The Damned United
Az Oscart kapja
Menekülés a győzelembe