Öcsi bácsi nyomában

SZÖLLŐSI GYÖRGYSZÖLLŐSI GYÖRGY
Vágólapra másolva!
2009.05.03. 02:26
Címkék
Joseph Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség elnöke a Nemzeti Sportnak adott szombati interjújában jelentette be, hogy a FIFA megalapítja a Puskás Ferenc-díjat, amely a futballvilág egyik legjelentősebb kitüntetésévé válhat. Lapunkban azt járjuk körül, miért is ez a díj lesz a legrangosabb.

Az ötlet nem azért nagyszerű, mert ne juthatott volna bárkinek eszébe Puskás-díjat alapítani (mi több, idehaza van is már több, sőt a Puskás–Ferguson Award fontos jótékonysági célt szolgál), hanem azért, mert dr. Csorba István feltaláló kerek és zseniális koncepciót is csatolt a puszta elnevezés mellé.

Megdönthetetlennek tetsző csodás rekordok

Ha megvalósul az elképzelése – amelyet 2006-ban a Nemzeti Sport szerkesztőségében fejtett ki először –, olyan kitüntetés jön létre, amely az egyetlen igazán objektív, nagy presztízsű világdíj lesz a futballban. Ráadásul azért jár, ami a játékban a legfontosabb: a gólokért. Az egyeztetések éppen ezekről a részletekről zajlanak, vagyis ki és milyen kritériumok alapján kapja a Puskás-díjat, de Sepp Blatter elnök a Nemzeti Sportnak nyilatkozva annyit már egyértelművé tett, hogy góllövői díjról van szó. A FIFA tehát ennyiben máris elfogadta az ötletgazda javaslatát (amelyet kezdettől teljes mellszélességgel támogat az MLSZ is), s az első díjátadásig hátralévő fél év során tulajdonképpen csak részletkérdéseket kell tisztázni.

De mi is az ötlet lényege, és miként kapcsolódik a díj Puskás Ferenc pályafutásához és személyiségéhez?

Nagyon fontos, hogy a díj alapítója a FIFA, az a szervezet, amelynek még az ENSZ-nél is több tagországa van és amely lefedi a földkerekséget. A győztes így valóban a világ legjobb góllövője lehet. Puskás Ferenc ráadásul igazi világsztár, akit mindenfelé ismernek, s aki a futball nagykövete volt minden kontinensen. Nem tudunk rajta kívül más neves edzőről, aki minden kontinensen dolgozott (Egyiptomban, Szaúd-Arábiában, Chilében, Paraguayban, az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, Görögországban s persze Spanyolországban és Magyarországon), sokfelé egyenesen ő „vitte el” a játékot. De már játékosként is bejárta a földet, a Real Madriddal és a magyar válogatottal Ázsiában, Latin-Amerikában és másutt is nagy része volt abban, hogy a futball elterjedt a korábban szűz kontinenseken.

Ha elfogadjuk alapvetésnek, hogy a futballban a gól a legfontosabb (hiszen csakis ez segíthet hozzá a győzelemhez), Puskás Ferenc minden idők legnagyobb játékosa volt, a Puskás-díj pedig a sportág legrangosabb kitüntetése lesz. Öcsi bácsit ugyanis nem véletlenül választotta a XX. század legjobb góllövőjének az IFFHS, hanem azért, mert ha számba vesszük, milyen meccseken hány gólt lőtt, kétségtelen, hogy nincs a sporttörténetben hozzá fogható góllövő (arról most ne beszéljünk, hogy majdnem annyi gólpasszt is adott, ahány gólt lőtt): 511 élvonalbeli (magyar és spanyol) bajnoki góljával ebben a tekintetben is a világ három legjobbja között van (a többiek persze gyengébb bajnokságokban termelték a gólokat), de 84 válogatott gólja abszolút világcsúcs – pedig pályafutása utolsó tíz évében politikai okokból nem játszhatott a magyar válogatottban. Megdönthetetlen rekordnak számít az egy BEK-döntőn szerzett négy, illetve három gólja is vagy az a tény, hogy ő az egyetlen játékos, aki gólt lőtt világbajnoki, olimpiai, Európa-bajnoki, BEK- és Világkupa-döntőben is.

Sokan vetették fel a hír hallatán az internetes hozzászólásokban is, hogy ez a díj miben különbözik az Aranycipőtől. Nagyon is sokban!

