Legendák szava

VINCZE ANDRÁSVINCZE ANDRÁS
2009.04.17. 23:19
Címkék

„Elfogadta az elnökség azt a javaslatot, amely a Nemzeti Sporttól származik: a következő bajnokságra olyan háromtagú bizottság alakul, amelynek tagjai – régi, megbecsült, sokszoros válogatott játékosok – egyedül lesznek jogosultak arra, hogy a mérkőzések során felmerülő vitás, kritikus esetek miatt a fegyelmi bizottsághoz forduljanak eljárást kezdeményezve” – írta a futballszövetség honlapja a csütörtöki MLSZ-elnökségi után.

Köszönjük.

A Nemzeti Sport több mint százesztendős történetében ritkán volt példa arra, hogy az MLSZ egyáltalán megvitasson, nemhogy deklaráljon egy, a sportlaptól érkező ötletet, s hogy ez megtörtént, jelzi, megvan a szándék arra, hogy az oly sokszor hangoztatott közös összefogással előrébb lendüljön a magyar futball ügye.

De miről is van szó, mi (volt) ama bizonyos ötlet, javaslat alapja?

Az apropót az az ijesztő módszer adta, ahogyan az elmúlt hetekben az elithez tartozó csapatok némelyike igyekezett megregulázni riválisát. Kezdődött azzal, hogy a Győr feljelentette az Újpestet azért, mert Rajczi Péter sportszerűtlenül futballozott (a csatárt egy bajnokitól eltiltották), s úgy folytatódott, hogy az Újpest hivatalosan is panaszt tett a Debrecennel szemben, mondván: Komlósi Ádám permanensen durván játszik. A kívülálló futballrajongó olvasatában e feljelentgetések lényege nem más, mint hogy megy a marakodás a profi futballban; s bizony a legrosszabbkor megy, akkor, amikor végre a bajnokságban valódi versenyfutás kezdődött az aranyéremért. Az egyszeri ember azt gondolhatja tehát: minek vegyen jegyet a meccsekre, ha nálunk újfent nem a pályán, hanem a tárgyalóteremben zajló események jelentik a legfőbb izgalmat…

Persze ettől még igaz, hogy Magyarországon vannak olyan labdarúgók (…), akik a keménységet sajátosan értelmezik és alkalmazzák, s némelyiküknél a képzettségbeli hiányosságból fakadóan egy-egy szikrázó összecsapás valóban azonnali kórházi beutalóval ér fel, azonban a pályán a felelősség elsősorban – a sportág törvényei alapján – a játékvezetőké. Ha ők hibáznak az esetek megítélésekor, a büntetések alkalmazásakor őket kötelező elővenni, és a szabályok betartatása, az indulatok megfékezése rajtuk kérhető számon. Tény, a durvaságnak nincs helye a pályán, ám éppen a most fellángoló viták, kirobbanni készülő civakodás megfékezése végett bátorkodott a Nemzeti Sport élni a javaslattal: korábbi elismert játékosokat kérjen fel az MLSZ, és az ő küldetésük legyen a fair play erősítése, adott esetben a kirívóan kemény, sérülésveszélyes futball miatti figyelmeztetés, feddés.

Ennek oka egyszerű: egy-egy, a pályafutása során nagy tekintélyt szerző, a sportszerű játékot mindig előtérbe helyező legenda (mert hála az égnek, vannak szép számmal) atyai szava, tanácsa, nyilvánosság elé kerülő dorgálása többet jelenthet a ma futballistáinak, mint bármilyen testület eltiltása a játéktól…

Legfrissebb hírek

Vb 2026: Algéria–Ausztria 0–0

Foci vb 2026
19 perce

Vb 2026: Jordánia–Argentína 0–0

Foci vb 2026
20 perce

Történelmi siker, Wissa és Mayele a legjobb 32 közé lőtte a Kongói DK-t

Foci vb 2026
31 perce

Kolumbia ikszelt Portugáliával és megnyerte a csoportot, a kongói DK is továbbjutott

Foci vb 2026
37 perce

Portugália nem tudta megverni Kolumbiát, Horvátországgal találkozik a legjobb 32 között

Foci vb 2026
44 perce

Messi nincs a kezdőben az argentinok utolsó csoportmeccsén

Foci vb 2026
46 perce

Zlatko Dalic: Ha mi Anglia lennénk, nem adták volna meg Ghána gólját

Foci vb 2026
1 órája

Modric, mint a jó bor: Ghána ellen a mezőny legaktívabb tagja volt – statisztikák

Foci vb 2026
1 órája
Ezek is érdekelhetik