Nagy József (9-0, 9 K. O.-T. K. O.) és Kovács Attila (12-1, 6) karrierje a közelmúltban hasonlóan alakult: mindketten nemzetközi bajnoki övet (igaz, Kovácsnak csak interim cím volt a birtokában) szereztek az IBF-nél (Nemzetközi Bokszszövetség), amelytől nem is olyan régen mindketten megváltak, szombaton pedig Nyíradonyban mindketten célba veszik a WBA (Bokszvilágszövetség) nemzetközi bajnoki övét. Nagy a dél-afrikai Andile Tshongolo (16-8, 10) ellen a középsúlyú, Kovács pedig az argentin Aladino Alanis (20-6-3, 13) ellen a váltósúlyú koronát pályázza meg - ennek megfelelően a párhuzamosság jegyében is beszélgettünk velük.
Nagy József mind a kilenc meccsét idô elôtt fejezte be a profiknál (Fotók: Czagány Balázs)
Nagy József mind a kilenc meccsét idô elôtt fejezte be a profiknál (Fotók: Czagány Balázs)
- Nem zavaró, hogy meg kellett válni egy meglévő övtől, és más irányba kellett elindulni? Nagy József: Számomra egy övnek nincs túl nagy jelentősége. Ez olyan, mintha egy jó minőségű autót cserélnék le egy másik jó minőségűre. Kovács Attila: Ha az ember nagy célokat tűz maga elé, mindegy, milyen akadályok jönnek útközben. De ez nem is akadály, hanem állomás lesz, a cél, a világbajnoki öv felé felé vezető úton.
- Mennyiben zavarja akár a bokszban, akár a magánéletben, hogy a járt utat járatlanért kell elhagynia? N. J.: Járatlan utat kétségtelenül nehezebb járhatóvá tenni, de azon is végigment már valaki elsőként. Ha egyes területeken nem lehetek első, mert már megelőztek, legalább a legjobb szeretnék lenni. K. A.: Mindegy, milyen szervezetnél, mindegy, ki ellen, mindenkit meg kell verni ahhoz, hogy eredményes legyek. Vannak olyan helyzetek, amikor vállalni kell a kockázatot.
Kovács Attila címvédô meccs helyett újra gazdátlan övet vesz célba
- Az IBF vagy a WBA öve az értékesebb? N. J.: Szerintem egy gyerek nem a neve, hanem a tulajdonságai miatt lesz érdekes. Egy öv sem a neve miatt lesz rangosabb, hanem azért, mert két kiváló bokszoló küzd érte. K. A.: Talán a WBA erősebb szervezet, de én sem tennék különbséget a két öv között. A nemzetközi bajnoki öv szép siker lenne, azért megyek, felkészültem, győzni akarok.
- Minek tulajdonítható, hogy eddig nagyon hasonló ívű pályát futottak be a profik között? N. J.: Mert menedzserünk, Rácz Félix jó alapanyagból dolgozik. Kicsit komolyabban: azt hiszem, jókor voltunk jó helyen, és amikor kellett, hoztuk magunkat. K. A.: Az eleje azért számomra nehezebben indult, nem titok, nekem nem Rácz Félix volt az első menedzserem, emiatt döcögősebb volt a kezdés. Akkor két év alatt volt hat meccsem, most meg egy évbe is belefér ennyi. Most már szinkronba kerültünk…
- Meddig tarthatnak a párhuzamok? N. J.: Remélem, minél tovább. Attilát jó bunyósnak tartom, és mint klubtársnak, természetesen szurkolok is neki. K. A.: Én is bízom a további hasonlóságokban. Józsival már az amatőröknél is együtt voltunk válogatottak, váltósúlyban bokszoltunk is egymással. Jóban vagyunk, remélem, együtt leszünk majd sikeresek.
- Mindketten a harmadik iksz környékén járnak, nem érzik úgy, hogy sürgeti önöket az idő? Mikor jön az újabb váltás, a rangosabb öv? N. J.: Sürget? Á… Megfelelőnek tartom az iramot, a hetedik meccsemen lettem magyar bajnok, a nyolcadikon nemzetközi bajnok, a kilencediken pedig túljutottam az első címvédésemen. Úgy gondolom, butaság és nagyképűség lenne egy lapon említeni magam Bernard Hopkinsszal vagy a többi nagyágyúval. Addig még nagyon hosszú utat kell bejárnom. De kérdezze meg majd ugyanezt hat-nyolc mérkőzés múlva. Senkitől sem tartok, bárkivel, bárhol hajlandó vagyok megmérkőzni, ha erre a menedzserem is alkalmasnak talál. K. A.: Szó sincs semmiféle sürgetésről. Még öt-hat évet tudok és akarok áldozni a bokszra, abba még sok minden beleférhet. Jól érzem magam, harmincéves múltam, de ez csak egy szám, a testem nem érzi, hogy annyi lennék. Lesz még időm a nagy dobásra.