Az elismerés fontosabb lesz az Aranycipőnél

Az Aranycipő kudarcát éppen az okozta, hogy csak a bajnoki gólokat vették figyelembe, és kiderült, hogy egyes balkáni bajnokságokban bizony a csatárok megtáltosodtak az utolsó fordulókban. Egyszer éppen a végül ezüstcipős Nyilasi Tibor bánta, hogy egy román kollégája ötösével rugdosta a gólokat a szezon végén. A Puskás-díj esetében azonban nem lehet manipulálni, mert itt néhány bajnoki gól még nem változtat a sorrenden, ugyanis a különböző szinten lőtt gólok (éppen Puskás örökségéhez méltón) másképp esnek majd latba. Ha ugyanis valaki mondjuk a BL-ben, sorsdöntő vb-selejtezőn, netán éppen a világbajnoki döntőben szerez gólt, az sokkal többet ér, mint egy bajnoki gól – de persze anélkül sem igen lehet nyerni, hogy valaki ne lőne vagy húszat-harmincat a bajnokságban is. E szisztémát igazságosan és tárgyilagosan kell kidolgozniuk tekintélyes szakembereknek, közzé kell tenni, s akkor aligha lehet utólag vita (annyiban persze igazságtalannak mondható a díj, hogy kapusok vagy védők aligha fogják kiérdemelni…).

Jövőre Zürichben már oda is adják az új díjat

De mi miért szemérmeskedjünk, mondjuk csak ki: a gólszerzők a futball igazi sztárjai, ők a focibiznisz mozgatórugói. Igazán illendő, hogy legyen végre egy díj, amelyet nem kell időnként illendőségből, életműdíjként odaítélni, hanem csak az érdemelheti ki, aki az adott évben a legtöbb fontos gólt szerezte. Ha pedig így lesz, mindig a legnagyobb nevek, a legünnepeltebb sztárok vehetik majd át a Puskás-díjat a FIFA (egyébként éppen 2010-től megújuló, tv-show-vá változó) zürichi gáláján, olyan játékosok, akik klubjukban és válogatottjukban is, a nagy bajnokságok valamelyikében és a nemzetközi kupákban is sok gólt lőnek.

A FIFA egyik legnagyobb gondja az volt a díj alapításával kapcsolatban, hogy vajon mit szól a futball többi óriása Pelétől Maradonáig, Franz Beckenbauertől Johan Cruyffig vagy éppen az UEFA-elnök Michel Platiniig ahhoz, hogy csak egyikükről, éppen Puskásról neveznek el világdíjat. S vajon nem indít-e el lavinát a kezdeményezés?

Úgy tűnik, a FIFA illetékesei is megértették, hogy Puskás Ferenc más. Ő klasszikus, a futballtörténetben etalonnak számító legenda, a labdarúgás első igazi világsztárja, a nagy 10-esek közül is az első, akinek a köpönyegéből kibújtak a többiek Pelétől Luís Figóig. Ráadásul Öcsi bácsi a nagyon kevesek egyike, akinek sportszerűsége, családi élete, a labdarúgás népszerűsítéséért tett erőfeszítései mind-mind méltóvá teszik arra, hogy ilyen díj névadója legyen. Ahogyan Sepp Blatter elnök fogalmazott az NS-nek nyilatkozva: lehetne Peléről és másokról is díjat elnevezni, de Puskás az, aki már legenda, s egyöntetű tiszteletnek örvend. A tapintatos megfogalmazásban persze az is benne volt, hogy ő az, aki a legnépszerűbb futballisták közül már nincs az élők sorában, s ne tagadjuk, talán ezért sem lehet kérdés, hogy igenis illendő ez a díjalapítás. Nincs, és Sepp Blatter szerint nem is lesz más díj, amelyet konkrét személyről neveznek el, Puskás Ferenc a futballban és a góllövésben olyan klasszikus, mint Lev Jasin a kapusok között, aki – kivételként – a vb-k legjobb kapusainak járó díj névadója.

Legfrissebb hírek

Serie A: győzött a Verona ellen, és tapad a Napolira az Inter

Olasz labdarúgás
7 perce

A MAFC nyerte meg a férfi röplabdabajnokság bronzmeccsének első felvonását

Röplabda
12 perce

„Győzelmet érdemeltünk volna” – Robbie Keane a Puskás Akadémia elleni döntetlen után

Labdarúgó NB I
13 perce

Dibusz Dénes: Nem tagadom, olykor ideges voltam

Labdarúgó NB I
20 perce

Az 50 éves Mark Williams sznúkervilágbajnoki döntőt vívhat

Egyéb egyéni
30 perce

Gretchen Walsh világcsúcsot úszott 100 méter pillangón

Úszás
36 perce

F1, Miami Nagydíj, időmérő

F1
50 perce

Küszöbön a komáromi bennmaradás

Minden más foci
59 perce
Ezek is érdekelhetik